Dodana: 10 grudzień 2014 08:49

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2014 08:49

Żydowski Białystok i jego diaspora - promocja książki

Białostocki Ośrodek Kultury i Wydawnictwo Pogranicze z Sejn zapraszają na promocję książki Rebecci Kobrin "Żydowski Białystok i jego diaspora". Spotkanie odbędzie się 10 grudnia o godz. 18:00 w Famie. Wstęp wolny.

Zapraszamy na premierę polskiego wydania książki „Żydowski Białystok i jego diaspora” i spotkanie z Autorką – Rebeccą Kobrin 10 grudnia 2014, godz. 18:00, FAMA, ul. Legionowa 5, Białystok, wstęp wolny Spotkanie z udziałem tłumacza języka angielskiego. To pierwsze polskie wydanie książki „Żydowski Białystok i jego diaspora” w przekładzie Adama Musiała, ze wstępem dr Katarzyny Sztop-Rutkowskiej. Książka ukazała się z inicjatywy Białostockiego Ośrodka Kultury, przy współpracy z Wydawnictwem Pogranicze z Sejn. Jak wiadomo, dzięki niemu idee Ośrodka "Pogranicze - sztuk, kultur, narodów" mogą być rozprzestrzeniane szerzej, tworząc środowisko ludzi pogranicza.

Rebecca Kobrin w książce „Żydowski Białystok i jego diaspora” wskazuje i analizuje wpływy finansowe, literackie oraz umiejętności organizacyjne białostockich Żydów żyjących w Stanach Zjednoczonych, Argentynie, Australii i Europie. Emigracja żydowska miała wpływ na rozwój Białegostoku jeszcze przez wiele dziesięcioleci, począwszy od przełomu XIX i XX wieku.
Po raz pierwszy mieliśmy okazję spotkać się z Autorką i poznać temat jej badań podczas festiwalu Inny Wymiar w 2011 roku. To właśnie wtedy Białostocki Ośrodek Kultury podjął starania o przełożenie na język polski tej niezwykle ważnej dla podniesienia stanu wiedzy o historii Białegostoku książki.

Publikacja książki była możliwa m. in. dzięki dotacji udzielonej Białostockiemu Ośrodkowi Kultury przez Ambasadę USA w Warszawie, a także Columbia University, The Harriman Institute of Columbia University, Yale University's Program in Judaic Studies oraz The Wexner Foundation.

Profesor Rebecca Kobrin jest specjalistką w zakresie historii żydowskiej na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Tytuł licencjata zdobyła na Uniwersytecie Yale, po czym obroniła doktorat na Uniwersytecie Pensylwanii. Wykładała też na Uniwersytecie Yale, Uniwersytecie Rutgersa i Uniwersytecie Nowojorskim. Zajmuje się imigracją amerykańską, współczesną historią Żydów i żydowską migracją. Jest autorką serii esejów o historycznym wpływie społeczności żydowskiej na rozwój kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych ("Chosen Capital: The Jewish Encounter with American Capitalism", 2012). W badaniach skupia się na migracji Żydów i diasporze rosyjsko-żydowskiej początku XX w. Została też finalistką nagrody Assotiation Jewish Studies za książkę "Jewish Bialystok and Its Diaspora" (Indiana University Press, 2010). Mieszka w Nowym Jorku z trójką dzieci.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook