Dodana: 15 czerwiec 2018 14:37

Zmodyfikowana: 15 czerwiec 2018 14:37

VI Wojewódzki Festyn Spółdzielczy

Podlascy spółdzielcy, w tym świętująca swoje 60-lecie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Zachęta” oraz Stowarzyszenie Kreatywne Podlasie zapraszają w niedzielę, 17 czerwca 2018 r. na plac przed Domem Kultury „Zachęta” na os. Piasta, na rodzinny VI Wojewódzki Festyn Spółdzielczy.

Ilustracja do artykułu mini.jpg

Otwarta, rodzinna impreza ma na celu prezentację środowiska spółdzielców, a także promowanie ich działalności, produktów i usług. Festyn będzie okazją do przypomnienia, że – zgodnie z hasłem obchodzonego niedawno Międzynarodowego Roku Spółdzielczości – „spółdzielnie budują lepszy świat”. Jest to też okazja do przypomnienia już ponad 200-letnich dziejów spółdzielczości na ziemiach polskich.

Impreza odbędzie się w niedzielę, 17 czerwca 2018 r., w godzinach od 12:00 do 20:00, na placu przed Domem Kultury „Zachęta” przy ul. Piasta 11A w Białymstoku. Wezmą w niej udział wystawcy z całego regionu, reprezentujący różne gałęzie spółdzielczości. Będą to m.in.:

- spółdzielnie spożywcze, w tym PSS Społem Białystok,

- spółdzielnie mieszkaniowe: Białostocka Spółdzielnia Mieszkaniowa, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Rodzina Kolejowa”, Spółdzielnia Mieszkaniowa „ZACHĘTA”, Spółdzielnia Mieszkaniowa im. A. Mickiewicza w Białymstoku, Spółdzielnia Mieszkaniowa „Słoneczny Stok”,

- spółdzielnie finansowe: Bank Spółdzielczy w Zambrowie, Bank Spółdzielczy w Białymstoku,

- Krajowy Związek Rewizyjny Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”,

- Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy „Eskulap”,

- UNIQA S.A. Towarzystwo Ubezpieczeń,

- Związek Lustracyjny Spółdzielni Pracy,

- Spółdzielczy Regionalny Związek Rewizyjny w Białymstoku.

Podlascy spółdzielcy promować będą swoją działalność poprzez żywą prezentację jej efektów. Nie zabraknie występów artystycznych, quizów i konkursów, degustacji produktów spożywczych, rozdawania bezpłatnych próbek, darmowych porad i badań lekarskich. Wszyscy uczestnicy festynu będą mogli dowiedzieć się więcej o spółdzielczości: czym jest ta forma działalności, kto w naszym regionie funkcjonuje jako spółdzielca, jakie są zasady działania i członkostwa w spółdzielni. Na estradzie zaprezentuje się przeszło 300 artystów, przede wszystkim reprezentujących działalność kulturalną animowaną na Podlasiu przez spółdzielnie mieszkaniowe.


Atrakcje

VI Wojewódzki Festyn Spółdzielczy jest imprezą bezpłatną, międzypokoleniową, skierowaną do wszystkich mieszkańców Białegostoku i całego naszego regionu. Wydarzenie będzie znakomitą okazją do zapoznania się z dokonaniami podlaskich spółdzielni, a przy okazji spędzenia miłego popołudnia w trakcie rodzinnego pikniku na świeżym powietrzu.

W ramach dodatkowych atrakcji:

- na scenie przed Teatrem zaprezentują się artyści i twórcy działający przy spółdzielniach, w tym zespoły muzyczne, chóry, soliści oraz tancerze – członkowie klubów spółdzielczych,

- odbędą się konkursy z nagrodami, quizy i turnieje wiedzy o spółdzielczości i uczestnikach imprezy,

- na stoiskach spółdzielców będzie możliwość poddania się bezpłatnym badaniom lekarskim oraz degustacji produktów spółdzielni spożywczych i produkcyjnych,

- przez cały czas trwania festynu przewidziano atrakcje dla dzieci, w tym plenerowe instalacje sportowe i dmuchane zabawki,

- gwiazdą wieczoru będzie ceniony białostocki zespół Live Orkiestra (początek koncertu o 19:00).


Spółdzielnie

W naszym kraju spółdzielczość jest jedną z najczęściej spotykanych form przedsiębiorczości. Najpopularniejsze są spółdzielnie mieszkaniowe (ponad 5000), banki spółdzielcze (ponad 600), Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe (ok. 1500 placówek) oraz rolnicze spółdzielnie produkcyjne (ok. 1500). Ich działalność widzimy na co dzień, w Białymstoku przede wszystkim jako spółdzielczość mieszkaniową czy spożywczą.

W województwie podlaskim spółdzielnie plasują się w czołówce największych i najsilniejszych przedsiębiorstw. Trzech największych pracodawców naszego regionu to spółdzielnie – wszystkie działają w branży spożywczej. Spółdzielnia Mleczarska „Mlekpol” w Grajewie zatrudnia ponad dwa tysiące osób. Druga jest Spółdzielnia Mleczarska „Mlekovita” z Wysokiego Mazowieckiego (1900 pracowników), a trzeci białostocki PSS „Społem”, w którym z powodzeniem funkcjonuje przeszło półtora tysiąca miejsc pracy.

Przedsiębiorstwa spółdzielcze wzmacniają pozycję swoich członków i społeczności. Często najlepiej przystosowują się do potrzeb lokalnych, służąc jako siła napędowa lokalnego rozwoju. Ich fundamentalne wartości – takie jak samopomoc, równość i solidarność – stanowią drogowskaz w czasach wszechobecnego skupienia na zysku. Spółdzielnie są też ważne dla wyrównywania szans: stwarzają większe możliwości zatrudniania kobiet, młodych ludzi, osób niepełnosprawnych, osób starszych oraz tych, którzy doświadczają dyskryminacji i marginalizacji. Tym samym stanowią naturalny, wynikający ze swojej istoty, filar społecznie odpowiedzialnego biznesu.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook