Dodana: 27 lipiec 2015 10:19

Zmodyfikowana: 27 lipiec 2015 10:19

VII Szachowy Memoriał imienia braci Bieluczyków w Białymstoku

W Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku rozegrano VII Szachowy Memoriał imienia Braci Bogdana i Tadeusza Bieluczyków. Organizatorem zawodów był MUKS Stoczek 45 Białystok, zaś sędzią głównym arbiter międzynarodowy Leszek Zega.

Ilustracja do artykułu Dallemura Julia 2015-07-01 Memoriał Bieluczyków D.JPG

W dniach od 27 czerwca do 2 lipca 2015 roku w czterech grupach turniejowych rywalizowało 152 zawodników.

W grupie A tempo gry wynosiło po 90 minut na całą partię i dodatkowo po 30 sekund na każdy ruch od początku partii, w grupach B i C – po 30 minut i 30 sekund na każdy ruch, zaś w grupie D – po 30 minut na całą partię. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Najmłodszy miłośnik królewskiej gry (Jakub Sawicki) ukończył zaledwie 5 lat, natomiast najstarszy (Michał Ocytko) – 92.

Zawody miały na celu popularyzację postaci dwóch wybitnych białostockich szachistów, Braci Bieluczyków: Bogdana (1933-2008) i Tadeusza (1936-2005). Bogdan i Tadeusz Bieluczykowie urodzili się w Białymstoku i przez całe sportowe życie byli związani z szachami białostockimi. Reprezentowali miejscowe kluby szachowe: „Ognisko”, „Jagiellonię” i „Start”. Bracia Bieluczykowie byli wybitnymi szachistami oraz wieloletnimi działaczami na niwie szachowej. Pomimo, iż byli osobami niepełnosprawnymi (poruszali się wyłącznie na wózkach inwalidzkich), to jednak wytrwale pokonywali wszelkie trudności życia codziennego.

Z powodzeniem rywalizowali z szachistami w pełni sprawnymi. Przez dziesiątki lat uczestniczyli z dużymi sukcesami w wielu turniejach indywidualnych i drużynowych na terenie Polski i na arenie międzynarodowej. Obaj bracia byli najbardziej utytułowanymi polskimi szachistami niepełnosprawnymi. Od końca lat 70. regularnie uczestniczyli w turniejach krajowych i międzynarodowych szachistów niepełnosprawnych narządu ruchu. Byli również działaczami na rzecz rozwoju szachów wśród osób niepełnosprawnych.

W 1992 roku z ich inicjatywy zostało powołane do życia Międzynarodowe Stowarzyszenie Szachistów Niepełnosprawnych Narządu Ruchu (IPCA), które od 1996 jest członkiem Międzynarodowej Organizacji Szachowej (FIDE) na równych prawach z Federacjami Narodowymi. Dzięki temu bracia Bieluczykowie mieli możliwość wzięcia udziału wraz z drużyną IPCA w kilku światowych Olimpiadach Szachowych (w latach 2002, 2004 i 2006), czyli w drużynowych mistrzostwach świata.

Wnieśli oni ogromne zasługi dla rozwoju szachów w grze bezpośredniej i korespondencyjnej w naszym regionie. Byli wspaniałymi trenerami i wychowawcami dzieci i młodzieży. Przez kilkadziesiąt lat swojej pracy trenerskiej wychowali wiele pokoleń młodych szachistów, którzy pobierali u nich lekcje królewskiej gry

Dodatkową atrakcję Memoriału stanowiły turnieje szachów błyskawicznych i szybkich, które rozegrano w dniach 28 i 30 czerwca 2015 roku w godzinach wieczornych.

Triumfatorem turnieju A został mistrz międzynarodowy Stanisław Kostyra (MUKS Stoczek 45 Białystok). Zwycięzca w dziewięciu pojedynkach nie znalazł pogromcy, siedem partii wygrywając i notując dwa remisy, co dało mu osiem punktów. Drugie miejsce zajął mistrz międzynarodowy Jewgienij Piankov z ukraińskiego Sewastopola. Przegrał jedną partię, z nestorem białostockich szachistów, mistrzem Zbigniewem Cylwikiem i stracił do Stanisława Kostyry punkt. Trzeci był Kacper Widelski (MUKS Stoczek 45 Białystok), gromadząc 6,5 punktu.

W grupie B (20 uczestników) czterech zawodników zgromadziło po 6,5 punktu: Łukasz Stasienko (Białystok), Siergiej Płatnicki (Grodno), Zbigniew Semeniec (Białystok) i Danił Hołupko (Grodno).

W grupie C (36) zwyciężył Gabriel Jarocki 7,5 pkt. przed Aleksandrą Grądzką (oboje MUKS Stoczek 45 Białystok) 7 pkt. i Grażyną Chilkiewicz (Białystok) 6,5 pkt.

W grupie D (18) najmłodszych adeptów królewskiej gry zwyciężyli Julia Dallemura 7,5 pkt., Klara Szczotka 7 pkt. i Jakub Nikołajuk 6,5 pkt. (wszyscy Szkółka Szachowa w Białymstoku).

Turniej szachów błyskawicznych wygrał mistrz FIDE Grzegorz Nasuta (MUKS Stoczek 45 Białystok) z dorobkiem 15 punktów na 18 możliwych, zaś szybkich mistrz międzynarodowy Stanisław Kostyra (MUKS Stoczek 45 Białystok) – 6 punktów z 7.

Zwycięzcy rozgrywek otrzymali premie pieniężne, puchary, medale, nagrody rzeczowe, dyplomy i czasopisma szachowe.

Memoriał zrealizowano przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Szczegółowe rezultaty znajdują się na witrynie turniejowej www.chessarbiter.com oraz na stronie Podlaskiego Związku Szachowego www.podlzwszach.net/index.php?id=wyniki 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook