Dodana: 15 luty 2019 11:45

Zmodyfikowana: 15 luty 2019 11:45

XXX edycja konkursu o Nagrodę i Medal im. Zygmunta Glogera

Nagroda przyznawana jest corocznie za szczególne zasługi w badaniu, ochronie i rozwoju kultury polskiej. Honoruje się nią badaczy, animatorów kultury tradycyjnej, którzy wzorem Zygmunta Glogera gromadzą, chronią i przekazują wiedzę o kulturze regionu dla przyszłych pokoleń. Zgłoszenia należy nadsyłać do 31 maja br. Laureatów poznamy w październiku podczas specjalnej gali w Łomży.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Konkurs realizowany jest przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze im. Stanisława Zagórskiego „Stopka” w Łomży przy współpracy Narodowego Centrum Kultury i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Nagroda im. Zygmunta Glogera ustanowiona została w 1983 roku w Łomży przez Stanisława Zagórskiego, założyciela Społecznego Stowarzyszenia Prasoznawczego „Stopka”. Od początku miała rangę wyróżnienia ogólnopolskiego. Wśród laureatów znaleźli się m.in. prof. Jan Miodek, Józef Burszta, Julian Krzyżanowski, Bohdan Baranowski, Czesław Hernas, Roman Reinfuss, Jadwiga Klimaszewska, Roch Sulima, Dorota Simonides.

Promotorem nagrody glogerowskiej był od chwili ogłoszenia jej pierwszej edycji  prof. Aleksander Gieysztor, który przewodniczył kapitule nagrody. Po jego śmierci przewodniczenie w kapitule objął prof. Janusz Tazbir, a następnie prof. Henryk Samsonowicz, który szczególnie ceni sobie wyławianie i nagradzanie animatorów życia kulturalnego, ożywiających swoje środowiska. W 2018 roku funkcję przewodniczącego sprawował prof. Andrzej Friszke.

Rozdaniu nagród zawsze towarzyszy konferencja naukowa podejmująca aktualne i ważne dla kultury polskiej zagadnienia. Wydarzenie ma charakter interdyscyplinarny, prezentuje wypowiedzi historyków, socjologów, politologów, filozofów, antropologów, kulturoznawców, działaczy społecznych i animatorów kultury. Połączona jest z promocją i prezentacją wydanej na tę okoliczność książki. W tym roku zaprezentowany zostanie najnowszy tom Serii Glogerowskiej pt. „Kmicic czy Wiedźmin” O dialogu międzypokoleniowym”. Temat przybliży dr Włodzimierz Karol Pessel.  

W załączeniu na dole strony regulamin konkursu oraz specjalne zaproszenie do nadsyłania tekstów do kolejnego tomu z Serii Glogerowskiej. Teksty należy nadsyłać do 31 maja 2019r. w formie elektronicznej (e-mail:oficyna@stopkapress.com.pl) bądź tradycyjnie wraz z nośnikiem na adres Stowarzyszenia. Objętość prac nie może przekraczać jednego arkusza wydawniczego tj. 40 tys. znaków. Do tekstu należy dołączyć notkę biograficzną i zdjęcie autora. Szczegóły u organizatorów.

Z uwagi na jubileuszowy charakter tej edycji konkursu organizatorzy planują przyznanie dodatkowej nagrody na szczególne zasługi dla województwa podlaskiego.

mat. od org. 

Pliki do pobrania

facebook