Dodana: 30 wrzesień 2015 09:11

Zmodyfikowana: 30 wrzesień 2015 09:11

Wielokulturowe dziedzictwo dawnej Rzeczpospolitej - konferencja naukowa na UwB

Około setki badaczy, m.in. historyków, historyków sztuki, archiwistów, językoznawców, muzealników i konserwatorów sztuki spotka się w Białymstoku na III Międzynarodowym Kongresie Naukowym „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej”. To największa konferencja w Polsce dotycząca dziedzictwa kulturowego. Trzydniowe spotkanie rozpocznie się 30 września na Wydziale Historyczno-Socjologicznym Uniwersytetu w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu book-436487_1280.jpg

Uczestnicy konferencji skoncentrują się na zabytkach kultury materialnej poza współczesnymi granicami Polski i zagadnieniach dotyczących m.in. ich historii, inwentaryzacji, konserwacji i restauracji. Będą też mówić o archiwaliach i bibliotekach na terenie dawnej Rzeczypospolitej.

 

Tegorocznym obradom towarzyszą dwa  wydarzenia. 1 października w Archidiecezjalnym Muzeum w Białymstoku o godz. 18.30 odbędzie się prezentacja książki „Katalog zabytków sztuki w Polsce. Miasto Białystok” wydanej przez Instytut Sztuki PAN.
Natomiast w budynku Wydziału Historyczno-Socjologicznego UwB można będzie oglądać wystawę przygotowaną przez MKiDN poświęconą ochronie spuścizny kulturowej znajdującej się poza granicami Polski.

 

Inauguracja III Międzynarodowego Kongresu Naukowego „Stan badań nad wielokulturowym dziedzictwem dawnej Rzeczypospolitej” odbędzie się 30 września 2015 r. o godz. 9.00 w auli Wydziału Historyczno-Socjologicznego Uniwersytetu w Białymstoku (Pl. Uniwersytecki 1). Obradom i dyskusjom mogą przysłuchiwać się wszyscy zainteresowani.

 

Szczegółowy program można znaleźć pod adresem www.spotkania-z-zabytkami.pl 

Kongres organizują Instytut Badań nad Dziedzictwem Kulturowym Europy wraz z Fundacją Dziedzictwa Kulturowego i Uniwersytetem w Białymstoku.
Patronatem objęły je minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.

 

Kongres odbywa się co 3 lata. Pierwszy miał miejsce w Białymstoku w 2009 r.
Kolejny w 2012 r. w Warszawie. Owocem spotkań jest 6 tomów materiałów pokongresowych.

Źródło: rzecznik UwB

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook