Dodana: 19 styczeń 2018 13:48

Zmodyfikowana: 19 styczeń 2018 13:48

Aby ból stał się znośny. Ważna dotacja dla Białostockiego Centrum Onkologii

Każdego roku rośnie grupa pacjentów, gdzie opanowanie bólu jest warunkiem leczenia onkologicznego. I dzięki specjalnemu zabiegowi termolezjii jest to już często możliwe. W 2017 roku było ich w Białostockim Centrum Onkologicznym 130, w tym będzie ich pewnie dużo więcej. Ale teraz warunki ich leczenia będą nie tylko bardziej komfortowe ale i bezpieczniejsze.

Ilustracja do artykułu glowne.JPG

Prawie 190 tys. zł – taką kwotę ze środków publicznych w formie dotacji przekazał Urząd Miejski w Białymstoku na zakup sprzętu medycznego w Białostockim Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie. Żeby o tym poinformować, w piątek 19 stycznia z dziennikarzami spotkali się Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego; Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego (BCO podlega samorządowi województwa) a także Tadeusz Truskolaski, Prezydent Białegostoku. BCO reprezentowali dyrektor szpitala Magdalena Borkowska i dr Dariusz Kożuchowski z Pododdziału Leczenia Bólu BCO.

Bo to właśnie na ten pododdział za 87 435,29 kupiono stół niezbędny do przeprowadzania zabiegu termolezji przystosowany do współpracy z ramieniem C. Za pozostałe 100 500 zł na Blok Operacyjny zakupiono narzędzia chirurgiczne wielorazowego użytku wykorzystywane do wykonywania operacji laparoskopowych nowotworów, a także materac stabilizujący oraz lampy czołowe.

– Na rzecz poprawy warunków pacjentów w Podlaskich inwestujemy dziesiątki milionów złotych. To jest nasz wspólny cel, tym bardziej cieszymy się, że dzisiaj w BCO możemy rozmawiać o sposobie wykorzystania funduszy jakie przekazało Białystok na rzecz centrum. Dziękujemy prezydentowi i Radzie Miasta za przekazanie tych środków – podkreślił Bogdan Dyjuk.

- Nie było jeszcze takiego sprzętu w Białymstoku, brakowało właściwego sprzętu do leczenia bólu – mówił o specjalnym łóżku do termolezji prezydent Białegostoku. - To danie możliwości lekarzom, by pacjenci nie cierpieli dodatkowo z powodu schorzeń onkologicznych. Ten sprzęt przekazaliśmy jeszcze pod koniec ubiegłego roku, a łącznie z wcześniej przekazanymi 470 tys. zł daje to łącznie sumę 650 tys. zł jaką miasto Białystok przekazało na rzecz BCO. I oczywiście liczymy na dalszą dobrą współpracę.

– Wsparcie samorządu, miasta jest bardzo ważne, bo potrzebne są dodatkowe środki by cały czas poprawiać jakość leczenia – nie ma wątpliwości Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Dotyczy to zwłaszcza szpitala onkologicznego, gdzie cierpienie ludzkie bywa nie do wyobrażenia. Dlatego wszelka współpraca do zakupu nowych urządzeń jest bardzo ważna.

Termolezja to zabieg przeprowadzany w celu ograniczenia lub redukcji bólu przewlekłego przy użyciu wytwarzających wysoką temperaturę bądź przewodzących fale radiowe igieł, stosowanych do wyłączenia fragmentów nerwów. By igły mogły dotrzeć w miejsce przeznaczenia z największą precyzją, przeprowadzający zabieg termolezji posługuje się obrazem USG. Zabieg umożliwia blokadę bólu kręgosłupa, u niektórych osób działa bardziej skutecznie niż u innych.

- Nasz oddział dzięki różnym staraniom zaczął działać rok temu, niestety okazało się, że stół zabiegowy nie był dostosowany do zabiegów termolezji. Teraz to się zmieniło, a wyspecjalizowany stół zwiększy potencjalne możliwości robienia zabiegów, także takich jak: neurolizy chemiczne lub blokady próbne, w przyszłości być może kriolezje – podkreśla dr Dariusz Kożuchowski z Pododziału Leczenia Bólu. – Najważniejsze, że mamy już skutecznie działający oddział w którym przynosimy ulgę pacjentom w leczeniu onkologicznym. Rośnie grupa pacjentów, gdzie opanowanie bólu jest warunkiem leczenia onkologicznego. A ta grupa ciągle wzrasta. A dzięki temu stołowi możemy bezpieczniej i wygodniej pracować. To wzrost bezpieczeństwa pacjenta i znacznie większy komfort wykonywania zabiegu.

Na Pododdziale Leczenia Bólu w ciągu miesiąca jest wykonywanych średnio:

1) 20-25 zabiegów termolezji

Termolezja to zabieg przeprowadzany w celu ograniczenia lub redukcji bólu przewlekłego przy użyciu wytwarzających wysoką temperaturę bądź przewodzących fale radiowe igieł, stosowanych do wyłączenia fragmentów nerwów. By igły mogły dotrzeć w miejsce przeznaczenia z największą precyzją, przeprowadzający zabieg termolezji posługuje się obrazem USG. Zabieg umożliwia blokadę bólu kręgosłupa, u niektórych osób działa bardziej skutecznie niż u innych.

2) 10 zabiegów neurolizy (zabiegi neurodestrukcyjne)

Zabiegi neurodestrukcyjne polegają na czasowym lub stałym przerwaniu przewodzenia włókien lub splotów nerwowych na drodze działania czynników: chemicznych - alkohol etylowy 70%; fizycznych – termokoagulacja (termolezja)-wytworzenie wysokiej temperatury przez generator działający w zakresie fal radiowych, (kriolezja)-wprowadzenie zaizolowanego aplikatora niskich temperatur do planowanego miejsca przewodzenia impulsów bólowych; mechanicznych- przecięcie struktur przewodzących ból przez neurochirurga lub chirurga.

3) 10-15 blokad diagnostyczno – prognostycznych

Blokada diagnostyczno-prognostyczna polega na podaniu środka miejscowo znieczulającego w okolicę włókien lub splotów nerwowych celem czasowego przerwania przewodzenia przez nie impulsów bólowych u pacjenta w pozycji na brzuchu, na boku lub siedząc wykonywana na bloku operacyjnym w aseptyce i antyseptyce chirurgicznej. Ma ona na celu zdiagnozowanie struktur nerwowych odpowiedzialnych za przewodzenie bólu. Uważana jest  za dodatnią jeśli do 6 h po wykonaniu blokady uzyskamy spadek natężenia bólu co najmniej  o 60% w stosunku do warto ci wyjściowej mierzonej w skali 10 stopniowej (gdzie 0 –  oznacza brak bólu zaś 10 - ból nie do wytrzymania).

(mk)

facebook