Dodana: 24 styczeń 2017 13:07

Zmodyfikowana: 26 styczeń 2017 09:10

Czwarta, ostatnia transza prezentów dla naszych rodaków na Grodzieńszczyźnie pojechała na Białoruś

We wtorek, 24 stycznia Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk przekazał Konsulowi Generalnemu RP w Grodnie Jarosławowi Książkowi paczki z darami ofiarowanymi przez mieszkańców naszego regionu dla rodaków na Białorusi. W ciągu najbliższych dni bożonarodzeniowo - noworoczne prezenty trafią do Polaków mieszkających po wschodniej stronie granicy. To już ostatnia transza darów zebranych podczas tej edycji Akcji świątecznej pomocy dla Polaków na Grodzieńszczyźnie. Jak zapowiedział marszałek Bogdan Dyjuk akcja będzie kontynuowana

Ilustracja do artykułu paczki-01.jpg

Akcja świątecznej pomocy dla Polaków na Grodzieńszczyźnie to wspólna inicjatywa Zarządu Województwa Podlaskiego i Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Przedsięwzięcie wspierały dwa największe lokalne dzienniki Kurier Poranny i Gazeta Współczesna.
Przez cały okres przedświąteczny, świąteczny i poświąteczny, od 15 listopada ubiegłego roku do 15 stycznia br.  zbierane były zabawki, słodycze, książki i wszystkie inne podarunki z przeznaczeniem dla Polaków mieszkających na Godzieńszczyźnie.
- Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród mieszkańców, instytucji, firm. Zebraliśmy mnóstwo prezentów. To dobry prognostyk na przyszłość – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Członek Zarządu Bogdan Dyjuk – Mam nadzieję, że to przedsięwzięcie będzie kontynuowane już w okresie  Świąt Wielkanocnych.

Jak zaznaczał Bogdan Dyjuk Akcja świątecznej pomocy dla Polaków na Grodzieńszczyźnie ma nie tylko aspekt materialny, ale również emocjonalny.
- Chcemy aby nasi rodacy mieli świadomość, że tutaj, kilka kilometrów od granicy mieszka ktoś kto o nich pamięta i myśli.
Również Konsul Generalny RP w Grodnie Jarosław Książek zwrócił uwagę na emocjonalny aspekt przedsięwzięcia.
- To nie jest tak, że na Białorusi brakuje towarów, nie ma książek i słodyczy…, ale bardzo wysoko cenione jest to, że te wszystkie zebrane prezenty pochodzą  z Polski, że są darem serca, że jest to takie świąteczne. To ma wartość której nie da się opisać słowami. – podkreślał Jarosław Książek.

Do udziału w akcji włączyli się mieszkańcy województwa, firmy, instytucje, a także redakcje dwóch największych regionalnych dzienników Kuriera Porannego i Gazety Współczesnej.
Prezenty zbierali m.in. pracownicy   Wydziału  Postępowania Administracyjnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, Wojewódzkiego Biura Planowania Przestrzennego w Białymstoku, Starostwa Powiatowego w Augustowie, Zespołu Szkół Społecznych Nr 2 w Białymstoku, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 w Łomży, Placówki Straży Granicznej w Kuźnicy, pracownicy i uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Hajnówce, a także pracownicy  ZUS-u, Policji. 
Aktywnie uczestniczyły też podlaskie firmy, m.in. Cezas czy Mlekovita, KBS Sp. z o.o. Wędliny Tradycyjne. Dary były zbierane także w gminach. Do akcji włączyli się m.in. Sołtys Turośli   Emila  Wykowska i Wójt Gminy Turośl Piotr Niedbała.
Koordynacją Akcji  świątecznej pomocy dla Polaków na Grodzieńszczyźnie zajmowała się Grażyna Sobecka z Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji UMWP „dobry duch Urzędu Marszałkowskiego i naszych relacji transgranicznych”.
Zgodnie z zapowiedziami akcja pomocy naszym rodakom na Białorusi będzie kontynuowana.
 
- Zakończyliśmy zbieranie prezentów mikołajkowych czas zacząć myśleć o wielkanocnym zajączku – podsumował Bogdan Dyjuk.

ak

Czytaj też: Świąteczna akcja pomocy dla polskich rodzin na Grodzieńszczyźnie ;            

                Mikołajkowe prezenty dla najmłodszych rodaków z Grodzieńszczyzny               

                Policja włącza się w akcję świątecznej pomocy dla polskich rodzin na Grodzieńszczyźnie

  

facebook