Dodana: 23 wrzesień 2021 15:03

Zmodyfikowana: 28 wrzesień 2021 08:58

Międzynarodowa konferencja dotycząca pogranicza i jego mieszkańców

Relacje na pograniczu - "zasiedziali" i "nowi" mieszkańcy (“Relations on the borderlands: old and new inhabitants”) – to tytuł międzynarodowej konferencji naukowej, jaka rozpocznie się w czwartek, (23.09) na Uniwersytecie w Białymstoku. Dwudniowe spotkanie organizuje Instytut Socjologii UwB we współpracy z Litewskim Instytutem Badań Kultury z Wilna oraz Fundacją Pogranicze.

Fasada budynku Uniwersytetu w Białymstoku

W konferencji weźmie udział ponad 50 badaczy z całego świata, m.in. Chin, Gruzji, Hiszpanii, Izraela, Kanady, Norwegii, Portugalii, Rosji, Szwecji, Ukrainy, Włoch oraz kilku ośrodków naukowych z Polski.

- Jest to druga z cyklu międzynarodowych konferencji na temat pogranicza organizowanych przez Instytut Socjologii, stanowiąca unikatową platformę wymiany refleksji i doświadczeń na tematy związane z pograniczem. Poprzednia edycja dotyczyła potrzeb tożsamościowych mieszkańców pogranicza. W tym roku zagadnieniem, wokół którego tyczyć się będą debaty, są relacje na pograniczu – zapowiada dr hab. Małgorzata Bieńkowska prof. UwB, dyrektor Instytutu Socjologii.

Pierwszy dzień konferencji poświęcony jest na naukowe wystąpienia, a obrady będą toczyły się online. W piątek 24 września konferencja przeniesie się do Dworu Miłosza w Krasnogrudzie - Międzynarodowego Centrum Dialogu.

- Tego dnia będziemy rozmawiać o pograniczu, wielokulturowości i migracjach. Część uczestników pojawi się osobiście, część weźmie udział w spotkaniu zdalnie. W planie jest m.in. spotkanie z Krzysztofem Czyżewskim, który wygłosi Manifest Pogranicza, a także debaty  z ekspertami - zarówno naukowcami, jak i praktykami, działaczami społecznymi. To spotkanie będzie transmitowane na FB – informuje prof. Bieńkowska.

Ta część konferencji będzie też okazją do inauguracji powołanego przez zespół pracowników Instytutu Socjologii UwB projektu badawczo-popularyzytorskiego pod nazwą Laboratorium Terra Diversa. Jego celem jest badanie pograniczy, archiwizacja danych związanych z pograniczem, migracjami oraz popularyzacja wiedzy w tym zakresie.

Konferencja jest dofinansowana z programu "Doskonała Nauka" Ministerstwa Edukacji i Nauki.

źródło: UwB
oprac.: Cezary Rutkowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook