Dodana: 25 marzec 2015 10:05

Zmodyfikowana: 25 marzec 2015 10:05

Jak dzieciaki grają w szachy czyli Szachowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Młodzików

W miniony weekend (21-22 marca br.) w Zespole Szkół Integracyjnych Nr 1 im. Świętego Jana Pawła II w Białymstoku zostały rozegrane Szachowe Mistrzostwa Województwa Podlaskiego Młodzików do lat 7 i 8.

Ilustracja do artykułu 2015-03-21 MW do lat 7. Miejsca I-III ch. do lat 6.JPG

Zawody miały na celu popularyzację szachów – sportu i wspaniałego hobby, wyłonienie najlepszych młodzików do lat 7 i 8 oraz podnoszenie umiejętności gry i zdobycie doświadczenia turniejowego. Organizatorem mistrzostw był Międzyszkolny Klub Sportowy Stoczek 45 Białystok przy współudziale Szkółki Szachowej w Białymstoku. Kierownictwo nad zawodami sprawował sędzia klasy międzynarodowej FIDE Leszek Zega.
Zawody rozegrano systemem szwajcarskim na dystansie 7 rund. Tempo gry wynosiło po 10 minut na całą partię i dodatkowo po 5 sekund na każdy ruch od początku partii. Przeprowadzono oddzielne turnieje dziewcząt i chłopców.
Zawody cieszyły się dużą popularnością, na co wskazuje wysoka frekwencja: 112 zawodników, w tym 31 dziewcząt urodzonych w 2008 roku i młodszych oraz 89 szachistów do lat 8, w tym 31 dziewcząt.

Oceniając wyniki sportowe na podkreślenie zasługuje fakt, że 10 spośród 12 medali wywalczyli zawodnicy na co dzień trenujący w Szkółce Szachowej w Białymstoku. Pozostałe dwa przypadły Klubowi Szachowemu Javena Hańcza Suwałki.
Złote medale i tytuły mistrzów województwa do lat 7 wywalczyli Anna Czarniecka (KSz. Javena Hańcza Suwałki) i Jan Król (Szkółka Szachowa w Białymstoku). Srebrne medale zdobyli Klara Szczotka i Marcel Maciejek. Na najniższym stopniu podium stanęli Julia Dallemura i Jakub Nikołajuk (wszyscy Szkółka Szachowa w Białymstoku).
Złote medale i tytuły mistrzów województwa do lat 8 zdobyli Klara Szczotka i Marcel Maciejek (oboje Szkółka Szachowa w Białymstoku), którzy wygrali wszystkie siedem pojedynków na szachownicy. Drugie miejsca przypadły Marii Pałejko (KSz. Javena Hańcza Suwałki) i Jakubowi Nikołajukowi (Szkółka Szachowa w Białymstoku). Brązowe medale otrzymali Maria Charkiewicz i Rafał Koroniecki (oboje Szkółka Szachowa w Białymstoku).
Nagrodami dla najlepszych szachistów były puchary i medale za 3 pierwsze miejsca. Każdy uczestnik zawodów otrzymał pamiątkowy dyplom i upominek.

Szczegółowe rezultaty znajdują się na witrynie turniejowej www.chessarbiter.com oraz na stronie Podlaskiego Związku Szachowego http://www.podlzwszach.net/index.php?id=wyniki