Dodana: 13 listopad 2017 09:32

Zmodyfikowana: 13 listopad 2017 09:32

Szermierka. Dobry występ białostockich juniorów w PP

Kolejny świetny występ w nowym sezonie zanotowali szabliści UKS 13 Białystok startujący w miniony weekend w 2. turnieju Pucharu Polski Juniorów (do lat 20) w Koninie.

Ilustracja do artykułu od lewej Piotr, Ulka, Mateusz.jpg

W konkurencji dziewcząt tryumfowała reprezentantka Wenezueli Katerina Parades, a jej przeciwniczką w finale turnieju była, idąca wcześniej jak burza przez eliminacje grupowe i walki pucharowe Urszula Kurzyna – UKS 13 Białystok. To kolejne  miejsce na podium wywalczone przez naszą zawodniczkę. Do zakończenia sezonu  pozostały jeszcze dwa starty, czekamy na miejsce na najwyższym stopniu ! W walce finałowej nie zabrakło bowiem Uli umiejętności i w kolejnych startach znowu zaprezentuje piękną i skuteczną szermierkę.

Na najwyższym stopniu podium uplasował się w Koninie brat Uli,  Piotrek Kurzyna – UKS 13 Białystok, pokonując w finale kolejnego naszego reprezentanta Mateusza Prokopowicza – UKS 13 Białystok. Nawiasem mówiąc, obaj panowie mają ostatnio pecha i co rusz trafiają na siebie w drabinkach pucharowych turniejów.

Do tej pory to Piotr wychodzi z tych starć zwycięsko, ale zawsze po zaciętych pojedynkach i nigdy do końca nie wiadomo było, kto zwycięzcą zostanie. Ciekawostką jest, że o ile w walkach pomiędzy zawodnikami różnych klubów czy nacji trenerzy wykorzystują przerwę regulaminową w walce na udzielenie podpowiedzi, instrukcji, to gdy walczą zawodnicy jednego klubu, zwyczajowo pozostają oni na planszy sami.

Nawiasem mówiąc Piotrek Kurzyna był na tych zawodach autorem niesamowitego wydarzenia. W 2. eliminacji grupowej, a więc po odpadnięciu 20% najsłabszych zawodników, potrafił odnieść sześć kolejnych zwycięstw, nie tracąc przy tym ani jednego trafienia! To wyczyn rzadki, nie pamiętam   ze swojej wieloletniej kariery jako trenera i sędziego, takiego zdarzenia.

Konińskie zawody spowodowały spore przesunięcia na listach Polskiego Związku Szermierczego, a to one decydują o awansie do reprezentacji Polski na Mistrzostwa Europy i Świata. W ich efekcie Ula Kurzyna utwierdziła swą pozycję na 3. miejscu w Polsce, na medalowych lokatach znajdują się też Mateusz Prokopowicz (2) i Piotr Kurzyna (3).

Cieszą nie tylko wyniki naszych reprezentantów, również prezentowany przez nich styl walki i zasób wykorzystywanych, efektownych często, działań to powód do satysfakcji i radości.

W drugim dniu zawodów na planszy pojawili się młodzicy (kategoria do lat 14) i tutaj też wychowankowie UKS 13, idąc w ślady starszych koleżanek i kolegów,  potrafili się pięknie zaprezentować.

Na trzecim stopniu podium wylądował Stanisław Wasilewski, zaś jego młodsze koleżanki i koledzy też na swój występ (a było wiele debiutów na arenie ogólnopolskiej) nie powinni narzekać. 

Grzegorz Florczak

facebook