Dodana: 21 kwiecień 2016 11:32

Zmodyfikowana: 22 kwiecień 2016 10:56

Edukacja i duchowość ekologiczna - konferencja w Łapach

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Urząd Miasta Łapy są organizatorami konferencji Edukacja i duchowość ekologiczna (konferencja wokół Encykliki Papieża Franciszka „Laudato Si`” oraz prezentacja oferty NFOŚiGW na lata 2016-2020), 21 kwietnia 2016 r. w Inkubatorze Przedsiębiorczości w Łapach.

Ilustracja do artykułu FullSizeRender.jpg

Ziemia to nasz wspólny dom, a o dom powinniśmy dbać – takie motto przyświecało konferencji zorganizowanej 21 kwietnia w Łapach wspólnie przez Gminę Łapy i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Takie też wnioski płyną z nauczania Papieża Benedykta XVI, który nawoływał do troski o przyrodę i świat, a także z Encykliki Papieża Franciszka Laudato Si` oraz z nauki ks. Prof. Józefa Marcelego Dołęgi. To właśnie te tematy, związane z  ochroną przyrody w duchu  nauki Kościoła, przybliżane były zgromadzonym w Łapach gościom podczas pierwszej części kwietniowej konferencji.

- To bardzo dobrze, że tego typu tematyka jest rozważana właśnie w Łapach, w gminie, która chce być zieloną gminą. Musimy dbać o środowisko, jesteśmy do tego zobowiązani wobec przyszłych pokoleń. W strategii województwa zwracamy uwagę na tzw. zieloną gospodarkę. Chodzi o odnawialne źródła energii i szereg działań przyjaznych środowisku. Warto też w naszym województwie, w którym przemysł rolniczy jest dość dobrze rozwinięty, myśleć o rolnictwie ekologicznym, podnosić świadomość ekologiczną - powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński życząc wszystkim owocnych obrad.

- Ochrona przyrody, to ważna sprawa i wie o tym każdy z nas. Ale istotne jest to, byśmy naprawdę to zrozumieli, byśmy chcieli dbać o środowisko nie tylko wielkimi inwestycjami, ale i w zwykłych codziennych czynnościach. Musimy dawać dobry przykład młodszym, by i oni we krwi mieli  dbanie o naszą planetę. A siły i motywacji do tego, by tak postępować powinnyśmy czerpać z nauki Kościoła, która także daje nam wytyczne, jak to robić – mówiła Burmistrz Łap Urszula Jabłońska. 

Biskup Stanisław Stefanek podkreślał, jak istotną kwestią jest ochrona przyrody – istotną nie tylko dla organizacji, które do tego zostały powołane, ale także dla wspólnoty, jaką stanowi Kościół. To właśnie Kościół – czyli ludzie mogą swoim postępowaniem i swoim zachowaniem sprawić, by planeta służyła nam wszystkim jak najdłużej. Ks. Jacek Czartoszewski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wskazywał, iż Papież Franciszek w swej Encyklice Laudato Si` wzywa do dialogu społecznego na temat budowania przyszłości Ziemi po to, by na tym świeci ludzie żyli w zgodzie, miłości, życzliwości i w czystym środowisku. Podkreślał, że Kościół także widzi zagrożenia dla naszej planety i także czuje się za nią odpowiedzialny, więc wzywa do ochrony tego życiodajnego dobra.

W drugiej części konferencji przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie przedstawiali plany i możliwości finansowania ochrony przyrody ze środków NFOŚiGW na najbliższe lata. Wskazywali na środki, które oddaną będą w dyspozycję Parkom Narodowym, a także na ochronę wód i gleb oraz bardzo istotną pracę u podstaw – edukację ekologiczną. Podkreślali także, iż nie tylko w Łapach, ale i na terenie całego województwa podlaskiego mamy o co dbać, bo oprócz ustanowionych czterech parków narodowych otacza nas przyroda, której inne regiony Polski mogą nam tylko pozazdrościć.

Dbajmy więc o nią zgodnie ze wskazówkami, jakie daje nam Kościół i przy wykorzystaniu środków finansowych na to przeznaczonych, a wówczas wszystkim nam będzie żyło się zdrowiej  i lepiej.

Żródło: Urząd Miejski w Łapach

W załączniku program konferencji

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook