Dodana: 30 sierpień 2016 14:47

Zmodyfikowana: 30 sierpień 2016 14:47

Transgraniczna współpraca z Obwodem Lwowskim

Województwo Podlaskie i Obwód Lwowski będą wspólnie starać się o pieniądze z Programu Transgranicznego „Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”.

Ilustracja do artykułu przewodniczacy dumy-04.jpg

Przedstawiciel  władz obwodu lwowskiego po raz pierwszy odwiedził Województwo Podlaskie. Przewodniczący Lwowskiej Rady Obwodowej Aleksandr Hanuszczyn mówił dziś (tj. 30 sierpnia br.) podczas spotkania z dziennikarzami, że spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony władz województwa.

- To mnie bardzo cieszy, bo możliwe, że będziemy pierwszym ukraińskim obwodem, który podpisze umowę z Podlaskim o współpracy przy programach transgranicznych - wyjaśniał dziennikarzom.

Przewodniczący wraz z Marszałkiem Województwa Podlaskiego Jerzym Leszczyńskim rozmawiali w urzędzie marszałkowskim o możliwościach wspólnego pozyskania pieniędzy z programu „Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020”. Pierwsze nabory planowane są na październik.

- Dlatego teraz jest dobry czas na omawianie propozycji,  zastanawianie się nad konkretnymi projektami  i doborem właściwych partnerów – mówił marszałek Jerzy Leszczyński. -  My ze swojej strony jesteśmy otwarci, sami również mamy pewne pomysły, zarówno w zakresie ochrony zdrowia, ale też turystyki a nawet gospodarki.

Zdrowie przede wszystkim

Strona ukraińska jest jednak szczególnie zainteresowana projektami dotyczącymi  zdrowia, zwłaszcza opieki medycznej dzieci i noworodków.

- W Obwodzie Lwowskim jest jeden , a w całej Ukrainie tylko dwa specjalistyczne szpitale dziecięce - mówił podczas konferencji prasowej przewodniczący Hanuszczyn. – Dlatego jesteśmy zainteresowani współpracą przy projektach dotyczących m.in. chirurgii małoinwazyjnej noworodków i małych dzieci oraz okulistyki z naciskiem na leczenie ślepoty dziecięcej.

Obwód lwowski chciałby również nawiązać współpracę z placówkami prowadzącymi rehabilitację i leczenie psychiatryczne.

 - To dla na bardzo istotny temat, prowadzimy bowiem na Ukrainie programy skierowane do osób powracających z operacji wojennych. Przygotowujemy ich do powrotu na rynek pracy, do zawodu, ale oni często potrzebują również pomocy psychologicznej, rehabilitacji od strony psychiatrycznej – tłumaczył Aleksandr Hanuszczyn.

Turystyka przy granicy

W spotkaniu z przewodniczącym lwowskiej rady wzięli również udział przedstawiciele stowarzyszeń euroregionów ( Euroregionu Karpaty, Niemna i Puszczy Białowieskiej). Euroregion Karpaty jest bowiem inicjatorem projektu łączącego cztery obszary, w tym dwa z Województwa Podlaskiego.

- To kanał Augustowski i Puszcza Białowieska, a oprócz tego Bieszczady i Roztocze – mówił Cezary Cieślukowski, prezes Stowarzyszenia Euroregion Niemen. – A sam projekt dotyczy poprawy infrastruktury  w transgranicznych produktach turystycznych. I chodzi tu zarówno o inwestycje w infrastrukturę choćby turystyczną, jak też o działania tzw. miękkie, w ramach których byłaby prowadzona promocja i informacja o tych czterech obszarach.

Marszałek Jerzy Leszczyński stwierdził podczas spotkania z dziennikarzami, że taki projekt ( którego dofinansowanie miałoby pochodzić z programu PL-BY- UA 2014-2020) to świetna podstawa, by na jego bazie rozwijać kolejne, wspólne działania, a także wykorzystywać istniejące już możliwości, jakie daje  choćby trasa Green Velo. Przebiega ona bowiem przez wszystkie województwa z czterech obszarów, objętych wspomnianym projektem.

Po spotkaniu w  urzędzie marszałkowskim przewodniczący lwowskiego obwodu  odwiedził Białostockie Centrum Onkologii, placówkę ochrony zdrowia podlegającą Samorządowi Województwa Podlaskiego. Rewizyta marszałka Jerzego Leszczyńskiego we Lwowie planowana jest na jesień br. 

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook