Dodana: 17 luty 2017 13:52

Zmodyfikowana: 17 luty 2017 15:16

Skrócić czas przejazdu i poprawić bezpieczeństwo – na drogach wojewódzkich rozpoczynają się pierwsze inwestycje z RPOWP 2014-2020

Już w połowie marca rozpocznie się budowa i rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 673 na odcinku Dąbrowa Białostocka – Sokółka. Umowa, na tę pierwszą inwestycję drogowa finansowaną z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014 – 2020 została podpisana 17 lutego br. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego. W spotkaniu wzięli udział Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Józef Sulima i przedstawiciel wykonawcy inwestycji dyrektor wydziału drogowego Unibep SA Sławomir Moczydłowski. To dopiero początek inwestycji drogowych na terenie województwa podlaskiego w nowej perspektywie finansowej UE. Do wydania jest 130 mln euro z RPOWP. Możliwości finansowania modernizacji infrastruktury transportowej są również w Programie Operacyjnym Polska Wschodnia.

Ilustracja do artykułu droga-06.jpg

- To pierwsza umowa na inwestycję drogową  w nowej perspektywie finansowej UE – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Jerzy Leszczyński - Inwestycja zakłada budowę ponad 31 km drogi wojewódzkiej przebiegającej przez gminy Dąbrowa Białostocka,  Sidra  i Sokółka.
Wartość umowy z firmą Unibep to 82mln 864 tys. zł . 85% tej kwoty zostanie pokryte z funduszy europejskich. Początek robót drogowych zaplanowano na połowę marca, natomiast zakończenie budowy przewidywane jest na koniec przyszłego roku.  

Jak podkreślał Józef Sulima z PZDW ta inwestycja była bardzo oczekiwana i to nie tylko przez mieszkańców regionu, ale także przez turystów udających się w kierunku Augustowa.
- Obecny stan tej drogi określamy jako katastrofalny – podkreślał Józef Sulima.
Odcinek pomiędzy Dąbrową Białostocką i Sokółką przebiega przede wszystkim przez teren zabudowany.Powstająca trasa  w 70% przebiega w tzw. „nowym śladzie”, dzięki czemu podczas prac istniejąca droga będzie przejezdna. 
- Nowa inwestycja z obecną drogą przecina się tylko w trzech miejscach, dlatego nie przewidujemy większych utrudnień dla użytkowników – mówił Sławomir Moczydłowski z Unibepu. – Możliwe, że w niektórych miejscach w okresie letnim będzie ruch wahadłowy.

Marszałek Jerzy Leszczyński zapowiedział również kolejne inwestycje drogowe w regionie.
 - To  odcinek  Ostrożany - Ciechanowiec, Nowogród - Łomża,  Śniadowo - Łomża , a także Nowosady -  Zabłudów

 W Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-2020 na poprawę dostępności transportowej przewidziano 130 mln euro.
Jerzy Leszczyński podkreślał, że województwo korzysta również z możliwości jakie daje Program Operacyjny Polska Wschodnia.
- Otrzymaliśmy z tego programu blisko 250 mln zł na przebudowę dróg Białystok - Supraśl i Kleosin Markowszczyzna – mówił marszałek – W kwietniu będziemy przystępować do kolejnego konkursu z nowymi projektami.  
Główne cele rozpoczynających się i planowanych inwestycji to poprawa dostępności transportowej województwa, dostępności inwestycyjnej, skrócenie czasu podróży z ośrodków powiatowych do Białegostoku.

Marszałek Jerzy Leszczyński podkreślił, że w poprzedniej perspektywie finansowej przebudowano ponad 100 km dróg. Plan na najbliższe lata to modernizacja 200 kilometrów.
- Te działania maja ogromne znaczenie dla rozwoju gospodarczego województwa.

ak

ZOBACZ RELACJĘ TV

facebook