Dodana: 10 październik 2016 22:03

Zmodyfikowana: 10 październik 2016 22:03

Z sąsiadami o turystyce. Polsko-białoruskie spotkanie poświęcone wspólnym projektom z programu „PL-BY-UA 2014-2020”

To było już kolejne robocze spotkanie przedstawicieli polskich i białoruskich organizacji i instytucji poświecone programowi Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Po służbie zdrowia, o której rozmawiano w czasie niedawnego Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku (22-23 września), teraz przyszła pora na turystykę. W piątek 7 października w Białymstoku, Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego spotkał się z Olegiem Andrejczykiem z Departamentu Sportu i Turystyki Obwodu Grodzieńskiego, by wspólnie z Michałem Podbielskim, prezesem Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej i specjalistami od turystyki z obu stron granicy porozmawiać o przedsięwzięciach możliwych do zrealizowania w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina.

Ilustracja do artykułu IMG_0019.jpg

- Mówiliśmy o wykorzystaniu tych środków, ale także o wspólnych pomysłach na rozwój wymiany transgranicznej między województwem podlaskim a obwodem grodzieńskim, zwłaszcza w kontekście wejścia w życie 26 października dekretu prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o wprowadzeniu ruchu bezwizowego dla turystów z Polski i UE na dwóch przejściach granicznych: Kuźnica-Bruzgi oraz Rudawka-Lesnaja – mówił w czasie spotkania z dziennikarzami Bogdan Dyjuk. - To olbrzymie przedsięwzięcie dla władz samorządowych, regionalnych, obwodowych po obu stronach granicy. Musimy się bardzo dobrze przygotować, także promocyjnie, by informacja ta dotarła do jak największej liczby osób.

Jednak w czasie piątkowego spotkania, w którym udział ze strony polskiej wzięli przedstawiciele m.in. Suwalskiej Izby Turystycznej, Polskiej Izby Turystyki, Związku Gmin Województwa Podlaskiego oraz Euroregionu Niemen i Puszcza Białowieska, rozmawiano głównie o propozycjach transgranicznych projektach turystycznych. Strona białoruska przedstawiła ponad 20 wstępnych koncepcji, pośród których prym wiodą Kanał Augustowski i Puszcza Białowieska, ścieżki rowerowe, wytyczanie i jednolite oznakowanie szlaków turystycznych na polsko-białoruskim pograniczu, rewitalizacja obiektów zabytkowych, organizacja imprez sportowo-turystycznych, ale też zagospodarowanie parków miejskich i budowa infrastruktury wypoczynkowej.

Reprezentujący Obwód Grodzieński Oleg Andrejczyk, Dyrektor Wydziału Sportu i Turystyki, podkreślił jak bardzo w ostatnim czasie obie strony - polska i białoruska - zintensyfikowały i zacieśniły współpracę w zakresie turystyki. 
- Przede wszystkim udało się zjednoczyć wysiłki na rzecz transgranicznych szlaków turystycznych na terenie Puszczy Białowieskiej, a ostatnio Kanału Augustowskiego – podkreślał Oleg Andrejczyk. - Ale chęci i potrzeby są znacznie większe, stąd tak duże zainteresowanie strony białoruskiej współpracą w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina. 
Dodał również, że dzisiaj przedstawiane propozycje, to zaledwie część koncepcji projektowych, których blisko 100 oczekuje na dopracowanie i będzie omawiana na kolejnych spotkaniach. 

Współpraca Województwa Podlaskiego i Obwodu Grodzieńskiego układa się bardzo dobrze. Przypomnijmy, że w kwietniu tego roku gościem Marszałka Jerzego Leszczyńskiego był Władimir Krawcow, Przewodniczący Grodzieńskiego Obwodowego Komitetu Wykonawczego, który swoją wizytę w Polsce rozpoczął od Białowieży, a zakończył na Kanale Augustowskim. Już wtedy wstępnie omówiono ewentualne projekty, które obie strony mogłyby wspólnie realizować w przyszłości. Do oficjalnej rewizyty dojdzie już niebawem, w dniu wejścia w życie dekretu o ruchu bezwizowym (życie 26 października 2016 roku i jak na razie ma obowiązywać do 31 grudnia 2017 roku). Jerzy Leszczyński na zaproszenie gubernatora Krawcowa ma być pierwszym turystą, który skorzysta z takiej możliwości.

Kolejnym przykładem współpracy były Targi Euroregion Niemen w Grodnie, gdzie samorząd województwa podlaskiego (żaden podlaski powiat ani gmina nie miały tam swojego prezentacji) miał swoje stanowisko. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się też panele poświęcone wymianie turystycznej – chętnych było kilka razy więcej niż przygotowanych miejsc. W tym tygodniu zaś w Nadarzynie (14-16 października) odbędą się targi turystyczne, w których planowany jest wspólny udział obu regionów. Niebawem w Centrach Informacji Turystycznej w Grodnie i Białymstoku znajdą się materiały promocyjne i przewodniki partnerów, przewidziana jest również wymiana i szkolenie personelu. 

Na koniec spotkania Bogdan Dyjuk podkreślił:
- Mamy nadzieję, że w przyszłości i mieszkańcy Grodzieńszczyzny będą mogli korzystać z tych ułatwień i korzystać z ruchu bezwizowego, które na razie są dostępne jedynie dla turystów z Polski i Europy. To zadanie dla nas wszystkich – podejmowanie działań wspierających rozszerzenie tego ruchu na dwie strony – mówił Bogdan Dyjuk. 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook