Dodana: 4 lipiec 2017 18:29

Zmodyfikowana: 5 lipiec 2017 08:49

Już we wrześniu w Szelmencie odbędę się Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem

Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Szelmencie we wrześniu tego roku stanie się europejską stolicą narciarstwa wodnego za wyciągiem. Najpierw od 8 do 11 września rywalizować będą zawodnicy w kategorii juniorów i seniorów, a od 15 do 17 września – w tym samym miejscu rozpocznie się walka o medale indywidualne i drużynowe w kategorii OPEN. Ta niezwykle widowiskowa dyscyplina sportu po raz pierwszy zagości na polskich wodach.

Ilustracja do artykułu gl.jpg

 

 - To ogromne wydarzenie dla naszego województwa. Udało się wygrać konkurencję z innymi ośrodkami w Europie, które także starały się o organizację tych mistrzostw – podkreśla Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Jako samorząd województwa cieszy nas ta rosnąca popularność ośrodka w Szelmencie, to w końcu jedyny w Polsce, i jeden z nielicznych w Europie ośrodków, gdzie można uprawiać sporty zimowe i letnie. To miejsce nie tylko pięknie usytuowane, ale i leżące blisko Suwałk, co przy organizacji dużych imprez jest ważne. Liczę, że organizacja Mistrzostw Europy jeszcze bardziej wzmocni pozycję tego ośrodka na sportowej mapie Polski, ale już teraz widać że ośrodek bardzo się rozwija.

- To też niezwykła forma promocji ośrodka, zwłaszcza, że do tej pory był on bardziej znany z narciarstwa zimowego – mówi Bogdan Dyjuk Członek Zarządu Województwa Podlaskiego. – Mogę tylko pogratulować dyrektorowi WOSiR Szelment inwencji, zaangażowania, podjętego trudu - tego, że dopięli swego.

To już druga, w ciągu ostatnich dwóch lat, impreza tej rangi organizowana w województwie podlaskim. W 2015 roku Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem Juniorów i Seniorów odbyły się w Augustowie.

- Piękny obiekt w Szelmencie jest gotów na tak dużą imprezę. Rok temu zorganizowaliśmy tu Puchar Europy i Mistrzostwa Polski w narciarstwie wodnym. Wtedy jeszcze Szelment nie spełniał wymogów homologacyjnych, brakowało do tego 300 metrów infrastruktury. Ale dyrektor Paweł Żuk po pierwsze doprowadził do tego, że ta przeszkoda ustała, a po drugie zdecydowała opinia kilku sędziów międzynarodowych, którzy gościli tu w ubiegłym roku i zachwycili się tym obiektem – podkreśla Wiesław Kurnik, wiceprezes Polskiego związku Motorowodnego i Narciarstwa Wodnego. - Jestem przekonany, że ta mistrzostwa dadzą wiele radości naszym kibicom, a nasi zawodnicy pokażą się z jak najlepszej strony.

Mistrzostwa Europy w Narciarstwie Wodnym za Wyciągiem to niezwykle widowiskowa konkurencja, zwłaszcza skoki na odległość – w której najlepsi zawodnicy osiągają prędkość najazdu na skocznię ponad 110 km/h. Narciarze ze światowej czołówki, do której zaliczają się Polacy lecą nad wodą na wysokości kilkunastu metrów i osiągają odległości przekraczające 60 metrów.

Apetyt dyrektora WOSiR już jednak jednak jest większy i planuje, by w przyszłym roku starać się o zorganizowanie w szelmencie Mistrzostw Świata.

- Będziemy robić wszystko, żeby rozpromować piękną Suwalszczyznę nie tylko w Polsce ale i na świecie. Na pewno jesteśmy przygotowani pod względem organizacyjnym, a dzięki pobliskim Suwałkom i przychylności władz miasta – także noclegowym, logistycznym – nie ma wątpliwości Paweł Żuk.

O NARCIARSTWIE WODNYM

Narciarstwo wodne to dyscyplina polegająca na jednej lub dwóch nartach na wodzie za wyciągiem lub za motorówką. Podczas zawodów rozgrywane są trzy konkurencje: slalom, jazda figurowa oraz skoki.

Slalom – narciarz omija po zenętrznej 6 boi na torze o długości 259 metrów i szerokości 23 metrów przy maksymalnej prędkości 58 km/h (mężczyźni) lub 55 km/h (kobiety). O zwycięstwie decyduje suma prawidłowo ominietych boi. Po udanym przejeździe zawodnik może podejść do kolejnej próby ze skróconą linką holowniczą, co zdecydowanie utrudnia mu zadanie i daje wyższe noty sędziowskie.

Jazda figurowa – dwukrotny przejazd podczas którego narciarz wykonuje punktowane przez sędziów figury.

Skoki na odległość – najbardziej widowiskowa z trzech konkurencji, w której najlepsi zawodnicy osiągają prędkość najazdu na skocznię ponad 110 km/h. Narciarze ze światowej czołówki, do której zaliczają się Polacy lecą nad wodą na wysokości kilkunastu metrów i osiągają odległości przekraczające 60 metrów.

 

(mk), video: Bogdan Bednarek

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook