Dodana: 4 czerwiec 2017 18:29

Zmodyfikowana: 4 czerwiec 2017 18:29

Poświęcenie i oddanie do użytku Domu Miłosierdzia w Nowogrodku na Białorusi

W sobotę, 3 czerwca w Nowogródku na Białorusi miała miejsce uroczystość poświęcenia i oddania do użytku Domu Miłosierdzia, odbudowanego na miejscu klasztoru dominikańskiego przy Kościele Parafialnym p.w. św. Michała.

Ilustracja do artykułu IMG_9462.JPG

- To bardzo ważne wydarzenie dla naszych rodaków w Nowogródku na Białorusi. Wyrazy uznania dla księży, wspólnoty parafialnej i ludzi dobrej woli ze Stowarzyszenia "Rubież" w Białymstoku - powiedział Marszałek Wojeództwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, uczestnik sobotnich uroczystości.

Kościół Dominikanów pw. św. Michała to trzynawowy, barokowy budynek, z elementami rokoka. W bocznych nawach zachowane jest sklepienie gwiaździste. Kościół i klasztor fundacji wojewody Krzysztofa Chodkiewicza z 1624, początkowo drewniany, murowany w 1724. W klasztorze była szkoła, w której uczył się w latach 1807–1815 A. Mickiewicz i Jan Czeczot. W 1853 skasowano klasztor, a kościół przebudowano. Kościół zamknięto w 1948, przeznaczając go na magazyn zboża, a następnie na skład mebli. Zdewastowany, wyremontowano dopiero w latach 1986–1987. W 1993 zwrócono go wiernym miejscowej parafii rzymskokatolickiej.

W 2003 r. według projektu mińskiego architekta Aleksadra Kondratowa rozpoczęła się restauracja dwu części klasztoru, gdzie planowane było rozmieszczenie Centrum Rekolekcyjnego i Domu Miłosierdzia.
Odrestaurowany Dom Miłesierdzia oddano do użytku w minioną sobotę 3 czerwca.

Stowarzyszenie Pomocy Rubież od ponad 20 lat prowadzi swoją działalność, przede wszystkim charytatywną. Przez te lata realizuje projekty zarówno w Polsce, przede wszystkim w województwie podlaskim jak również działa na rzecz polskich mniejszości na dawnych Kresach, tj. na Białorusi, Litwie, Ukrainie a nawet Rosji.

(oprac. at)

facebook