Dodana: 4 październik 2018 09:42

Zmodyfikowana: 4 październik 2018 09:42

Już w ten weekend rozpoczyna się V Edycja Festiwalu Światła i Sztuki Ulicy „Lumo Bjalistoko”

Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 5 i 6 października. Tradycyjnie, jak co roku, wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę od zmroku około godz. 19 do godz. 22.

Ilustracja do artykułu lumo-076.jpg

Lumo Bjalistoko to interdyscyplinarny, innowacyjny festiwal, który dzięki nietypowemu wykorzystaniu światła i sztuki dokonuje zaskakujących metamorfoz nocnej przestrzeni miejskiej. Jest tworzony przez grupę białostoczan – ludzi z pasją, którzy w wolnym czasie spotykają się, aby wspólnie stworzyć w mieście to wyjątkowe nocne wydarzenie artystyczne.

– Festiwal łączy oryginalne pomysły i techniki instalacyjne, tworząc tym samym nieszablonowe formy sztuki – mówi Damian Dworakowski, dyrektor Festiwalu. – Ma otwartą formułę programową – naszym mottem jest hasło "Światło w sztuce - Sztuka w przestrzeni". Za pomocą Lumo Bjalistoko dajemy widzom w każdym wieku okazję do spojrzenia na nowo na swoje otoczenie i odczytanie go w niecodzienny sposób, dobrze się przy tym bawiąc.

Główną ideą jest ukazanie rozmaitych form artystycznych prezentowanych na obszarze miasta. Korzystamy z tego, że jesienią zmierzch zapada dość wcześnie – co daje widzom czas na niespieszne przemierzanie śródmieścia i odkrywanie jego sekretów. Niekiedy ukrywamy je w wieczornym mroku, a w innych miejscach celowo podkreślamy światłem. Przez dwa październikowe wieczory zapraszamy do tego, aby przestrzeń śródmiejską potraktować jako plastyczną, nieoczywistą i poddającą się modelowaniu. Dzięki temu można na nowo spojrzeć na miasto, a przy tym zastanowić się nad miejscem, jakie mamy w nim jako ludzie.

Główne atrakcje

Po raz kolejny Lumo Bjalistoko odmieni centrum Białegostoku za pomocą sztuki i światła. Tegoroczna, V edycja, obfituje w nowe atrakcje i lokalizacje.

W tym roku w programie:

ANIMACJE – wyświetlane przez całe dwa wieczory na trzech zabytkowych budynkach w centrum miasta. W tym roku zaprezentujemy pokazy w dwóch nowych lokalizacjach.
Są to:

- Brama Pałacu Branickich
- kamienica przy ul. Kilińskiego 16 (była siedziba Książnicy Podlaskiej
- Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki.

INSTALACJE - kilkanaście niecodziennych instalacji artystycznych opracowanych i wykonanych przez lokalnych artystów, ekipę Festiwalu oraz wolontariuszy. Będzie je można zobaczyć:

- w Parku Starym (park otaczający plac przed Teatrem Dramatycznym)
- na Rynku Kościuszki (przed Ratuszem)
- na Skwerze Armii Krajowej (za Pałacykiem Ślubów)

Nasze przykładowe instalacje z opisami:
1. “Mały Strach” - Często się boisz? Potrafisz sobie wyimaginować zagrożenie tam, gdzie go nie ma? Często boimy się wielkich form, zapominając o zagrożeniu ze strony niepozornych form i zdarzeń. To codzienność nam zagraża - w różnej formie.

  1. “Zwracasz uwagę” - Każdy jest wyjątkowy dla kogoś. Co czyni nas wyjątkowymi? Czy zainteresowanie otoczenia zawsze jest pożądane? Lubisz światła reflektorów podążających za Tobą, surowy wystrój, indywidualne pomieszczenia, ochronę, stałą obsługę, spokój i odosobnienie, brak kontaktu z niepodobnymi do Ciebie?
  2. “Kompletny dom” - Do wypełnienia przestrzeni potrzeba niewiele. Są stworzenia wypełniające sobą przestrzeń, jakakolwiek by nie była. Po co żyć w pustej przestrzeni? Znasz adres...

Instalacje będą dostępne w piątek i sobotę przez cały czas trwania Festiwalu.

ILUMINACJE-WIZUALIZACJE w przestrzeni miejskiej i parkowej, również do zobaczenia zarówno w piątek, jak i sobotę. Odbędą się w następujących miejscach:

- Rynek Kościuszki
- Park Stary
- Skwer Armii Krajowej
- Pałac Branickich

Ponadto, w tym roku na Ratuszu zostanie zrealizowana iluminacja świetlna dynamiczna. Co znaczy, że jego wieża zacznie świecić w wielu barwach pod utwór muzyczny, który będzie udostępniany przez transmiter. Umożliwi to słuchanie na słuchawkach tego utworu podczas oglądania pokazu na Ratuszu.

SZTUKA ULICY – nowatorskie pokazy sztuk performatywnych na Rynku Kościuszki dostępne 5 i 6 października:
- pokazy taneczne – swoje taneczne umiejętności zaprezentuje szkoła tańca Pląs/Fire Step z instalacją "Lustro" przygotowaną przez zespół Festiwalu, wystąpi również grupa cheerleaderek oraz tancerki brzucha
- pokazy kuglarskie
- muzyka miejska - występy pieśniarzy i songwriterów, wśród wykonawców: Starsabout, Michał Czarniecki, interpersonalna instalacja dźwięków odnalezionych Twórcy PERFORMANCE ŚWIATŁO/DŹWIĘK – niesztampowe połączenia światła i dźwięku na Skwerze Armii Krajowej:

- Marionetka - atrakcja dostępna tylko w piątek 05.10. - pokaz strony analogowej (żywy malarz i żywy instrument).

Opis: To premierowe, eksperymentalne przedstawienie bazujące na improwizacji  malarsko muzycznej.
Będzie to dialog pomiędzy malarzem a muzykiem, czyli pomiędzy obrazem a dźwiękiem. Maluje Grzegorz Radziewicz, gra Ula Kisiel-Pańko.
- N.Ø.C - do zobaczenia tylko w sobotę 06.10. - pokaz strony cyfrowej (muzyka i animacje elektroniczne).

Opis: N.Ø.C. to spotkanie trzech producentów muzycznych z Białegostoku, z których jeden, 14 letni Franek Jackowski jest również odpowiedzialny za warstwę wokalną prezentowanych utworów. Artyści eksplorują obszary mocnej, ale przez to wcale nie mniej lirycznej elektroniki łączącej elementy electro i breakbeatu. Żeby swoje działanie uczynić wyraźniejszym i żywszym postanowili odejść od najbardziej popularnych dziś rozwiązań w świecie produkcji dźwięku i zrezygnowali z użycia komputerów. Cały performans sceniczny opiera się na wykorzystaniu starszych i nowszych sprzętowych syntezatorów, sekwencerów i automatów perkusyjnych. „To dodaje naszym działaniom pewnej magii. Nie przynosimy gotowych wyprodukowanych w studiu lupów. Cała muzyka jest tworzona w danej chwili, na oczach widzów i w większości na analogowym sprzęcie. Tworzymy ją zupełnie na żywo a każdy performans jest przez to niepowtarzalny” - mówi Wikson Szczygieł, jeden z artystów zaangażowanych w projekt N.Ø.C STREET ART – nowe murale w mieście, które powstają w ramach Lumo Bjalistoko, a po Festiwalu stają się trwałym elementem miejskiego krajobrazu. Staramy się, aby były wkomponowane w otoczenie, nawiązywały do miejsca i jego historii. Wielkoformatowe prace powstają na terenie całego miasta, w tym roku będzie to:
- Matka Natura - Biała– ul. Zwierzyniecka 5
Jak co roku organizujemy też AFTERPARTY. W tym roku będzie to fluoro after party Mystic Vibes w Klubie Metro. Odbędzie się w sobotę, 06.10. po Festiwalu. Zapraszamy wszystkich chętnych.

Harmonogram

Wszystkie atrakcje Festiwalu będą dostępne w piątek i sobotę (5 i 6 października) od zmroku do godziny 22. Nie ma sztywnych godzin pokazów sztuk performatywnych ze względu na możliwość wystąpienia zmiennych warunków atmosferycznych i czas potrzebny artystom na przygotowanie.

Pokazy animacji będą odbywały się przez cały wieczór, nie ma więc ryzyka ich ominięcia. Instalacje będą dostępne przez cały czas trwania Festiwalu. W odnalezieniu wszystkich atrakcji pomoże mapka, która będzie udostępniona na naszym profilu facebook.com/lumobjalistoko i na wydarzeniu festiwalowym na Facebooku (gdzie są też publikowane wszystkie aktualności). Mapę będzie można również odebrać w formie papierowej ulotki w czasie Lumo Bjalistoko w namiotach informacyjnych.

Mapa terenu festiwalowego

Mapa festiwalu jest dostępna pod adresem https://link.do/mapy na profilu

facebook.com/lumobjalistoko i na wydarzeniu festiwalowym na Facebooku link.do/wydarzenia (gdzie są też publikowane wszystkie aktualności).
Pozwoli ona dotrzeć do wszystkich atrakcji Festiwalu. Mapę będzie można również odebrać w formie papierowej ulotki w czasie Lumo Bjalistoko w namiotach informacyjnych.

facebook