Dodana: 7 kwiecień 2018 10:32

Zmodyfikowana: 7 kwiecień 2018 10:32

Warsztaty taneczne w Białymstoku - trwają zapisy

Stowarzyszenie Dziedzictwo Podlasia zaprasza na drugie warsztaty, które są realizowane w ramach projektu „Miejskie folklory – warsztaty i potańcówki”. Warsztaty odbędą się 15 kwietnia w klubie osiedlowym "Meteoryt" w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu dancing-882940_960_720.jpg

Warsztaty poprowadzi Marta Domachowska – etnolog, animator kultury, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. 
Będzie jej towarzyszyć białostocka Kapela Batareja.

W programie warsztatów znajdzie się nauka polskich tańców o rytmice mazurkowej. Z pomocą energetyzującej pracy fizycznej, zabaw rytmicznych oraz kilku dziecinnie prostych sztuczek można będzie nabyć umiejętności, które pomogą uczestnikom zyskać na swobodzie ruchu i czerpać radość z zabawy na parkietach wiejskich i miejskich zabaw, potańcówek i wesel. Ważną częścią zajęć będą ćwiczenia wspierające świadomość własnego ciała oraz kontakt z partnerem, grupą i muzykantami. Warsztaty będą także okazją do zapoznania się z kontekstami muzykowania na wsi i zachowaniami towarzyszącymi sytuacjom tanecznym oraz niektórymi zasadami wiejskiego savoir-vivre’u. 
Warsztaty przeznaczone są dla wszystkich chętnych (młodzież od l. 14, dorośli b/o wieku), nie trzeba przychodzić parami (ale warto), ani mieć wcześniejszych doświadczeń tanecznych, (ale nie pożałują i ci, którzy już potrafią tańczyć). Warto pamiętać o wygodnych butach i butelce wody.

 

Marta Domachowska – Etnolog, animator kultury, badaczka polskiej kultury ludowej, uczennica wiejskich śpiewaków, tancerzy i muzykantów. Współzałożycielka toruńskiej grupy ,,n obrotów" oraz Forum Muzyki Tradycyjnej, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Od kilkunastu lat zgłębia, praktykuje i popularyzuje polskie tradycje muzyczne w formach niestylizowanych m.in. poprzez badania w terenie, udział i organizację warsztatów, koncertów, potańcówek i imprez dla rodzin z dziećmi. Prowadzi autorskie warsztaty polskich tańców tradycyjnych i warsztaty przyśpiewek (m.in. dla Stowarzyszenia Dom Tańca, Festiwalu Dźwięki Północy, Fundacji Wszystkie Mazurki Świata, Fundacji Rozwoju Wsi Polskiej, Stowarzyszenia Trójwiejska, Ambasady Muzyki Tradycyjnej). Wraz z toruńską grupą MZK i śpiewaczką Ewą Grochowską zgłębia tajniki tradycyjnych pieśni kujawskich. W rytmiczno-wokalnej sekcji Sekund Hand wraz z Katarzyną Rosik gra na bębenku obręczowym i basach. 
Na co dzień zajmuje się edukacją w zakresie polskiej kultury ludowej, popularyzacją wystaw i organizacją wydarzeń muzycznych, prowadzi spotkania śpiewacze, zajęcia umuzykalniające i rękodzielnicze oraz warsztaty metodyczne nt. dawnych zabaw dziecięcych dla nauczycieli w Dziale Edukacji Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

Kapela Batareja– powstała w 2017r. Jest zafascynowana muzyką tradycyjną z różnych stron Polski. Coraz częściej sięga jednak po repertuar wschodniej jej części – muzykę Suwalszczyzny, Podlasia, Lubelszczyzny i Zamojszczyzny, a także wschodniego pogranicza. Najchętniej gra podczas zabaw tanecznych dla dużych i małych. Zespół gra w składzie:
Mateusz Tymura – akordeon
Zbyszek Rusiłowicz – cymbały rzeszowskie
Julita Charytoniuk – baraban, bębenek obręczowy
Magdalena Dąbrowska – skrzypce

Warsztaty odbędą się 15.04.2018 (niedziela) w godzinach:

11.00–14.00 oraz 15:30–18.00

Miejsce: 
Klub Osiedlowy „Meteoryt” 
ul. Dobra 12, 15-034 Białystok (wejście od strony biblioteki)

Koszt warsztatów: 
20 zł/os.

Informacje i zapisy: 
stow.dziedzictwopodlasia@gmail.com
W mailu należy podać imię, nazwisko oraz stopień zaawansowania w tańcu w skali 0-5 lub bardziej opisowo, jeśli ktoś woli.
Ilość miejsc jest ograniczona.

Organizator: Stowarzyszenie „Dziedzictwo Podlasia”

Zadanie dofinansowane ze środków z budżetu Miasta Białegostoku 

facebook