Dodana: 16 grudzień 2014 08:31

Zmodyfikowana: 16 grudzień 2014 08:31

„Dzień Jagielloński” w Opatowcu

W sobotę 20 grudnia br. Fundacja „Via Jagiellonica” zaprasza na ostatnie w tym roku spotkanie z cyklu „Dni i Noce Jagiellońskie”, realizowanego na królewskim trakcie Kraków – Lublin – Wilno. Tym razem tematyczne zwiedzanie z przewodnikiem będzie miało miejsce w Opatowcu, w województwie świętokrzyskim.

Stolica gminy w powiecie kazimierskim, odwiedzana jest m.in. przez turystów udających się drogą nadwiślańską z Sandomierza do Krakowa.

– Przejeżdżają oni bezpośrednio przez tamtejszy Rynek. Zwykle czynią to w pośpiechu, bez większej świadomości atutów miejsca, w którym się znajdują. Wystarczyłoby jednak, aby na chwilę się zatrzymali i podeszli nad Wisłę, kierując się oznakowaniem promu. Zobaczą wówczas zarówno królową polskich rzek, jak i wpadający do niej Dunajec. Z rzekami tymi związana jest zagadka ważna dla historii miasta, które niestety utraciło później swe prawo lokacyjne. Chodzi o usytuowanie kościoła, który nie przetrwał ze względu na ich niszczycielską siłę, a dokładniej podmywanie skarpy. Opatowiec, należący niegdyś do benedyktynów tynieckich, od wieków związany był z kultem św. Jakuba Apostoła. Aktualnie sprawowany jest on w kościele podominikańskim, teraz parafialnym, usytuowanym w pobliżu Rynku – mówi Bartosz Tratkowski, prezes Fundacji „Via Jagiellonica”, a zarazem przewodnik turystyczny po „Szlaku Jagiellońskim” w R.P.

„Dzień Jagielloński” w dniu 20 grudnia br. rozpocznie się o godz. 15 na Rynku w Opatowcu. Impreza ta zaplanowana jest na około 2 godziny. Oprócz zwiedzających wezmą w niej udział uczestnicy pierwszego w historii szkolenia przewodnickiego na Gminę Opatowiec.

– Będzie to już ostatnie w tym roku spotkanie w ramach cyklu obejmującego szkolenia przewodnickie w 11 miastach i gminach: Koszycach (województwo małopolskie), Opatowcu, Nowym Korczynie, Stopnicy i Koprzywnicy (województwo świętokrzyskie), Annopolu, Gościeradowie, Bełżycach, Lublinie i Piszczacu (województwo lubelskie) oraz w Bielsku Podlaskim (województwo podlaskie). W następnym roku nastąpi kolejne rozdanie szkoleniowe, ale przymierzamy się w nim m.in. do kursów przewodnickich II stopnia (dla osób, które już posiadają certyfikaty), obejmujących wybrane muzea, zabytki i galerie. Przygotowujemy również pierwsze egzaminy przewodnickie na lipiec 2015 r., w którym zgodnie ze zwyczajem zamierzamy przeprowadzić doroczną imprezę Kraków – Lublin – Wilno pod nazwą Podróż do przeszłości „Szlakiem Jagiellońskim”– mówi Janusz Kopaczek, prezes Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński”, patronującej przedsięwzięciu Fundacji.

Udział w imprezach Fundacji „Via Jagiellonica” jest odpłatny. Mieszkańcy Miast i Gmin przynależących do Organizacji Turystycznej „Szlak Jagielloński” mogą liczyć na 10. procentowe zniżki (zarówno w Opatowcu, Lublinie, jak i innych miejscowościach traktu krakowsko-wileńskiego), bezpośredni członkowie Organizacji na 40. procentowe, a uczestnicy szkoleń przewodnickich realizować będą przewidziany program bezpłatnie. Dodatkowe informacje o ofercie Fundacji „Via Jagiellonica” zamieszczone są na portalu internetowym: www.szlakjagiellonski.pl. Uzyskać je można również kontaktując się z Centrum Obsługi Turystycznej „Via Jagiellonica” w Lublinie: od poniedziałku do piątku w godz. 8-16 przy ul. Skłodowskiej 3/15, tel. (81) 441-11-18.

22d. Plakat Dnia Jagiellońskiego XII OPATOWIEC.pdf

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook