Dodana: 31 styczeń 2007 09:38

Zmodyfikowana: 31 styczeń 2007 09:38

Policja bez granic - czyli jak podlascy policjanci witali wejście Polski do Unii Europejskiej

W uroczystościach z okazji przystąpienia Polski do Unii Europejskiej uczestniczyła również podlaska Policja.

 

 Na zaproszenie policjantów z Podlaskiej Grupy IPA (International Police Association) - czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji - do Białegostoku przyjechali koledzy z Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Słowacji.

 

W pierwszomajowy poranek białostoczanie z ogromnym zainteresowaniem śledzili kolumnę samochodów z egzotycznymi napisami „Politsei”, „Policie”, Policija”. Policyjne radiowozy z zagranicy, w asyście polskich motocyklistów, brały udział w paradzie, która była jednym z elementów festynu „Dzień Dobry Europo!”.  

Na białostockich Plantach, w atmosferze rodzinnego pikniku, Podlasianie witali wejście do Unii Europejskiej. Na specjalnie przygotowanych stoiskach prezentowała się także Policja. Można było obejrzeć nowoczesny sprzęt policyjny, otrzymać wiele ciekawych publikacji z zakresu prewencji kryminalnej, adresowanych zarówno do dzieci jak i do dorosłych. Swój dorobek prezentowała Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie.  Międzynarodowy charakter policyjnych stoisk podkreślały radiowozy z pięciu krajów. Na stoisku IPA prezentowane były policyjne mundury i czapki nie tylko z Europy. Wszyscy chętni mieli unikalną możliwość przymierzenia zagranicznych uniformów i wykonania pamiątkowych zdjęć.

Policjanci z pięciu krajów (już członków UE) spacerujący po Plantach wzbudzali duże zainteresowanie uczestników festynu, odpowiadali na wiele pytań dotyczących ich prawa, dyskutowali o tym jaka będzie poszerzona Europa. Uczestniczyli w symbolicznym zasadzeniu drzewka przyjaźni.

Po południu międzynarodowe patrole policyjne wyruszyły na ulice Białegostoku pilnie słuchali dyspozycji wydawanych nie tylko po polsku. Drobne upominki symbolizujące wejście Polski do Unii Europejskiej były miłym akcentem kontroli drogowych.

Wizyta policjantów z krajów Unii Europejskiej była także okazją do zaprezentowania podlaskiej Policji. Podczas spotkań delegacji zagranicznej z mł. insp. Adamem Mularzem - Komendantem Wojewódzkim Policji w Białymstoku i podlaskimi policjantami dyskutowano o roli Policji w zjednoczonej Europie.

Tak więc „Dzień dobry Europo!” na Podlasiu brzmiało w wielu europejskich językach.

facebook