Dodana: 12 sierpień 2018 22:37

Zmodyfikowana: 12 sierpień 2018 22:37

Jagiellonia Białystok pokonała na wyjeździe Zagłębie Lubin 2:0 w meczu 4. kolejki LOTTO Ekstraklasy

Dzięki bramkom Romana Bezjaka i Sasy Balicia (gol samobójczy) Żółto-Czerwoni awansowali na drugie miejsce w ligowej tabeli i już mogą się skupiać na spotkaniu eliminacji Ligi Europy z KAA Gent.

Między dwoma spotkaniami z belgijskim KAA Gent w III rundzie eliminacji Ligi Europy piłkarze Jagiellonii Białystok udali się w daleki ligowy wyjazd do Lubina. Przeciwko Zagłębiu podopieczni Ireneusza Mamrota chcieli odnieść trzecie zwycięstwo z rzędu, po pokonaniu Arki Gdynia (2:0) i Wisły Kraków (1:0). Wygrana ta mogła dać Żółto-Czerwonym nie tylko miejsce na podium, ale nawet przy innych korzystnych wynikach pozycję lidera LOTTO Ekstraklasy.

Trener Mamrot dokonał czterech zmian w jedenastce, posyłając do boju Bodvara Bodvarssona, Mateusza Machaja, Karola Świderskiego i Romana Bezjaka. Poza kadrą meczową pozostali m.in. Przemysław Frankowski, Arvydas Novikovas czy Łukasz Burliga.  Roszad nie brakowało również w Zagłębiu. Po porażce w Gliwicach z Piastem 1:2 trener Mariusz Lewandowski zmienił aż pięciu zawodników.

W pierwszych sekundach spotkania agresywniej zaatakowało Zagłębie, ale to Jaga oddała pierwszy strzał. W czwartej minucie po dośrodkowaniu Jakuba Wójcickiego głową strzelał Bartosz Kwiecień, jednak nad poprzeczką. Chwilę później z dystansu minimalnie ponad bramką uderzył Roman Bezjak.

W odpowiedzi gospodarze groźnie atakowali prawą flanką, wykorzystując wygrywane pojedynki Alana Czerwińskiego z ustawionym na lewym skrzydle Cillianem Sheridanem. Po jednej takiej akcji w 16. minucie gry ręką strzał rywala zablokował Jakub Wójcicki. Do rzutu karnego podszedł Łukasz Janoszka, ale zarówno jego pierwsze uderzenie, jak i dobitkę z bliska kapitalnie obronił Marian Kelemen, dzięki któremu wynik nie został otwarty.

To szybko się na Zagłębiu zemściło. W 25. minucie świetne podanie za linię obrony Tarasa Romanczuka wykorzystał Roman Bezjak, który przelobował wychodzącego z bramki Dominika Hładuna i zapewnił Żółto-Czerwonym prowadzenie.

Gospodarze chcieli doprowadzić do wyrównania, ale Jaga dobrze radziła sobie w defensywie. Po pół godziny gry celnie zza pola karnego uderzył Paweł Żyra, a z niepewnej interwencji Mariana Kelemena nie skorzystał Patryk Tuszyński, który przy dobitce huknął nad poprzeczką. W końcówce pierwszej połowy jeszcze niecelnie z rzutu wolnego uderzył Bartłomiej Pawłowski, a w ostatniej akcji przed przerwą uderzenie głową Karola Świderskiego pewnie obronił Dominik Hładun i do przerwy w Lubinie to Jaga prowadziła 1:0.

Po zmianie stron przez długi czas scenariusz był taki, że Zagłębie waliło głową w szczelny mur Żółto-Czerwonych. Uszczelniony przez trenera Mamrota, który w przerwie wprowadził Guilherme w miejsce Bodvara Bodvarssona. Nasz zespół z kolei skupiał się na pojedynczych kontratakach, przy których Jagiellończykom brakowało jednak celnego ostatniego podania.

Groźnie pod bramką Mariana Kelemena było dopiero w 67. minucie, gdy po centrze Alana Czerwińskiego przewrotką uderzył Patryk Tuszyński, ale nasz bramkarz efektownie obronił ten strzał. Cztery minuty później na placu gry pojawił się Patryk Klimala i w swojej pierwszej akcji nasz młody napastnik dostał świetnie podanie na wolne pole, z lewego skrzydła ściął do środka i uderzył płasko na bramkę Dominika Hładuna. Bramkarz Zagłębia odbił piłkę, ale prosto w Sasę Balicia, po czym futbolówka wpadła do siatki i było już 2:0 dla Jagiellonii.

W kolejnych minutach tak naprawdę było dużo bliżej trzeciego gola dla Jagi, niż pierwszego dla Zagłębia. Kolejne strzały Romana Bezjaka bronił jednak Dominik Hładun, a już w doliczonym czasie gry kapitalnej okazji po dośrodkowaniu Cilliana Sheridana nie wykorzystał Patryk Klimala, który uderzył z bliska obok bramki.

Jagiellonia ostatecznie pokonała Zagłębie 2:0 i odniosła trzecie ligowe zwycięstwo z rzędu, trzecie „do zera”. Dla naszej drużyny jest to także piąta kolejna wygrana w lidze na wyjeździe. Dzięki niej podopieczni Ireneusza Mamrota wskoczyli na drugie miejsce w tabeli, a już w czwartek zagrają w Gandawie z belgijskim KAA Gent w rewanżowym meczu III rundy eliminacji Ligi Europy.