Dodana: 30 październik 2017 09:19

Zmodyfikowana: 30 październik 2017 09:19

Jest co wspominać. Międzypokoleniowe spotkanie w Michałowie

Na czym polega gra w pikara? Jak zrobić karuzelę na lodzie? Czy odwietki to miły zwyczaj? Ale też: czy da się łączyć pracę z opieką nad małym dzieckiem? Jak można wykorzystać zniszczone przedmioty? Ile swobody dawać dziecku, dbając o jego bezpieczeństwo?

Ilustracja do artykułu miedzy_plakat_wwwm.jpg

To tylko niektóre z pytań, które padały w trakcie realizacji projektu „Między pokoleniami: etnografia i dziedzictwo”. Wspólnie z gośćmi spotkania będziemy próbowali na nie odpowiadać podczas finału tego przedsięwzięcia, międzypokoleniowego spotkania:

Jest co wspominać
Dzieciństwo w opowieściach mieszkańców gmin Gródek i Michałowo

5 listopada 2017 roku o godzinie 15.00 w Pracowni Filmu, Dźwięku i Fotografii przy ul. Fabrycznej 33 w Michałowie


W programie:

  • Wystawa dotycząca dzieciństwa dawniej w gminach Gródek i Michałowo
  • Prezentacja zabawki inspirowanej opowieściami o przeszłości
  • Atrakcje dla dzieci i dorosłych: dawne gry i zabawy z regionu, prezentacja sposobów noszenia dzieci w chustach, przygotowanie wspólnego albumu pamiątkowego, mini studio fotograficzne
  • Pokaz filmu - zapisu wspomnień z dzieciństwa na Podlasiu
  • Koncert zespołu Południce

 

Spotkanie potrwa około 2 godzin, udział w nim jest bezpłatny.

Lokalne opowieści
Podczas spotkania będą prezentowane efekty tegorocznych poszukiwań w gminach Gródek i Michałowo. Zespół badawczy ze Stowarzyszenia „Pracownia Etnograficzna” przeprowadził kilkadziesiąt rozmów z mieszkańcami i mieszkankami Podlasia, prosząc ich o podzielenie się swoimi wspomnieniami i doświadczeniami związanymi z dzieciństwem i rodzicielstwem. Każde ze spotkań było ważne, a każda historia wyjątkowa.

Interdyscyplinarna współpraca
Przekazanie dalej tak bogatej treści nie jest proste. Stąd pomysł na współpracę z artystami i artystkami, którzy zostali zaproszeni nie tylko do zapoznania się ze zgromadzonymi materiałami, ale także do wizyty na Podlasiu oraz współudziału w etnograficznych spotkaniach. W rezultacie powstał film, wystawa, seria pocztówek oraz współczesna zabawka zainspirowana opowieściami o przeszłości.

Zainspiruj siebie i swoją rodzinę!
Projekt pokazuje, że zastanawiając się nad tym, jak wychowywać dzieci, warto sięgać do wiedzy i pamięci babć i dziadków. Wydarzenie w Michałowie to okazja, by na nowo spojrzeć na opowiadane przez nich historie. To także propozycja na miłe spędzenie niedzielnego popołudnia i ciekawą rozrywkę dla całej rodziny.

Spotkanie zakończy koncert zespołu POŁUDNICE -  żeńskiej grupy śpiewaczej z Białegostoku, która wykonuje tradycyjne pieśni liryczne i obrzędowe po polsku, ukraińsku, jak również w dialektach języka białoruskiego i ukraińskiego.

***

Projekt „Między pokoleniami. Etnografia i dziedzictwo” jest realizowany przez Stowarzyszenie „Pracownia Etnograficzna”. Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2017.

Partnerzy projektu:  Pracownia Filmu, Dźwięku i Fotografii, ONTO Studio, Artmontage, Interdyscyplinarny Zespół Badań nad Dzieciństwem UW, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Patronaty: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Wrota Podlasia, Gazeta Michałowa, Wiadomości Gródeckie, Czasopis, Gazeta Codzienna, Kurier Poranny, Kulturaludowa.pl, etnosystem.pl , Witryna Wiejska, Obcasy Podlasia, rodzicwmiescie.pl

facebook