Dodana: 29 styczeń 2018 09:52

Zmodyfikowana: 29 styczeń 2018 09:52

Maratony Kresowe ogłosiły kalendarz na sezon 2018

W kalendarzu dziesiątego sezonu Maratonów Kresowych znalazło się 15 wyścigów w formule maratonu MTB w najciekawszych krajobrazowo i turystycznie regionach Polski Wschodniej oraz Wileńszczyzny i Grodzieńszczyzny. Zostanie rozegrany także etap jazdy indywidualnej na czas. W całym sezonie organizatorzy spodziewają się ponad 7000 startujących.

Ilustracja do artykułu mielnik mk02.jpg

Tegoroczne ściganie Maratony Kresowe rozpoczną już 25 marca w Białymstoku. To dość wcześnie, ale według prognoz długoterminowych nie będzie w tym roku w Polsce srogiej zimy. Pod koniec kwietnia maratończycy kresowi przeniosą się na południe do Siemiatycz. Ubiegłoroczna edycja rozegrana w deszczu dała ostro w kość wszystkim startującym. W tym roku organizatorzy planują załatwić lepszą pogodę...

Na długi majowy weekend "Kresowe" przeniosą się na Litwę do Niemenczyzna na Wileńszczyźnie. Zdaniem organizatorów, jest to najważniejszy punkt w kalendarzu, gdyż jest to kwintesencja Maratonów Kresowych. Tradycją stały się już koncerty z regionalną muzyką na żywo. Ubiegłoroczna trasa z nowymi singlami nad rzeką "Wilia" podniosła zawodnikom poziom adrenaliny i była wysoko oceniona przez startujących. Marian Kaczanowski, dyrektor Szkoły Sportowej Rejonu Wileńskiego, postara się ją jeszcze uatrakcyjnić o nowe odcinki. Wyścig wystartuje z nowo wybudowanej strzelnicy biathlonowej. Być może rowerzyści będą mieli sposobność wypróbować także swoje umiejętności strzeleckie.

Kolejne wyścigi, to bardzo atrakcyjne nowości Maratonów Kresowych: Augustów, Olecko i Gródek. O ile dwa pierwsze miasta położone w krainie jezior nie wymagają szczególnej rekomendacji, to Gródek wymaga przedstawienia. Jest to niewielka gmina położona przy granicy z Białorusią. Hasło wyścigu będzie dość nietypowe – „Rozśpiewany Gródek”. W miejscowej gwarze mówi się „RAZŚPIAWANY HARADOK”. W Gródku funkcjonuje rekordowo dużo zespołów muzycznych. Odbywa się tutaj także Międzynarodowy Festiwal „Siabrouskaja Biasieda oraz Festiwal Muzyki Młodej Białorusi „Basowiszcza”. Niektórzy żartują, że to masowe rozśpiewanie bierze się z faktu masowej produkcji w miejscowych lasach produktu regionalnego pod nazwą „Duch Puszczy”. W bufetach na trasie raczej go nie będzie, ale w trakcie imprezy nie zabraknie spotkania z niezwykłą kulturą regionu. Będzie więc ciekawie i wesoło.

Po klasyku w Drohiczynie nad Bugiem, na początku wakacji Maratony Kresowe pojadą na Lubelszczyznę do Janowa w Gminie Chełm ścigać się "O Niedźwiedzi Pazur”. W corocznych ankietach jest niezmiennie najwyżej ocenianym wyścigiem. Wójt Gminy Pan Wiesław Kociuba jest zawodnikiem i ogromnym entuzjastą sportów rowerowych. To jeden z powodów, dla których ten wyścig jest naprawdę wyjątkowy i znakomicie przygotowany.

Drugą część sezonu rozpoczniemy w Sopoćkiniach nad Kanałem Augustowskim, w okolicy Grodna. Nowe zasady wjazdu na Białoruś przez rowerowe przejście graniczne w Rudawce nad Kanałem Augustowskim czynią wyścig dostępnym dla wszystkich. Największa trudność, to posiadanie paszportu. Kolejne wyścigi w Narewce i Mielniku także będą z metą nad wodą. W przypadku upałów będzie się gdzie ochłodzić :-) Kultowy Supraśl będzie w tym roku trochę wcześniej niż zazwyczaj, aby była sposobność skorzystania także z nadrzecznej plaży.

We wrześniu maratończycy kresowi ponownie będą się ścigać w Suwałkach po wyjątkowych trasach w Wigierskim Parku Narodowym. Pod koniec miesiąca został zaplanowany bardzo intensywny weekend, który może zmienić klasyfikacje. Najpierw w Białymstoku zostanie rozegrany etap jazdy indywidualnej na czas, a dzień później bardzo atrakcyjna trasa w Wasilkowe. Zakończenie dzisiątego sezonu Maratonów Kresowych odbędzie się w Gołdapi i na pewno będzie okazja do znakomitej zabawy. To już tradycja dla Maratonów Kresowych.

 

Sezon 2018 zapowiada się na Maratonach Kresowych bardzo ciekawie. Kolejne nowości i atrakcje będą stopniowo odsłaniane. Jednak już teraz można być pewnym, że na Kresowych można liczyć na solidnie przygotowane wyścigi i rywalizację na najwyższym poziomie w międzynarodowym gronie. Startują mistrzowie Litwy i Białorusi w kolarstwie górskim. Ze strony polskiej mamy mistrzów i medalistów mistrzostw Polski takich jak Piotr Kryński, Szymon Pomian, Michał Koszykowski, Nikola Gliniecka, czy Patryk Muśko, gdyz Maratony Kresowe są miejscem, gdzie  odkrywane są ogromne kolarskie talenty.

 

MARATONY KRESOWE - KALENDARZ WYŚCIGÓW 2018

 1. 03.2018 Białystok - „Wschodzący Białystok”
 2. 04.2018 Siemiatycze - "Nad Zalewem"
 3. 04.2018 Nemenčinė / Niemenczyn (Litwa) - "Wilia"
 4. 05.2018 Augustów - "W Królewskim Mieście"
 5. 05.2018 Gródek - "Rozśpiewany Gródek"
 6. 06.2018 Olecko - "Przystanek Mazury Garbate"
 7. 06.2018 Drohiczyn - "W Dolinie Góry Zamkowej"
 8. 07.2018 Janów (Gmina Chełm) - "O Niedźwiedzi Pazur"
 9. 07.2018 Сапоцкін / Sopoćkinie (Białoruś) - „Суседзi”
 10. 08.2018 Narewka - „W Krainie Żubra”
 11. 08.2018 Supraśl - "Uzdrowisko Supraśl"
 12. 08.2018 Mielnik - „Nad Bugiem”
 13. 09.2018 Suwałki - „Pogodne Suwałki”
 14. 09.2018 Białystok - Pietrasze XCT
 15. 09.2018 Wasilków - "W Dolinie Rzeki, Na Skraju Puszczy”
 16. 10.2018 Gołdap - „Kraina Łowców Przygód”

 

 

facebook