Dodana: 9 listopad 2017 14:24

Zmodyfikowana: 9 listopad 2017 14:30

Wygraj indeks i roczne stypendium w ogólnopolskim konkursie historycznym! Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii V edycja

Tylko do 15 listopada trwa rejestracja szkół do V edycji ogólnopolskiego konkursu historycznego – Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii (1970 – 1990). Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe). Nauczyciele- opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

Ilustracja do artykułu 0x0 (2).jpg

Formularz rejestracyjny do konkursu dostępny jest na stronie www.olimpiadasolidarnosci.pl.

W IV edycji konkursu wzięło udział 530 szkół oraz ponad 3 tysiące uczniów klas drugich liceum i trzecich technikum z całego kraju.

Celem konkursu jest pogłębienie wiedzy historycznej młodzieży szkół ponadgimnazjalnych, obejmującej okres historii Polski na tle historii Europy i świata lat 1970-1990.

Historia tak, polityka nie, to hasło, które od I edycji przyświeca realizacji Olimpiady - mówi Danuta Kobzdej, prezes Fundacji Centrum Solidarności, organizatora konkursu. Na etap szkolny komisja konkursowa przygotuje zestaw pytań podstawowych, na które odpowiedź powinien znać każdy kto kończy szkołę średnią i wkracza w dorosłe życie. Zachęcam nauczycieli do skorzystania z możliwości sprawdzenia wiedzy swoich  uczniów  na temat  wydarzeń ludzi i miejsc,  które odegrały ważną rolę  w dochodzeniu Polaków do wolności. Temu właśnie służy etap szkolny konkursu. Etap wojewódzki jest już rywalizacją na wyższym poziomie znajomości historii Polski. W jego organizacji pomagają nam partnerzy organizacyjni- jednostki samorządowe 16 województw Polski.

Ambasadorem V został zespół Fisz Emade i to oni zagrają dla laureatów podczas finału, który odbędzie się w czerwcu 2018 roku w Katowicach! Dlaczego akurat tam? Tak tłumaczy to Danuta Kobzdej: Na mapie Polski, region śląski na czele z Hutą Katowice i kopalniami, jak m.in.

„Wujek” i „Piast”, zapisały się w żywej pamięci pokolenia uczestniczącego w tamtych trudnych wydarzeniach, zakończonych odzyskaniem niepodległości. Olimpiada pielęgnuje tę pamięć. Historia jest tą dziedziną nauki, która kształtuje nas jako naród, jest ważną częścią naszego dziedzictwa kulturowego.

 

Przed finałem grupa 48 finalistów przyjeżdża do Gdańska na 3-dniową wizytę studyjną, podczas której młodzież bierze udział m.in. w warsztatach tworzenia krótkich form filmowych, autoprezentacji oraz zwiedza Gdańsk szlakiem historycznym. Nabyte umiejętności wykorzystają podczas egzaminu finałowego, do którego przystąpią już jako drużyna wojewódzka.

Jak wspominają Olimpiadę zeszłoroczni laureaci? Olimpiada Solidarności dała mi coś czego nie dała mi żadna inna olimpiada- mianowicie nauczyła mnie radzić sobie z wystąpieniami publicznymi oraz a może i przed wszystkim Olimpiada to ludzie, z którymi zawiązałem znajomości i wspomnienia, które pozostaną na całe życie-mówi Michał Zajda, reprezentant drużyny z województwa

małopolskiego, która zajęła II miejsce w konkursie. Tak z kolei wspomina ją Natalia Gołuńska z drużyny województwa pomorskiego: To jedyny tak atrakcyjny konkurs - nie tylko ze względu na nagrody, cały harmonogram olimpiady był naprawdę ciekawy! Olimpiada Solidarności "Dwie dekady historii" daje nam wiele możliwości - chociażby zawarcie nowych, trwałych znajomości, nabycie umiejętności pracy w grupie oraz pogłębianie wiedzy dotyczącej najnowszej historii Polski, nierzadko o różne ciekawostki. Wiecie, że Gierek wykupił licencję na traktor Massey Ferguson z silnikiem Perkinsa? Doszczętne pogłębianie wiedzy - dosłownie!  

Dlaczego nauczyciele biorą udział w konkursie? Po co mi to? To była ,,moja’’ trzecia Olimpiada w której jako opiekun wprowadziłem uczniów – w sumie pięciu – do finału; a więc:

Po pierwsze to satysfakcja dla mnie ale też możliwość obserwowania jak uczniowie stopniowo

,,wchodzą’’ coraz bardziej w tematykę, która jest trudna i wymaga dużego nakładu pracy

Po drugie to też niezła zabawa dla mnie gdy trzeba ,,wgryzać’’ się w filmy, teksty piosenek, ilustracje Po trzecie wreszcie wartością dodaną jest oryginalny pomysł na wizytę studyjną w Gdańsku i jej przebieg, na zmienne każdorazowo miasto, które jest gospodarzem finału

Co jeszcze ? Iza, moja tegoroczna finalistka, gdyby mogła startowałaby w tym roku raz jeszcze – to chyba najlepsza rekomendacja-odpowiada Krzysztof Grzesiak, nauczyciel historii w LO w Śremie, Wielkopolska.

Aktualne patronaty nad konkursem sprawują: Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerami są: Instytut Pamięci Narodowej i NSZZ „Solidarność”.

Patronaty medialne objęli: Onet, Grupa Polska Press, TVP, TVP Gdańsk, TVP Katowice, Polskie Radio Trójka, Radio Gdańsk.

Etap szkolny odbędzie się 28 listopada 2017 roku o godz. 10.00. Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.olimpiadasolidarności.pl oraz na profil na Facebooku: https://www.facebook.com/olimpiadasolidarnosci/

facebook