Dodana: 29 październik 2017 19:16

Zmodyfikowana: 29 październik 2017 19:16

Pęchratka Polska, Wysokie Mazowieckie i Maćkowa Ruda zdobyły Pracownię Orange dla swojej okolicy

Miejscowości Pęchratka Polska, Wysokie Mazowieckie i Maćkowa Ruda, jako jedne z 26 lokalizacji w całej Polsce, zostały laureatami 3. edycji programu Pracownie Orange i otrzymają od Fundacji Orange nowoczesną, multimedialną świetlicę dla swojej okolicy. O tym, że nowe Pracownie powstaną w Pęchratce Polskiej, Wysokiem Mazowieckiem i Maćkowej Rudzie zadecydowali sami mieszkańcy, którzy z ogromnym zaangażowaniem przez ponad 2,5 tygodnia głosowali w plebiscycie internautów na pomysły zgłoszone przez grupy inicjatywne z ich miejscowości.

Ilustracja do artykułu image001.png

Dziesiątki tysięcy głosów wsparcia 

Aby znaleźć się w gronie laureatów, Pęchratka Polska, Wysokie Mazowieckie i Maćkowa Ruda musiały zwycięsko przejść przez 2 etapy programu. W ramach pierwszego etapu, który trwał do połowy września, grupy inicjatywne z miejscowości liczących mniej niż 40 tysięcy mieszkańców zgłaszały pomysły na Pracownię dla swojej okolicy. Następnie, spośród 211 nadesłanych zgłoszeń, komisja złożona z przedstawicieli partnerów programu wybrała 63, które przedstawiły najciekawszą i najbardziej różnorodną ofertę zajęć dla wszystkich grup społecznych ze swojej okolicy. Wyłonione w ten sposób lokalizacje zostały zakwalifikowane do kolejnego, decydującego etapu, którym był plebiscyt internautów. Od 4 do 20 października wszystkie miejscowości z ogromnym zaangażowaniem rywalizowały o głosy. Zadaniem grup inicjatywnych było zmobilizowanie jak największej liczby osób, by oddawały głosy na ich pomysł na Pracownię. Udało się. Determinacja mieszkańców i chęć posiadania nowej Pracowni Orange sprawiły, że Pęchratka Polska, Wysokie Mazowieckie i Maćkowa Ruda znalazły się wśród 26 lokalizacji z największą liczbą głosów.

Było o co walczyć!

Teraz Pęchratka Polska, Wysokie Mazowieckie i Maćkowa Ruda, podobnie jak 23 inne zwycięskie miejscowości z całej Polski, otrzymają darmowe, otwarte dla wszystkich mieszańców świetlice. Wszystkie nowe pracownie Fundacja Orange wyposaży w meble i nowoczesny sprzęt multimedialny o łącznej wartości 30 000 zł: komputery, telewizor, urządzenie wielofunkcyjne, konsolę PlayStation 4 z zestawem gier i drukarkę. Ponadto liderzy zwycięskich grup przez dwa lata będą aktynie wspierani przez Fundację w realizowaniu swoich pomysłów na zajęcia dla wszystkich mieszkańców swojej okolicy.

Pracownia Orange w Wysokiem Mazowieckiem będzie wyróżniała się bogatą ofertą ciekawych zajęć dla wszystkich grup wiekowych. Planujemy organizować cykliczne warsztaty, turnieje, spotkania tematyczne. Zależy nam na tym, aby w Pracowni każdy, bez względu na wiek znalazł coś dla siebie – zapowiada Dorota Mokrzewska, liderka grupy inicjatywnej z Wysokiego Mazowieckiego.

Pęchratka Polska, Wysokie Mazowieckie i Maćkowa Ruda dołączą do elitarnego grona 

Do tej pory Fundacja Orange stworzyła 77 Pracowni Orange w małych miastach i wsiach w całej Polsce.
We wszystkich pracowniach regularnie odbywają się różnorodne zajęcia skierowane do wszystkich mieszkańców, niezależnie od wieku. Najmłodsi uczęszczają na warsztaty programowania i druku 3D, młodzież zgłębia tajniki robotyki, seniorzy spotykają się na kursach obsługi komputera lub podczas wieczorków integracyjnych, a cała lokalna społeczność gromadzi się na wieczorkach gier planszowych czy seansach filmowych. Wszystko to sprawia, że Pracownie Orange są nie tylko miejscem innowacyjnej edukacji cyfrowej, ale także lokalnym centrum integracji i aktywizacji lokalnych społeczności.

 

Tworząc kolejne pracownie, Fundacja Orange ułatwia coraz większej liczbie mieszkańców małych miast i wsi dostęp do nowych technologii oraz tworzy miejsca nowoczesnej edukacji i przestrzeń
do wspólnych działań lokalnych społeczności.

 

facebook