Dodana: 17 styczeń 2007 09:52

Zmodyfikowana: 17 styczeń 2007 09:52

Kwalifikowalność kosztów

Wkład własny beneficjentów spoza sektora finansów publicznych, ubiegających się o współfinansowanie projektów mających na celu dobro publiczne.
Projektodawcy spoza sektora finansów publicznych, składający wnioski o dotację z funduszy strukturalnych na projekty służące dobru publicznemu, są traktowani tak samo jak projektodawcy należący do sektora finansów publicznych, a więc są uprawnieni do uzyskania dotacji na tych samych warunkach, bez konieczności wykazania się wkładem mającym charakter środków publicznych w rozumieniu ustawy o finansach publicznych. Wkład własny jest w takich wypadkach traktowany w sprawozdawczości wykorzystania funduszy strukturalnych na równi z wkładem publicznym (jest uznawany za środki "pokrewne" do publicznych, stanowiące element kategorii "inne środki publiczne").
Wytyczne o charakterze technicznym dotyczące wkładu własnego beneficjenta w ww. projektach:
•Uznanie wydatków za kwalifikowalne nie jest uzależnione od statusu prawnego beneficjenta i źródła pochodzenia środków finansowych wykorzystywanych na realizację projektów.
•Wszystkie wydatki uznawane za kwalifikowalne w projektach służących dobru publicznemu po odjęciu wartości refundacji z zasobów funduszy strukturalnych są  wykazywane w systemie sprawozdawczości określonym w rozporządzeniach wykonawczych do Ustawy o Narodowym Planie Rozwoju jako środki "pokrewne - inne publiczne". Środki te są uwzględniane przy obliczaniu poziomu współfinansowania krajowego na poziomie działa i priorytetów wykazywanego wobec Komisji Europejskiej.
•Jako środki prywatne będzie zasadniczo wykazywany w sprawozdawczości wkład własny beneficjentów, który jest niezbędny dla realizacji projektu, w projektach podlegających przepisom o pomocy publicznej.
Zgodnie z obowiązującą, korzystną dla beneficjentów, a także dla absorpcji środków z funduszy strukturalnych, interpretacją "inne środki publiczne" są to środki, które przyczyniają się do spełniania celów o charakterze publicznym. Kluczowym elementem jest cel wydatkowania środków, a nie forma prawna beneficjenta czy też jego przynaleność (lub jej brak) do sektora finansów publicznych.
Czy koszty budowy przyłączy kanalizacyjnych w przypadku kanalizacji sanitarnej grawitacyjno-tłocznej są kosztami  kwalifikowalnymi?
Niekwalifikowalne są koszty infrastruktury leżącej w obrębie posesji i służące wyłącznie przyłączeniu tej posesji do sieci
Czy koszt amortyzacji sprzętu kupionego ze środków własnych projektodawcy jest kosztem kwalifikowalnym? Według jakiego klucza należy rozliczać ww. koszty w przypadku, gdy instytucja wykorzystuje ww. sprzęt na realizację innych zadań niż współfinansowane z EFS?
Wydatkiem     kwalifikowalnym     będzie     wartość     odpisów     amortyzacyjnych dokonywanych zgodnie z zasadami amortyzacji środków trwałych / wartości niematerialnych i prawnych zawartymi w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Wliczenie wartości odpisów amortyzacyjnych do budżetu projektu możliwe jest wyłącznie w okresie realizacji projektu. Nie jest dopuszczalne wliczanie do wydatków projektu wartości odpisów amortyzacyjnych dotyczących sprzętu zakupionego z wykorzystaniem dotacji krajowej lub wspólnotowej lub też środków własnych stanowiących wpółfinansowanie tej dotacji. Jeżeli sprzęt służy również innym niż projekt celom, wartość odpisów amortyzacyjnych musi zostać rozliczona w ramach projektu wyłącznie do wysokości, w jakiej sprzęt wykorzystywany jest w ramach projektu. Sposób takiego wyliczenia należy dołączyć do dokumentacji finansowej projektu.
Czy koszty przeprowadzonego egzaminu szkolenia są kosztem kwalifikowalnym?
Czy koszty badań lekarskich są kosztem kwalifikwalnym (np.: kurs spawacza) ?

Ogólnie czy można przyjąć taką interpretację, że za koszty kwalifikowalne można uznać te koszty, które bezpośrednio wiążą się z realizacją szkolenia (j.w) nawet jeśli nie zostały enumeratywnie wymienione w uzupełnieniu jako koszty kwalifikowalne. Interpretacja jest zasadniczo zgodna z wykładnią jmk efs i z ogólnym rozumieniem problematyki kwalifikowalności. Szczegółowe pytania należy ewentualnie skierować do iż zporr, chociaż należy założyć, że podjęcie decyzji w zakresie kwalifikowalności ww. kosztów jest zadaniem kop-u. W/w koszty nie zostały zakazane na mocy jakichkolwiek przepisów, więc o ile ich poniesienie jest uzasadnione, to należy je uznać za koszt kwalifikowalny (przy spełnieniu pozostałych warunków)
Czy do kosztów utrzymania pomieszczeń i korzystania z nich można zaliczyć opłaty za korzystanie z telefonu, internet  itp.? Jeśli tak to jakie jeszcze koszty można uznać?
Ww. wydatki należą do kategorii kosztów ogólnych i są kwalifikowalne.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook