Dodana: 8 czerwiec 2018 09:33

Zmodyfikowana: 8 czerwiec 2018 09:46

Electrum Ekiden już w niedzielę, 10 czerwca

Mierząc się z własnymi możliwościami pomogą najbardziej potrzebującym. 6-osobowe drużyny będą miały do przebiegnięcia dystans maratoński. W chwili obecnej na liście startowej jest już ponad 220 6-cio osobowych drużyn. Rywalizujące w tej wyjątkowej sztafecie drużyny razem muszą pokonać maratoński dystans czyli 42,195 km. Trasa została podzielona na 6 sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. Dzień wcześniej ścigać się będą najmłodsi biegacze.

Ilustracja do artykułu Electrum Ekiden (6).JPG

W niedzielę, 10 czerwca wystartuje sztafeta maratońska Electrum Ekiden – Pomóżmy Razem. Zespołowy bieg charytatywny daje szansę startu wszystkim miłośnikom biegania – tym zaawansowanym, jak również początkującym, ponieważ każdy może wybrać dystans na swoje możliwości i chęci. Rywalizujące w tej wyjątkowej sztafecie drużyny razem muszą pokonać maratoński dystans, czyli dokładnie 42,195 km. Trasa została podzielona na sześć sztafetowych odcinków. Członkowie drużyn przebiegną w poszczególnych zmianach odpowiednio: 7,195 km, 10 km, 10 km, 5 km, 5 km i 5 km. Jednak nie wyniki indywidualne i czasy osiągane na poszczególnych odcinkach są najważniejsze. Ten bieg to również, a może przede wszystkim pomoc podopiecznym Fundacji „Pomóż Im” .

Dzień przed biegiem dorosłych, czyli 9 czerwca, po raz drugi w mini sztafecie wystartują dzieci. Drużyny składać się będą z 4 dzieci w wieku od 4 do 15 lat. Poszczególni zawodnicy sztafety będą mieli do pokonania dystans 400 metrów (jedno stadionowe kółko). Oprócz biegania, na płycie stadionu na milusińskich i ich rodziny będą czekały dodatkowe atrakcje w tym dmuchane zabawki.

W przypadku wolnych miejsc zapisy będą przyjmowane także w dniu biegu. Miasteczko zawodów będzie się znajdowało na stadionie lekkoatletycznym BOSiR przy ul. 11 listopada 28.

W poprzednim roku w biegu głównym oraz biegach dzieci pobiegło w sumie ponad 1600 uczestników. Zdaniem przedstawicieli Fundacji „Białystok Biega” oraz „Pomóż Im”, które wspólnie z Białostockim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji organizują to przedsięwzięcie jest ogromna szansa na to, by na starcie tegorocznej sztafety kolejny raz zameldowała się rekordowa liczba biegaczy. W 2015 roku podczas pierwszej edycji sztafety wystartowało 139 drużyn. Rok później było ich już 181, by w 2017 roku w biegu udział wzięło 202 ekipy.

– Mamy więc ogromną nadzieję na to, że w „Electrum Ekiden 2018” zbliżymy się znacząco do granicy 250 zespołów. Czym więcej biegaczy, tym większe wsparcie dla Hospicjum – mówi Grzegorz Kuczyński, prezes Fundacji Białystok Biega.

– Jedna trzecia opłaty startowej zostanie przeznaczona na naszą rzecz. Dlatego w imieniu własnym, ale przede wszystkim w imieniu naszych nieuleczalnie chorych maluchów gorąco i z całego serca zachęcamy do startu – mówi Arnold Sobolewski, kierujący Fundacją „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w regionie Domowe Hospicjum dla Dzieci.

Electrum Ekiden to doskonała okazja do wzmocnienia, bądź budowy ducha zespołu. Świadomość, że pracuje się na całą grupę pozwala wyzwolić dodatkowe siły i energię, które później owocują w codziennym życiu osobistym i zawodowym uczestników. W poprzednich edycjach swoje ekipy wystawili m.in.: Fundacja „Pomóż Im”, Urząd Miejski w Białymstoku, lekarze z Kliniki Onkologii i Hematologii Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego, wolontariusze Fundacji prowadzącej Białostockie Hospicjum dla Dzieci, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, liczne firmy i instytucje oraz cała rzesza amatorów biegania, którzy połączyli swoje siły, aby razem pomóc chorym dzieciom.

– W biegu oprócz samych biegaczy od wielu lat czynnie uczestniczą również kibice. To rodziny, przyjaciele i znajomi osób, które zdecydowały się wziąć udział w biegu. Dla nich, jak i dla wszystkich, którzy tego dnia przyjdą na Stadion Lekkoatletyczny dopingować biegaczy przygotowaliśmy szereg atrakcji – dodaje Paweł Orpik, Dyrektor Białostockiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

W akcję pomocy po raz kolejny zaangażowało się Miasto Białystok.

– Electrum Ekiden to kolejna impreza biegowa, którą wspieramy jako Miasto Białystok. To wydarzenie, które poza świetną organizacją i szczytnym celem jakim jest pomoc podopiecznym Fundacji Pomóż Im, jest także kolejnym dowodem na to, że w Białymstoku możliwa jest dobra współpraca pomiędzy organizacjami pozarządowymi i instytucjami miejskimi – powiedział Rafał Rudnicki, Zastępca Prezydenta Białegostoku.

Od samego początku bieg wpiera firma Electrum, Generalny Wykonawca w branży elektroenergetycznej.

– Pielęgnując ideę firmy jako drużyny, gdzie grupa ufających sobie ludzi pracuje na wspólny sukces nie mogliśmy przejść obok tej inicjatywy obojętnie. Dlatego idea sztafety Ekiden – w której wszystkich biegaczy w drużynie jednoczy wspólny cel – jest nam tak bliska – podkreśla Anna Szemiot z Electrum sp. z o.o.

Widząc rosnące zainteresowanie biegiem wśród przedsiębiorców, kobiet i społeczności akademickiej organizatorzy przygotowali dodatkowe, specjalne klasyfikacje, a co za tym idzie m.in  Akademickie Mistrzostwa Sztafet w ramach Electrum Ekiden. Wystarczy, że podczas rejestracji udziału w biegu, przy nazwie drużyny biegacze określą jaką uczelnię, wydział czy instytut będą reprezentować, a następnie wystartują w sztafecie. Podobnie w przypadku firm czy zespołów składających się z 6 kobiet. Resztą zajmą się organizatorzy i na mecie nagrodzą zwycięzców!

Słowo ekiden pochodzi z języka japońskiego (ekiden-kyōsō) i oznacza długodystansowy bieg sztafetowy. Biegi sztafetowe Ekiden są niezwykle popularne m.in. w: Japonii, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, a od 2015 roku również w Białymstoku.

Utrudnienia w ruchu w związaku z biegiem

Autor: BOSiR

facebook