Dodana: 30 marzec 2017 13:40

Zmodyfikowana: 30 marzec 2017 15:15

Tańsze przejazdy autobusami PKS Nova dla podlaskich doktorantów

Już od 3 kwietnia ponad 700 doktorantów z podlaskich uczelni będzie mogło kupić bilet na przejazd autobusami PKS Nova z 50-procentową zniżką – poinformowali o tym na spotkaniu z dziennikarzami Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego, Cezary Sieradzki, prezes PKS Nova i przedstawiciele samorządu doktorantów: Agnieszka Daniszewska oraz przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów – Konrad Wnorowski.

Ilustracja do artykułu PKS Nova dla doktorant+-w-03.jpg

To kolejna, po Teatrze Dramatycznym w Białymstoku, jednostka samorządu województwa, która wprowadziła podobne zniżki.

- Staramy się wspierać w województwie osoby, które są takim kapitałem na przyszłość, które będą elitą w naszym województwie, będą w przyszłości angażować się w rozwój naszego regionu – podkreślał Jerzy Leszczyński. – Pan Konrad Wnorowski już jakiś czas temu zwrócił się do nas w sprawie włączenia doktorantów do systemu ulg przysługujących studentom na przejazdy publicznym transportem zbiorowym. Chodzi o bilety jednorazowe. Ponieważ ustawodawca nie przewidział takich ulg, a i samorząd samodzielnie nie może takich ulg wprowadzić, zwróciłem się do prezesa PKS Nova o ich wprowadzenie.

50-procentowa ulga na bilety jednorazowe zacznie obowiązywać już od najbliższego poniedziałku 3 kwietnia. Będzie przysługiwała wszystkim doktorantom, którzy nie ukończyli 35 roku życia i którzy uczęszczają do podlaskich uczelni. Jak przyznaje Konrad Wnorowski takie udogodnienie może okazać się bardzo pomocne dla doktorantów, zwłaszcza tych, którzy dojeżdżają do uczelni z terenu województwa.

- Doktorant to taka hybryda między studentem, a człowiekiem który już musi tworzyć własny dorobek. Zajęcia odbywają się zazwyczaj raz w tygodniu, do tego dochodzą jeszcze seminaria doktoranckie, konferencje i szkolenia. Dlatego potrzebna jest taka ulga na jednorazowy przejazd – podkreśla przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Doktorantów w Podlaskiem. – Bardzo się cieszę, że pan marszałek przychylił się do naszego wniosku. To ewenement na skalę kraju, bo z tego co się orientuję jesteśmy jedynym województwem w Polsce gdzie takie ulgi są wprowadzone.

Prezes PKS Nova Cezary Sieradzki zaś nie ukrywa, że liczy iż w przyszłości na tej uldze zyskają nie tylko doktoranci ale i prowadzona przez niego firma, bo więcej osób będzie korzystało z przejazdów tego przewoźnika.

- Z dużą przychylnością odnieśliśmy się do propozycji marszałka. Obok działalności czysto gospodarczej chcielibyśmy wspierać zarówno rozwój województwa jak i takie inicjatywy. Zależy nam żeby doktoranci nie korzystali ze środków konkurencji, na zachęcie do korzystania z naszych autobusów, naszych środków transportu – mówi Cezary Sieradzki.

Bilety będzie można kupić u kierowcy lub w kasie za okazaniem ważnej legitymacji doktoranckiej. Ulga dotyczy wszystkich kursów obsługiwanych przez PKS Nova.

(mk)

 

facebook