Dodana: 10 kwiecień 2018 08:02

Zmodyfikowana: 10 kwiecień 2018 09:32

Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Dziewcząt i Chłopców do lat 7 i 8 w szachach szybkich - wyniki

W miniony weekend (7 i 8 kwietnia) w Szkole Podstawowej Nr 45 z Oddziałami Integracyjnymi im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku zostały rozegrane Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Dziewcząt i Chłopców do lat 7 i 8 w szachach szybkich.

Ilustracja do artykułu 2018-04-07 MW  do lat 7 - dziewczęta [fot. Tomasz Jarocki] (1).jpg

Zawody miały na celu popularyzację szachów – sportu i wspaniałego hobby, wyłonienie najlepszych młodzików do lat 7 i 8 oraz podnoszenie umiejętności gry i zdobycie doświadczenia turniejowego. Organizatorem mistrzostw był Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok. Kierownictwo nad zawodami sprawował sędzia klasy międzynarodowej FIDE Leszek Zega.

Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund. Tempo gry wynosiło po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. Przeprowadzono oddzielne turnieje dziewcząt i chłopców.

Wystartowało 62 zawodników, w tym 20 dziewcząt urodzonych w 2011 roku i młodszych oraz 49 szachistów do lat 8, w tym 12 dziewcząt. Dzieci pochodziły z miejscowości: Białystok, Grajewo, Łomża, Sokółka, Suwałki i Szepietowo.

Złote medale i tytuły mistrzów województwa podlaskiego do lat 7 wywalczyli Aleksandra Moniuszko (MUKS Stoczek 45 Białystok) i Tomasz Pawelski (KSz. Jagiellonia Białystok). Srebrne medale zdobyli Lena Piekutowska (Akademia Szachowa Białystok) i Jakub Spisak (KSz. Jagiellonia Białystok). Na najniższym stopniu podium stanęli Anna Kaczan (KSz. Jagiellonia Białystok) i Kamil Jasiulewicz (KSz. Hańcza Suwałki).

Złote medale i tytuły mistrzów województwa do lat 8 zdobyli Aleksandra Moniuszko (MUKS Stoczek 45 Białystok) i Krzysztof Wojtacha (KSz. Jagiellonia Białystok). Drugie miejsca przypadły Zuzannie Maciejczuk (Akademia Szachowa Białystok) i Tomaszowi Pawelskiemu (KSz. Jagiellonia Białystok). Brązowe medale otrzymali Zofia Kicińska (KSz. Jagiellonia Białystok) i Filip Kudraszow (MDK Białystok).

W klasyfikacji medalowej pierwsze miejsce wywalczyli zawodnicy KSz. Jagiellonia Białystok. Na ich koncie znalazło sie 6 spośród 12 medali: 2 złote, 2 srebrne i 2 brązowe. Drugą lokatę wywalczył MUKS Stoczek 45 Białystok (2 złote), zaś trzecią – Akademia Szachowa Białystok (2 srebrne). Po jednym medalu brązowym przypadło KSz. Hańcza Suwałki i MDK Białystok.

Nagrodami za miejsca I-III we wszystkich grupach były: aparaty fotograficzne, tablety i smartfony oraz okazałe puchary i medale. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę rzeczową.