Dodana: 10 listopad 2017 08:58

Zmodyfikowana: 10 listopad 2017 08:58

Pomagamy Polakom na Kresach Wschodnich - gra miejska z okazji Święta Niepodległości

W sobotę obchodzimy 99. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Dla harcerzy w całym kraju jest to czas wyjątkowo intensywnej lekcji historii i patriotyzmu. Dlatego w tym roku białostoccy harcerze postanowili zorganizować grę, która przybliży młodzieży losy żołnierzy AK na Kresach Wschodnich. Wpisowe z gry zostanie przekazane na cele charytatywne.

Ilustracja do artykułu IMG_0406.JPG

„Po niepowodzeniu akcji "Burza" na Kresach Wschodnich, część Armii Krajowej ewakuowała się, aby uniknąć aresztowań i śmierci z rąk NKWD. Setki żołnierzy postanowiły jednak pozostać, aby chronić miejscową polską ludność.” – czytamy w opisie gry zorganizowanej przez 7 Białostocką Drużynę Harcerską „Czarna Siódemka” z Hufca ZHP Białystok. W najbliższą sobotę, około 130 harcerzy wcieli się w żołnierzy AK na Kresach Wschodnich. Dokładny scenariusz gry pozostaje tajemnicą, ale ma ona na celu nie tylko przybliżenie historii. Biorąc udział w grze, harcerze pomagają.

- Wpisowe za udział w grze wynosi 5 zł od osoby i w całości zostanie przeznaczone na paczki świąteczne dla emerytowanych żołnierzy – mówi organizatorka gry, pwd. Agnieszka Bujnarowska.

Jest to możliwe dzięki wsparciu białostockich instytucji i prywatnych sponsorów. Zarówno Muzeum Wojska, jak i Muzeum Pamięci Sybiru z entuzjazmem zareagowały na inicjatywę harcerzy wspierając i przekazując niezbędne materiały. Również nagrody zostały ufundowane przez sponsorów - Jumper Park Trampolin oraz Pizzerię Savona.

Gra organizowana jest po raz pierwszy i już cieszy się dużym zainteresowaniem. To znak, że młodzież pamięta o swojej historii i jest nią zainteresowana. Uczestnicy wystartują w sobotę, o godzinie 14.00, przy bramie Pałacu Branickich.

Szczegóły dotyczące gry można znaleźć na wydarzeniu na facebooku „Pamagamy Polakom na Kresach Wschodnich - gra miejska”.

facebook