Dodana: 6 listopad 2018 13:13

Zmodyfikowana: 6 listopad 2018 13:13

Jagiellonia Białystok. Pełna dominacja i pewna wygrana w Sosnowcu

Jagiellonia Białystok wygrała na wyjeździe z Zagłębiem Sosnowiec 4:1 w poniedziałkowym meczu 14. kolejki LOTTO Ekstraklasy. Dwa gole dla Żółto-Czerwonych strzelił Karol Świderski, a po jednym Arvydas Novikovas i Łukasz Burliga. Dzięki tej wygranej nasz zespół ponownie znalazł się na drugim miejscu w ligowej tabeli.

W poniedziałkowy wieczór piłkarze Ireneusza Mamrota szukali trzech punktów, które pozwoliłby im wrócić na pozycję wicelidera LOTTO Ekstraklasy i umocnić się na ligowym podium. Żółto-Czerwoni mierzyli się z ostatnim w tabeli Zagłębiem Sosnowiec, ale byli świadomi tego, że ich rywale pod wodzą nowego trenera Valdasa Ivanauskasa zdobyli w dwóch ostatnich meczach cztery punkty, grając przy tym odważny i ofensywny futbol.

Trener Ireneusz Mamrot w Sosnowcu nie mógł skorzystać z zawieszonego za kartki Ivana Runje, którego na środku obrony zastąpił Lukas Klemenz. W środku pola szkoleniowiec Jagi postawił na tercet Romanczuk – Poletanović – Machaj, a w rolę jedynego napastnika wcielił się bohater środowego spotkania Pucharu Polski z GKS Katowice (0:1) – Karol Świderski.

Pierwszy kwadrans tego spotkania był dość niemrawy w wykonaniu Żółto-Czerwonych, co dwiema groźnymi kontrami próbowało wykorzystać Zagłębie. Po jednej z nich Cristovao nie doszedł do strzału po centrze Patrika Mraza, a w drugiej dobrej sytuacji po dośrodkowaniu Zarko Udovicicia w ostatniej chwili przed własną bramką skutecznie interweniował Guilherme.

Po 20. minucie gry szanse zaczęła sobie stwarzać Jagiellonia. Najpierw znakomitym długim podaniem popisał się Arvydas Novikovas, ale Przemysław Frankowski z ostrego kąta nie zdołał pokonać Dawida Kudły. Po chwili bramkarz Zagłębia skutecznie interweniował po strzale głową Tarasa Romanczuka po rzucie rożnym i nie minęły kolejne dwie minuty, a Kudła ponownie był bohaterem gospodarzy, nieprawdopodobnie broniąc uderzenie głową Przemysława Frankowskiego, który będąc pięć metrów od bramki Zagłębia nie zdołał wykorzystać kapitalnej centry Guilherme.

Jaga nie ustawała w atakach. Po stałym fragmencie gry strzałem z powietrza szczęścia próbował Nemanja Mitrović, ale i on nie zdołał pokonać Dawida Kudły. Udało się to dopiero w 38. minucie Karolowi Świderskiemu, który po akcji dwójkowej z Mateuszem Machajem elegancko przymierzył z około 20 metrów i piłka od słupka wpadła do siatki sosnowiczan.

Jeszcze przed przerwą Żółto-Czerwoni mogli podwyższyć prowadzeniem za sprawą Lukasa Klemenza. Po rzucie wolnym piłka spadła na nogę stopera Jagi, jednak jego strzał z powietrza efektownie obronił bramkarz gospodarzy, dzięki czemu po pierwszej połowie nasz zespół prowadził w Sosnowcu tylko różnicą jednego gola.

Druga część spotkania rozpoczęła się od przepięknej akcji Żółto-Czerwonych, którzy rozpoczęli ją od wznowienia gry od środka. Kilka dobrych podań wyprowadziło na czystą pozycję Marko Poletanovicia, a Serb zachował się bardzo altruistycznie i dograł ją jeszcze na pustą bramkę do Arvydasa Novikovasa, który dopełnił formalności.

Osiem minut później znakomicie zachował się Novikovas, który zabrał piłkę na lewym skrzydle obrońcy Zagłębia, popędził z nią w pole karne i idealnie wyłożył Karolowi Świderskiemu, któremu pozostało tylko strzelenie swojego drugiego gola w tym spotkaniu. Po chwili kolejną dobrą szansę miał sam „Ara”, ale w sytuacji sam na sam z Dawidem Kudłą trafił prosto w bramkarza Zagłębia.

Po tej sytuacji gospodarze nieco się otrząsnęli. Po dobrej akcji Vamary Sanogo najpierw spudłował Konrad Wrzesiński, a po chwili niecelnie uderzył Alexandre Cristovao. Jaga odpowiedziała celnym strzałem z dystansu Martina Pospisila, z którym jednak poradził sobie Dawid Kudła.

Zagłębie ambitnie dążyło do strzelenia gola. W 72. minucie Vamara Sanogo zakręcił w polu karnym Lukasem Klemenzem, jednak jego płaskie uderzenie obronił Marian Kelemen, dla którego była to pierwsza obrona w tym spotkaniu. Pięć minut później Słowak nie miał już szczęścia. Po stracie Bartosza Kwietnia oraz strzale z dystansu aktywnego Sanogo piłka po rykoszecie przelobowała naszego bramkarza i było 1:3.

Gospodarze poczuli się zdecydowanie pewniej i zaryzykowali. Dobrej sytuacji na bramkę kontaktową nie wykorzystał Giacomo Mello, który po niepewnej interwencji Guilherme uderzył z kilkunastu metrów w boczną siatkę.

To było jednak wszystko, na co tego dnia stać było gospodarzy. Jagiellonia z kolei już w doliczonym czasie gry dobiła swojego rywala. Po indywidualnej akcji przy linii końcowej i efektownej asyście Martina Pospisila wynik ustalił Łukasz Burliga.

Jagiellonia Białystok pewnie zwyciężyła w Sosnowcu z Zagłębiem 4:1 i wróciła na pozycję wicelidera LOTTO Ekstraklasy. W niedzielę Żółto-Czerwoni dotrą do półmetka rundy zasadniczej, podejmując przy Słonecznej Lecha Poznań.