Dodana: 5 grudzień 2017 13:32

Zmodyfikowana: 5 grudzień 2017 13:32

Prace na lotnisku w Białymstoku już się zaczęły, pierwsza umowa na dofinansowanie z województwa też podpisana

Marszałek Jerzy Leszczyński i wicemarszałek Maciej Żywno podpisali dzisiaj (5 grudnia) umowę z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim na dofinansowanie lotniska w Białymstoku. Na razie, ta pierwsza, opiewa na 100 tys. zł. Właściwa kwota dofinansowania na 16 mln zł, jakie samorząd województwa postanowił przekazać na ten cel, zostanie przekazana w 2018 roku, już po przyjęciu budżetu województwa.

Ilustracja do artykułu glowne.jpg

- Samorząd województwa i sejmik podjął uchwałę o wsparciu tej inwestycji kwotą 16 mln zł. Dzisiaj robimy pierwszy krok, która zapoczątkuje przekazanie pełnej kwoty w przyszłym roku – mówi Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. – Dla mieszkańców województwa i samego Białegostoku to bardzo dobra wiadomość, bo oznacza początek prac nad tak oczekiwanym przez wielu lotniskiem. Budowany pas startowy zabezpieczy wprawdzie na razie tylko mały ruch lotniczy, ale z perspektywą rozwoju. Jako samorząd wsparliśmy ten projekt bo to bardzo ważna inwestycja.

Przypomnijmy, że na wniosek Zarządu Województwa Podlaskiego  - sejmik w czasie dwóch kolejnych sesji we wrześniu i październiku tego roku postanowił o wsparciu inwestycji budowy pasa startowego na Krywlanach łączną kwotą 16 mln zł. Dzięki temu powstanie tam pas o długości 1350 metrów z pełnym odwodnieniem, oświetleniem i infrastrukturą nawigacyjną pozwalającą na lądowanie w ograniczonej widoczności.

– Przed nami więc dwie umowy: pierwsza, którą podpisujemy dzisiaj, zgodnie z wieloletnim planem opiewa na 100 tys. zł. W przyszłym roku podpiszemy, już po uchwaleniu budżetu, dużą umowę na 16 mln zł – podkreśla wicemarszałek Maciej Żywno. - To jasny sygnał dla mieszkańców Podlaskiego, że nie dyskutujemy o teoretycznym pasie, ale wspieramy inicjatywę, która ten wieloletni temat pozwoli ruszyć do przodu i pokazać że w Białymstoku te samoloty będą lądować. To kolejny dobry przykład współpracy samorządu i miasta dla dobra mieszkańców. Pokazuje, ze łączenie sił jest dobrym elementem skutecznego działania na rzecz naszych mieszkańców.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski jeszcze raz podziękował marszałkom za wsparcie budowy lotniska w Białymstoku.

- Pieniądze, które otrzymamy w ramach tej umowy zostaną przekazane na prace, które już się rozpoczęły, czyli prace ziemne, związane z rozbiórką starego pasa betonowego, nawożoną podbudową pod lotnisko – wyliczał prezydent Truskolaski. – Jest to więc transza niewielka, ale z punktu widzenia proceduralnego niezwykle istotna, bo pozwoli na wypłatę 16 mln zl w przyszłym roku. Myślę, że budowa pasa startowego to optymalna dla nas droga. Może wiele osób chciałoby mieć lotnisko regionalne, ale ono z wielu powodów nie jest możliwe. Lotnisko w Białymstoku wymaże więc tę białą plamę, a jeśli jeszcze powstanie lotnisko w Suwałkach to krok po kroku będziemy tę komunikację lotniczą rozwijać z bardzo ekonomicznym rachunkiem.

Prace na lotnisku w Krywlanach mają zakończyć się 20 września 2018 roku. Powstanie tu pas startowy o wymiarach 1350 m na 30 m i pas trawiasty o wymiarach 840 m na 160 m.  Wybudowane zostaną płyta do zawracania samolotów, drogi kołowania, płyty postojowe. Powstanie także strefa lądowania skoczków spadochronowych oraz niezbędna infrastruktura techniczna wraz z oświetleniem. 
Lotnisko będzie przystosowane do obsługi samolotów pasażerskich zabierających do 50 pasażerów. Ich zasięg to 1,5 – 2 tys. km.

ZDJĘCIA i VIDEO z budowy lotniska w Białystoku

Korzystać z niego będą mogły lotnicze ośrodki szkoleniowe, lotnicze pogotowie ratunkowe, Podlaski Oddział Straży Granicznej i inne lotnicze służby państwowe. Zakończenie inwestycji planowane jest na wrzesień 2018 r. Lotnisko powinno zacząć funkcjonować przed końcem 2018 roku.

(mk)
Video: Bogdan Bednarek

 

facebook