Dodana: 4 kwiecień 2017 13:29

Zmodyfikowana: 4 kwiecień 2017 13:31

Prezentacja Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatrycznego z kompleksem sportowo-rekreacyjnym w Suwałkach

Zakład odwiedzili we wtorek 4 kwietnia członkowie Zarządu Województwa Podlaskiego na czele z marszałkiem Jerzym Leszczyńskim. W Suwałkach odbywa się sesja wyjazdowa Zarządu Województwa Podlaskiego w głównej mierze poświęcona sytuacji tamtejszej służby zdrowia.

Ilustracja do artykułu FullSizeRender-15.jpg

Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatryczny został zrealizowany w ramach Programu Poprawa i lepsze dostosowanie ochrony zdrowia do trendów demograficzno-epidemiologicznych finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego z Projektu pn.: „Transgraniczna Akademia Psychiatrii Aktywnej”.

- Jestem pod wielkim wrażeniem tego zakładu, bo nie dość, że to miejsce bardzo nowoczesne, to jeszcze niezwykle potrzebne mieszkańcom nie tylko Suwałk ale też powiatu, a nawet regionu – mówił Jerzy Leszczyński. - Problemy psychiatryczne, psychologiczne dotyczą nie tylko indywidualnych przypadków, ale maja wpływ ma całe środowiska. Dobrze, że takie miejsce powstało, i dobrze, że dyrekcja ma plany dalszego rozwoju i poszerzenia oferty.

A Bożena Łapińska, dyrektor Specjalistycznego Psychiatrycznego Samodzielnego Publicznego ZOZ w Suwałkach zauważyła: - To jedyny taki zakład w Polsce, który proponuje pacjentom nowoczesne metody leczenia w nowoczesnych warunkach. Kompleks sportowo-rekreacyjny będzie służył pacjentom nie tylko zakładu ale też całego szpitala psychiatrycznego. A nowy budynek pozwoli nam przyjść więcej pacjentów. Do zakładu możemy teraz przyjąć nie 40, a 65 pacjentów, co zmniejszy kolejkę, która w tej chwili wynosi 120 dni

Okres realizacji projektu obejmował lata 2014 – 2017.  Całkowita wartość projektu wynosiła 11 635 865,00 zł, w tym 9 308 692,00 zł dofinansowanie z Funduszy Norweskich oraz 2 327 173,00 zł ze strony Samorządu Województwa Podlaskiego.

Od 21.03.2016 r. przy ul. Reja 67A trwały prace związane z przebudową i zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku technicznego na potrzeby Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach w celu działalności Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego Psychiatrycznego.

Zakres rzeczowy projektu obejmował m.in.:

  •  przebudowę i nadbudowę ze zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku technicznego na potrzeby Szpitala Psychiatrycznego w Suwałkach w celu działalności Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatrycznego,
  •  zakup wyposażenia do nowego budynku,
  • organizację Spartakiady dla pacjentów i ich rodzin,
  •  organizację szkoleń językowych dla personelu szpitala,
  • uruchomienie Punktu wsparcia i informacji dla pacjentów i ich rodzin.

Obecnie Zakład Pielęgnacyjno-Opiekuńczo Psychiatryczny dysponuje 40 łóżkami, których liczba ulegnie zwiększeniu o 20 łóżek dzięki przeniesieniu Zakładu do nowej lokalizacji przy ul. Reja 67 A. W nowym miejscu pacjenci będą mieli do dyspozycji dwukondygnacyjny budynek z przestrzennymi salami wyposażonymi w łazienki oraz kompleksem sportowo-rekreacyjnym wyposażonym w salę bilardową, siłownię, kręgielnię, saunę oraz strefę relaksu.

 

 

 

 

 

facebook