Dodana: 11 grudzień 2014 11:30

Zmodyfikowana: 11 grudzień 2014 11:30

Białostocki Oddział IPN w 33. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Prezes IPN Łukasz Kamiński zwrócił się do samorządowców – marszałków województw, prezydentów i burmistrzów miast w całej Polsce, o udział w akcji społecznej „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności”. Akcja jest hołdem dla ofiar stanu wojennego i ma za zadanie przypomnieć o wspólnych ideałach wolności, demokracji i prawdy niezależnie od czasu i warunków politycznych. Akcję „Ofiarom Stanu Wojennego. Zapal Światło Wolności” objął honorowym patronatem Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

13 grudnia o godz. 19:30 w oknach w całej Polsce zapłonąć mają świece. Jest to nawiązanie do gestu dwóch wybitnych mężów stanu – papieża Jana Pawła II i prezydenta USA Ronalda Reagana – którzy w grudniu 1981 roku w ten sposób przypominali o Polsce i Polakach. W apelu do samorządowców Prezes IPN Łukasz Kamiński zwraca się z prośbą, aby zapalić świeczki także w oknach urzędów i innych gmachów użyteczności publicznej, gdzie mieszczą się placówki podległe samorządowi. Prezes Instytutu wyraża także nadzieję, że samorządy zechcą wyświetlić w przestrzeni publicznej ich miast multimedialne Światło Wolności, które przygotował IPN. Informacje o akcji i działaniach przypominających w całym kraju stan wojenny znajdą się na stronie internetowej IPN.

W dniach 12–13 grudnia 2014 r. na bilbordzie świetlnym umieszczonym na ścianie Zespołu Szkół Elektrycznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Białymstoku (ul. 1000–lecia Państwa Polskiego 14), wyświetlany będzie napis: „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności 13 grudnia 19.30”. Spot poświęcony wprowadzeniu stanu wojennego wraz z promocją akcji „Zapal światło wolności”, przez cały tydzień 7–13 grudnia, będzie wyświetlany na telebimie umieszczonym u zbiegu ulic Legionowej i R. Kaczorowskiego. Ponadto na ekranie umieszczonym w oknie wystawowym „Przystanku Historia” w Białymstoku (ul. Warszawska 48) również wyświetlany będzie spot o w/w tematyce. Spoty będą emitowane również w autobusach komunikacji miejskiej.

12 grudnia 2014 r. o godz. 8:00 w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Kleosinie (ul. Zambrowska 20) Krzysztof Jodczyk z OBEP IPN w Białymstoku wygłosi prelekcję o stanie wojennym.

12 grudnia 2014 r. o godz. 18:30 w Siemiatyckim Ośrodku Kultury w Siemiatyczach (ul. Legionów Piłsudskiego 1) zostanie otwarta wystawa IPN pt. „586 dni stanu wojennego”. Wystawa będzie otwarta do końca grudnia.

W dniach 8 – 31 grudnia 2014 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Wysokim Mazowieckiem (ul. Ludowa 19) prezentowana będzie wystawa IPN pt. „586 dni stanu wojennego”. Wstęp wolny.

12 grudnia 2014 r. o godz. 11:30 w Zespole Szkół Mechanicznych CKP nr 2 w Białymstoku, ul. Broniewskiego 14 odbędzie się projekcja filmu „Próba generalna. Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej listopad – grudzień 1981”. Prelekcję o stanie wojennym wygłosi Karol Usakiewicz i Paweł Kalisz.

Przez cały grudzień w Zespole Szkół w Knyszynie (ul. Białostocka 36) prezentowana będzie wystawa „Kobiety internowane. Gołdap 1981”, przygotowana przez OBEP IPN w Białymstoku.

Ponadto w Siedzibie Duszpasterstwa Wiernych Tradycji Łacińskiej w Archidiecezji Białostockiej (Kościół pomocniczy pw. Imienia Maryi i św. Stanisława BM, ul. Szkolna 1) prezentowana będzie wystawa OBEP IPN w Białymstoku pt. „Ks. Stanisław Suchowolec. 1958–1989”, zaś w parafii św. Piotra i Pawła w Suchowoli prezentowana będzie wystawa pt. „Represje stanu wojennego. Województwo białostockie 1981/1983–1989”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook