Dodana: 11 luty 2016 19:08

Zmodyfikowana: 11 luty 2016 19:08

Przełomowe odkrycie z udziałem białostockiego naukowca

Przemieszczająca się z prędkością światła zmarszczka w czasoprzestrzeni - fala grawitacyjna po raz pierwszy zarejestrowana na Ziemi. 11 lutego 2016r międzynarodowy zespół naukowców oficjalnie potwierdził istnienie fal grawitacyjnych – ostatnego elementu teorii względności Einsteina. W tym niezwykłym odkryciu brał udział także fizyk z Uniwersytetu w Białymstoku - prof. Piotr Jaranowski.

Ilustracja do artykułu kampus-01.jpg

Badania prowadzone były w ogromnym międzynarodowym zespole LIGO Scientific Collaboration. W jego skład wchodzi m.in. zespół projektu Virgo Collaboration, a w tym projekcie pracowała z kolei grupa 15 polskich naukowców. Jednym z nich jest prof. Jaranowski z UwB.

Rola białostockiego naukowca polegała w szczególności na stworzeniu (we współpracy z prof. Andrzejem Królakiem z Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie) podstaw wielu algorytmów i metod służących do wykrycia i estymacji parametrów fal grawitacyjnych z tzw. układów podwójnych. Badacze przyczynili się też do precyzyjnego modelowania sygnału fali grawitacyjnej z układu podwójnego. 

O szczegółach odkrycia i badań, które do niego doprowadziły, prof. Piotr Jaranowski opowie w piątek,  12 lutego na otwartym spotkaniu na Wydziale Fizyki UwB.
Spotkanie rozpocznie się o godzinie 12.00 w sali 2011, w siedzibie wydziału w kampusie UwB przy ul. Ciołkowskiego.
Wstęp wolny! 



Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook