Dodana: 12 sierpień 2015 08:53

Zmodyfikowana: 12 sierpień 2015 08:55

Ograniczenia w dostawie energii

W Polsce głoszono w poniedziałek (10.08) ograniczenia w dostawie energii elektrycznej. Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły tak zwany 20 stopień zasilania.

Ilustracja do artykułu prad.jpg

Skutki stale utrzymujących się wysokich temperatur były tematem  roboczego spotkania premier Ewy Kopacz w Rządowym Centrum Bezpieczeństwa. Premier przyjęła raporty dotyczące bieżącej sytuacji elektroenergetycznej oraz podkreśliła konieczność stałego jej monitorowania. Zadeklarowała także gotowość wdrażania rozwiązań zmierzających do stopniowego zmniejszania wprowadzonego 20. stopnia zasilania. - Będziemy robić wszystko, by ograniczenia w dostawach prądu były jak najmniej uciążliwe dla tych, wobec których będą stosowane - zaznaczyła premier.
W wyniku utrzymujących się upałów Polskie Sieci Elektroenergetyczne wprowadziły  ograniczenia w dostawie energii elektrycznej. Ograniczeniami objęci są konkretni przedsiębiorcy. Oznacza to uzgodnione i zaplanowane zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną. Ograniczenie zapotrzebowania powoduje zwiększenie dostępnej mocy w systemie. Stopnie zasilania oznaczają poziom zmniejszenia zapotrzebowania przedsiębiorców: 11. – najmniejszy, 20. – największy. 20. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum przy zachowaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zapobiegnięciu uszkodzeniu lub  zniszczeniu obiektów technologicznych. 11. stopień zasilania pozwala odbiorcy pobierać moc do wysokości mocy umownej -czyli do poziomu mocy zakontraktowanej w umowie z dystrybutorem, co w praktyce oznacza brak ograniczeń. WPROWADZONE OGRANICZENIA NIE DOTYCZĄ GOSPODARSTW DOMOWYCH.
Premier przypomniała także o piątkowym apelu PSE dotyczącym wyłączania  niepotrzebnych urządzeń pobierających prąd lub ograniczanie ich eksploatowania, zaapelowała o oszczędzanie energii, szczególnie w godzinach pomiędzy 10:00 a 17:00  oraz zapewniła, że zarówno gospodarstwa domowe jak i instytucje dbające o nasze bezpieczeństwo, np. szpitale, nie będą dotknięte ograniczeniami. - Indywidualnym odbiorcom, ale również instytucjom, które gwarantują nam bezpieczeństwo i zdrowie, nie grożą przerwy w dostawach prądu – powiedziała Premier Ewa Kopacz.
W związku z trudną sytuacją hydrologiczną oraz meteorologiczną zgromadzeni goście oraz wojewodowie w ramach wideokonferencji dyskutowali na temat możliwych rozwiązań minimalizujących utrudnienia oraz ograniczenia w dostępie do energii elektrycznej jakie dotknęły dużych odbiorców. Premier zobowiązała zebranych do stałego informowania o aktualnej sytuacji. Wojewodowie  zostali zobligowani do sprawdzenia planów postępowania w przypadku długotrwałych niedoborów energii elektrycznej. Na spotkaniu przygotowano także harmonogram działań dotyczących elektrowni w Kozienicach i Połańcu oraz zbiorników w Czorsztynie i Rożnowie.
W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ministerstwa: środowiska, gospodarki, skarbu państwa, spraw wewnętrznych, administracji i cyfryzacji a także Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Polskich Sieci Elektroenergetycznych, Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej oraz Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Źródło: Podlaski Urząd Wojewódzki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook