Dodana: 3 sierpień 2016 12:48

Zmodyfikowana: 3 sierpień 2016 12:48

Zmiany w prawie wodnym, reformy służby zdrowia i edukacji – pierwszy dzień Konwentu Marszałków RP w Zachodniopomorskiem

Zmiany w prawie wodnym, reformy służby zdrowia i edukacji – to niektóre z tematów poruszanych na Konwencie Marszałków Województw, który rozpoczął się w Szczecie. Biorą w nim udział także przedstawiciele rządu i samorządów, również Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński Celem konwentu jest analiza i opiniowanie powstającego prawa. To pierwszy z trzech konwentów, które odbędą się w tym półroczu w Zachodniopomorskiem.

Ilustracja do artykułu FullSizeRender.jpg

Marszałkowie, a także przedstawiciele wszystkich korporacji samorządowych – od gmin wiejskich, przez miasteczka do powiatów – przyjęli kilka stanowisk, m.in. w sprawie planowanych zmian w prawie wodnym. Podkreślali, że wprowadzenie podatku od poboru wody może negatywnie wpłynąć na producentów wód i napojów, hodowców ryb i rolników, a także na wzrost opłat za wodę i odprowadzanie ścieków.

Marszałek Województwa Podlaskiego w swoim wystąpieniu podkreślił, że wzrost opłat za wodę może być uciążliwy dla rolników a w naszym województwie, szczególnie dla producentów mleka. Według Ministerstwa Środowiska, którego przedstawicieli nie było na konwencie – nowy podatek przyczyni się do bardziej racjonalnego korzystania z wody i że nowe prawo wodne nie spowoduje drastycznych podwyżek cen wody a taryfy są jeszcze ustalane. Nowe prawo wodne ma m.in. połączyć urzędy, które dziś zarządzają rzekami.

Debatowano również nad zmianami w ochronie zdrowia. Według opinii marszałków wprowadzenie możliwości finansowania  świadczeń zdrowotnych przez samorządy to może być bardzo duże obciążenie, ale spowoduje to nierówne traktowanie samorządów (bogaci i biedni) a także rozmycie odpowiedzialności miedzy rządem a samorządami. Niepokojące jest zmniejszenie nakładów na ochronę zdrowia w 2017 roku, a jednocześnie zwiększenie liczby użytkowników (objęcie 2 mln nieubezpieczonych), a także wprowadzenie zakazu komercjalizacji placówek zdrowotnych. Pozytywne doświadczenia mówią, że np. szpitale w formie spółek prawa handlowego nie generują strat. Obecny na debacie Piotr Gryza Wiceminister Zdrowia  argumentował, że fundusze unijne i często nieracjonalne inwestycje, zwiększyły mocno potencjał leczniczy, a jednocześnie spowodowało to wzrost oczekiwań finansowych. Potrzebne są zmiany w systemie finasowania, organizacji i nadzoru. Czy będą one do udźwignięcia przez samorządy? Na te pytanie nie padła jednoznaczna odpowiedź.

- Obecni samorządowcy jednoznacznie stwierdził, że powinniśmy być traktowani jako partnerzy i gotowi jesteśmy do dialogu ze stroną rządową. Jest to w interesie rządu ale przede wszystkim obywateli Polski. – mówi marszałek Jerzy Leszczyński po pierwszym dniu Konwentu.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook