Dodana: 18 kwiecień 2018 08:45

Zmodyfikowana: 18 kwiecień 2018 08:45

"Missale Romanum" - wystawa w AMAB

Mszał Rzymski /łac. Missale Romanum/ jest najważniejszą księgą liturgiczną w Kościele katolickim obrządku rzymskiego, zawierającą teksty stałych i zmiennych części Mszy Św. Mszał zawiera wskazówki potrzebne do sprawowania Najświętszej Ofiary oraz dotyczące szczególnych celebracji związanych z poszczególnymi obchodami i okresami roku liturgicznego. Księgę oglądaną przez wiernych zazwyczaj z pewnej odległości będzie można teraz zobaczyć z bliska. Wernisaż wystawy odbędzie się 18 kwietnia 2018 r.

Ilustracja do artykułu Mszał Rzymski.jpg

Na wystawie „Missale Romanum” w Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnym w Białymstoku możemy zobaczyć Mszały pochodzące ze zbiorów własnych AMAB. Reprezentują okres od XVII do XX w.
Przez wiernych księga ta jest oglądana zawsze z pewnej odległości, stąd teraz mamy możliwość spojrzenia na nią z bliska. Zachwycić mogą misterne obwoluty, często bogato zdobione, z metalowymi okuciami. Księga ta była często pięknie ilustrowana, z misternymi inicjałami...         

Otwarcie wystawy nastąpi 18 kwietnia 2018 r. o godz. 17.30 w siedzibie Archiwum i Muzeum Archidiecezjalnego w Białymstoku. Wstęp wolny.

 

„Missale Romanum”

wystawa w AMAB ul. Warszawska 48 Białystok

18 kwietnia 2018 – koniec sierpnia 2018

facebook