Dodana: 25 maj 2018 12:25

Zmodyfikowana: 25 maj 2018 12:38

„A ja wolę ZDROWĄ mamę” – BCO zachęca Mamy do badań profilaktycznych

Tylko 27 procent Polek objętych programem profilaktyki raka szyjki macicy korzysta z oferowanych badań. Dla porównania – w Wielkiej Brytanii frekwencja w tego typu przedsięwzięciach sięga 80 procent. Jeszcze więcej kobiet, bo aż 90 procent, korzysta z programów profilaktycznych w Szwecji. Białostockie Centrum Onkologii w przeddzień Dnia Matki (25.05) zorganizowało akcję, która ma zmobilizować mieszkanki regionu do regularnych badań cytologicznych, mammograficznych i samobadania piersi.

Ilustracja do artykułu bco konferencja-1560269.jpg

- Ta akcja to apel do kobiet: badajmy się i nie zapominajmy, że zdrowie jest pięknem każdej z nas . Zadbajmy o swoje bezpieczeństwo w trosce o siebie i o naszych bliskich – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami dyrektor BCO Magdalena Borkowska.

Kierownik zakładu patomorfologii BCO  dr hab. med. Luiza Kańczuga-Koda informowała, że w Polsce w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych funkcjonują trzy programy profilaktyczne, które dotyczą trzech najbardziej rozpoznawalnych chorób nowotworowych czyli raka piersi, raka jelita grubego i raka szyjki macicy.
- Warunkiem skuteczności tych programów jest długoterminowość, wysoka jakość i masowość. Oferujemy wysoką jakość, akcje są już długoletnie – tu nie odstajemy od europejskich standardów. Natomiast jesteśmy mocno w tyle, jeśli chodzi o zgłaszalność. Mamy cały czas bardzo niską frekwencję w porównaniu do innych krajów europejskich. Musimy budować świadomość kobiet, zachęcać do korzystania z badań właśnie m.in. poprzez akcje  jak „A ja wolę ZDROWĄ mamę”.

Katarzyna Zajkowska, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego podkreśliła, że data akcji jest nieprzypadkowa.
- Przed nami Dzień Matki, a zatem drogie mamy - przyszłe i obecne, dbajmy o zdrowie, bo to najlepsza rzecz jaką możemy dać bliskim – mówiła Katarzyna Zajkowska – Zwracam się też z apelem do mężczyzn: mobilizujcie swoje dziewczyny, żony, córki do regularnych badań. 

Do korzystania z badań profilaktycznych zachęcały posłanki na Sejm RP Bernadeta Krynicka i Bożena Kamińska, Monika Syczewska z-ca Dyrektora Wydziału Polityki Społecznej PUW i Alina Pyłkowska z Departamentu Zdrowia UMWP i z-ca Dyrektora ds. Ekonomicznych Alicja Skindzielewska. 
A skoro wydarzenie zostało zorganizowane z okazji Dnia Matki, to nie mogło zabraknąć głosu dzieci. Ich reprezentantem była Basia Zajkowska, która trochę onieśmielona nie zdecydowała się wprawdzie na wypowiedź, ale mamom obecnym na spotkaniu wręczyła bukiety kwiatów.

Następnie dyrekcja szpitala i zaproszeni goście w ramach akcji przekazali kobietom obecnym w poradniach profilaktyczne ulotki z instruktażem samobadania piersi i upominki z okazji Dnia Matki ufundowane przez firmę Dr Irena Eris.

***

W ubiegłym roku w BCO wykonano 6.251 badań mammograficznych, w I kwartale br. o ponad 200 badań więcej (1.784) niż w analogicznym okresie 2017 r. (1.575).

W sumie w ubiegłym roku Zakład Patomorfologii wykonał 1.871 rozmazów cytologicznych, w tym 1.381 cytologii ginekologicznych  (w tym: I kwartał 2017 – 388, zaś I kwartał 2018 – 414).

BCO rocznie hospitalizuje ponad 9 tys. pacjentów. W I kwartale 2018 roku o ponad 300 pacjentów więcej, niż w I kwartale 2017 roku (2.404). Specjaliści w roku 2017 udzielili blisko 74 tys. porad. W okresie styczeń-marzec 2018 r. liczba porad w BCO wzrosła o ponad 1,5 tys. (2018 r. – 21.217; 2017 r. – 19.674).

 

ak

 

 

 

 

facebook