Dodana: 24 wrzesień 2014 12:10

Zmodyfikowana: 24 wrzesień 2014 12:10

SKYPE zostaje w więzieniach

Pilotażowy program umożliwiający skazanym kontakt z rodziną za pośrednictwem komunikatora internetowego był realizowany w polskich więzieniach od 14 kwietnia do 31 maja 2014 roku. Z białostockiego okręgu Służby Więziennej w programie uczestniczył Zakład Karny w Białymstoku. Centralny Zarząd Służby Więziennej, po przeanalizowaniu informacji nadesłanych przez jednostki penitencjarne biorące udział w programie, podjął decyzję o wprowadzeniu na stałe tej formy kontaktu skazanego z rodziną, we wszystkich zakładach i aresztach śledczych w Polsce.

W podlaskich jednostkach penitencjarnych, tak jak w całym kraju, trwa akcja informująca skazanych o nowej formie kontaktu, przygotowanie odpowiednio wyposażonych stanowisk komputerowych oraz wprowadzanie niezbędnych zmian w przepisach wewnętrznych jednostek, ustalających dni, godziny i czas korzystania z komunikatora, procedury realizowania połączeń czy zasady nadzoru. Prace przygotowawcze powinny zakończyć się 1 października tego roku. Nowatorska forma kontaktu skazanego z rodziną za pomocą internetu, traktowana jest jako cenne uzupełnienie dotychczas realizowanych form kontaktu z rodziną i osobami bliskimi. Korzystanie z komunikatora internetowego wymaga zgody dyrektora jednostki i kierowane jest przede wszystkim do skazanych będących rodzicami lub opiekunami dzieci do lat 15, cudzoziemcami  oraz do  innych skazanych, których rodziny i osoby najbliższe zamieszkują w znacznej odległości od jednostki penitencjarnej a ich sytuacja finansowa czy zdrowotna ogranicza możliwość przyjazdu na widzenia. Prośby skazanych o umożliwienie korzystania z połączenia internetowego będą rozpatrywane indywidualnie, po dokładnym rozpoznaniu sytuacji osobistej skazanego.

Podstawą prawną wprowadzonych innowacji jest art. 105 § 1 Kkw, wymieniający oprócz standardowych form utrzymywania więzi skazany-rodzina (widzenia, rozmowy telefoniczne, paczki itd.) także „inne środki łączności”. Należy podkreślić, że połączenie internetowe ma pełnić funkcję wspomagającą w stosunku do podstawowych form kontaktu skazanego z rodziną. Spora część osadzonych, pomimo izolacji, nadal chce aktywnie uczestniczyć w życiu rodziny, interesuje się sytuacją w domu, pragnie wspólnie podejmować ważne decyzje, uczestniczyć w wychowaniu dzieci. To do nich w pierwszej kolejności adresowana jest nowa forma kontaktu z bliskimi.

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook