Dodana: 19 wrzesień 2018 13:52

Zmodyfikowana: 19 wrzesień 2018 13:52

Zwiedzanie Obiektu Hydrotechnicznego Siemianówka w ramach akcji Ministerstwa Sportu i Turystyk „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku zaprasza do zwiedzania, od 5 do 7 października, niedostępnego na co dzień Obiektu Hydrotechnicznego Siemianówka - w ramach akcji Ministerstwa Sportu i Turystyk „Polska zobacz więcej - weekend za pół ceny”. Wstęp do Małej Elektrowni Wodnej będzie bezpłatny.

Ilustracja do artykułu 538x0.jpg

Zbiornik Wodny Siemianówka jest czwartym pod względem wielkości sztucznym zbiornikiem w kraju, zlokalizowanym w dolinie górnej Narwi w województwie podlaskim, bezpośrednio na północ od Puszczy Białowieskiej.
Powstał w latach 1977−1990 w wyniku spiętrzenia wody zaporą ziemną zbudowaną w przewężeniu doliny w 367,38 kilometrze biegu rzeki w rejonie Łuka i Rybaki.

Powierzchnia zlewni w tym przekroju wynosi 1094 km². Zbiornik znajduje się na terenie gmin Michałowo i Narewka – obszarze objętym projektem Zielonych Płuc Polski. Nazwa zbiornika pochodzi od pobliskiej miejscowości Siemianówka. Wybudowany zbiornik spełnia znaczącą rolę w gospodarce regionu. Do jego funkcji należą: zasilanie wodą w okresach niżówkowych Narwiańskiego Parku Narodowego na powierzchni ponad 20 tys. ha i nawadnianie użytków rolnych w dolinie Narwi.
Na zaporze czołowej zbudowano elektrownię wodną o mocy 165 kW. Dwa jej turbozespoły o mocy 82,5 kW zainstalowano na wlotach (lewym i środkowym) upustów dennych budowli upustowej. Produkcja roczna elektrowni w pełni zaspakaja potrzeby energetyczne całego zbiornika, a nadwyżka przekazywana jest do energetycznej sieci krajowej. Zalew upodobała ogromna ilości ptactwa wodnego i błotnego - dzięki stworzeniu korzystnych warunków do jego bytowania. Na tafli jeziora Siamianowskiego nagrywana była jedna ze scen filmu „Opowieści z Narnii: Lew, Czarownica i Stara Szafa”, w której dzieci uciekają po zamarzniętym jeziorze przed Białą Czarownicą.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zwiedzania Zbiornika oraz Małej Elektrowni Wodnej –  5 października o godz. 16.00 oraz 6 i 7 października o godz. 12.00, 14.00 i 16.00. Będą na Państwa czekali nasi pracownicy, którzy oprowadzą i opowiedzą o Zbiorniku Siemianówka.  Gwarantujemy bardzo ciekawe historie!

 

Adres: 17-220 Narewka, ul. Topolowa 15, Nowa Łuka.

 

źródło:Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku

 

facebook