Dodana: 27 wrzesień 2017 21:31

Zmodyfikowana: 27 wrzesień 2017 21:31

Wspólna konferencja prasowa marszałków trzech województw. Co dalej z Polską Wschodnią?

O oczekiwaniach regionów Polski Wschodniej uzyskania funduszy unijnych po roku 2020 oraz o konieczności kontynuowania Programu Operacyjnego Polska Wschodnia powiedzieli dziś, 27 września, w przerwie obrad IV Wschodniego Kongresu Gospodarczego marszałkowie województw lubelskiego, świętokrzyskiego i podlaskiego.

Ilustracja do artykułu IMG-0648.JPG

Na wspólnej konferencji prasowej wystąpili: Marszałek Województwa Lubelskiego Sławomir Sosnowski, Wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, Marszałek i Członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Stefan Krajewski i Bogdan Dyjuk. Marszałkowie podsumowali też pierwszy panel Kongresu „Polska na Wschód”

- Głównym tematem tego Kongresu jest co dalej z Polską Wschodnią i jaka jest nasza przyszłość, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy. Jesteśmy w takim momencie rozwoju gospodarczego naszych województw, że jest nam potrzebny dalszy impuls rozwojowy – czyli kontynuacja tych programów impuls – Polski Wschodniej, ale też polityki spójności UE. Obawiamy się, że w przyszłości środki na politykę spójności mogą być mniejsze i tego się obawiamy. Oczywiście mamy ambitne plany i zamierzenia – nadal rozwijać naszą gospodarkę i pokazać, ze potrafimy – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

- Naszym obowiązkiem  - marszałków województw Polski Wschodniej - jest dbać o to, by Program Operacyjny Polska Wschodnia funkcjonował w większym wymiarze niż funkcjonuje dzisiaj. Jest to trudne zadanie, musi być skoordynowane z działaniami w różnych przedstawicielstwach naszego kraju w UE. My marszałkowie musimy być zespoleni, nam są potrzebne pieniądze, jako dla peryferyjnych obszarów UE, by likwidować dysproporcje i zaniedbania. Takich regionów w Unii Europejskiej jest wiele.  Trzeba rozmawiać z rządem, by nas wspomagał w tych działaniach. Jako Związek Województw wypracowaliśmy stanowisko w tej sprawie. – dodał marszałek Sławomir Sosnowski.

- My jesteśmy specyficznym województwem wśród województw Polski Wschodniej – powiedział wicemarszałek Województwa Świętokrzyskiego Jan Maćkowiak – wiele wspólnych przedsięwzięć  - jak Via Baltica, Via Carpatia - nas nie dotyczy, ale mamy podobne wskaźniki gospodarcze, podobne potrzeby. W interesie naszych mieszkańców i naszego województwa jest walczyć o dobrą politykę spójności, starania o partnerów w różnych krajach i mieć pewność, że rząd Polski będzie popierał nasze staranie o wyrównywanie różnic. Cała Polska ma interes by gonić inne kraje, no i Europa ma interes by inne kraje nie odstawały. Ja bardzo bym nie chciał żyć w Europie dwóch prędkości. I nie chciałbym by mój kraj był tym wolniejszym – uzupełnił.

Pełna relacja z konferencji na: https://www.facebook.com/wrotapodlasia/

 

facebook