Dodana: 5 sierpień 2016 08:42

Zmodyfikowana: 5 sierpień 2016 13:59

Szkielet sieci internetu szerokopasmowego w Podlaskiem już jest. Pora udostępnić go mieszkańcom

Jak się okazuje - wcale nie jest to takie proste. Przed nami ciągle etap tzw. „ostatniej mili”, czyli ten etap który z perspektyw gmin i powiatów jest najbardziej kluczowy, czyli połączenia mieszkańca gminy ze światem globalnym. Mogą w nim uczestniczyć jedynie prywatni inwestorzy. A w Podlaskiem jest z tym problem, bo jest bardzo małe zaludnienie i operatorom prywatnym zwyczajnie nie opłaca się prowadzić u nas inwestycji.

Ilustracja do artykułu sspw-11.jpg

Jak sobie z tym poradzić zastanawiali się w czwartek 4 sierpnia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego samorządowcy z regionu suwalskiego i białostockiego. W spotkaniu uczestniczyła Anna Naszkiewicz, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego, Agnieszka Aleksiejczuk, Dyrektor Departamentu Społeczeństwa Informacyjnego, jej zastępca Grzegorz Stelmaszek i przedstawiciele operatorów komercyjnych, którzy mogliby zainwestować w Podlaskiem w takie sieci dostępowe.

W piątek, 5 sierpnia, podobne spotkanie zaplanowane jest z przedstawicielami jednostek samorządów terytorialnego z rejonu Łomży.

- W nowej perspektywie finansowej, w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, dostępne są  środki na rozwój tej sieci. Stąd nasze spotkanie ze wszystkimi samorządowcami, bo chcemy wspólnie to kontynuować - mówiła wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

- Przed nami ciągle etap tzw. „ostatniej mili”, czyli ten etap który z perspektyw gmin i powiatów jest najbardziej kluczowy, czyli połączenia mieszkańca gminy ze światem globalnym - podkreślała w swoim wystąpieniu Agnieszka Aleksiejczuk. - Założenia są następujące - to operatorzy telekomunikacyjni, prywatni inwestorzy mają budować sieci ostatniej nitki. Samorządy w pierwszym a pewnie i w  drugim konkursie, zostały z tego wykluczone. Czyli powodzenie, albo dostarczenie internetu dla naszych mieszkańców jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki współpracy z tym inwestorem prywatnym. Innej możliwości nie ma. Być może pojawi się trzeci konkurs który będzie służył samorządom, ale nie nastąpi to szybciej niż za dwa, nawet trzy lata.

Drugi konkurs ma wystartować we wrześniu 2016 roku. Podlaskie na jego potrzeby zostanie podzielone w tym konkursie na trzy obszary (tzw. NUTS): Białystok, Łomża, Suwałki. Stąd też taki podział na spotkaniu w UMWP. Bo teraz kluczowe może okazać się wspólne działanie w tym kierunku, wspólne negocjowanie z prywatnymi inwestorami. Na konkurs w Programie Operacyjnym  Polska Cyfrowa w całej Polsce jest dedykowane 3 mld zł. Środki z tego konkursu starczą na pokrycie ok. 30 proc. punktów adresowych.

Program PO PC preferuje też regiony, gdzie obowiązują niskie opłaty administracyjne  związane z wykonaniem tej sieci, chodzi głównie o pasy drogowe (a ich wysokość leży właśnie w gestii gmin). I jeżeli gminy nie obniżą tych opłat to nie mają szansy na żadną inwestycję z dostępem do internetu - stąd spotkania w UMWP, gdzie przedstawiono korzyści wspólnego ustalania cen preferencyjnych dla operatora.

- Do tej pory operatorzy nie podejmowali u nas żadnych działań bo im się to nie opłacało, a jeśli dochodzą do tego opłaty administracyjne, podatki to okazuje się, że stopa zwrotu takiej inwestycji jest na poziomie 40-50 lat. Żaden inwestor prywatny na to nie pójdzie - mówił na czwartkowym spotkaniu z suwalskimi samorządowcami Grzegorz Stelmaszyk z UMWP. - W warmińsko-mazurskim już to zrozumieli. Tam zdecydowana większość gmin, bo aż 90, podjęła uchwałę o tym, że sieci dostępowe będą obciążane kwotą na pasach drogowych w wysokości zaledwie 5 groszy. U nas średnio ta stawka wynosi 35.

Obecni na spotkaniu przedstawiciele operatorów sugerowali, by samorządowcy wspólnie wypracowali jednolite stanowisko w rozmowach z operatorami – dzięki temu możliwe byłoby też znaczne przyspieszenie inwestycji. Zwracają uwagę też na inną sprawą – niższe spadki spowodują teoretycznie niższe wpływy do budżetu gminy, jednak zbyt wysokie odstraszą potencjalnych inwestorów i w gminie nie będzie ani inwestorów ani internetu, który przyniósłby korzyść mieszkańcom.

_____________________________________________________

Projekt Sieć szerokopasmowa był realizowany w latach 2008-2015. Przypomnijmy, że przedmiotem projektu była budowa ponadregionalnej sieci szerokopasmowej, składającej się z pięciu regionalnych sieci szkieletowych obejmujących województwa: podkarpackie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie.

Sieć Szerokopasmowa Polski Wschodniej była realizowana w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.W ramach tego projektu położono w Podlaskiem 1885 km sieci światłowodowej, powstało 8 węzłów szkieletowych i 173 węzłów dystrybucyjnych. Sieć szerokopasmowa była tworzona w oparciu o infrastrukturę nową, tworzoną na jego potrzeby, ale wykorzystano też infrastrukturę jednego z operatorów.

Wybudowana w ramach projektu sieć, w połączeniu z zasięgiem oferowanym przez już działających operatorów, umożliwi uzyskanie tradycyjnego szerokopasmowego dostępu do Internetu dla 87,7% populacji województwa i zwiększenie zasięgu z obecnych 609 do 2089 miejscowości.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook