Dodana: 30 maj 2018 15:28

Zmodyfikowana: 2 czerwiec 2018 10:44

Pieniądze na wydarzenia kulturalne

Zarząd Województwa Podlaskiego zdecydował o finansowym wsparciu kilku wydarzeń kulturalnych. Pieniądze ułatwią organizację koncertu, spotkania ze sztuką, a także wesprą organizację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA.

Ilustracja do artykułu P1490127.jpg

Za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WALIZKA, mieszkańcy Podlaskiego będą mieli okazję obejrzeć w czerwcu nietuzinkowe projekty kulturalne, artystyczne i edukacyjne. Teatr Lalki i Aktora w Łomży otrzymał na ten cel wsparcie w wysokości 30 tys. zł z budżetu województwa.

WALIZKA skupia znakomite spektakle, zarówno klasyczne, kultywujące tradycyjną formę teatru lalek,  jak i nowatorskie, kreujące nowe wartości i poszukujące oryginalnych środków ekspresji artystycznej. Oprócz spektakli konkursowych, festiwal proponuje koncerty, wystawy, spotkania z osobowościami teatru z kraju i z zagranicy, promocje wydawnictw teatralnych. Tworzy interdyscyplinarne forum dla wymiany myśli, doświadczeń, poglądów dla twórców, przedstawicieli teatrów uczestniczących w festiwalu.

Od 1978 roku festiwal trwale wplótł się w kalendarz imprez kulturalnych miasta Łomży i co roku jest wyczekiwany przez mieszkańców województwa i turystów.

 

Sztuka przyjdzie do człowieka, aby go wciągnąć w orbitę wolnej twórczości za sprawą Spotkania ze sztuką „Street Art” Na Placu NZS”, które zorganizuje Stowarzyszenie Inicjatywa Plac NZS. Poprzez bezpośrednie obcowanie z artystami przy tworzeniu na żywo obrazów, organizatorzy przybliżą techniki malarskie jak i samych artystów, za pomocą kilku połączonych wydarzeń:

- wystawy fotografii Street Artu z Białegostoku oraz Melburn na Placu NZS

- panelu o sztuce ulicznej i muralach

- publikacji zestawu pocztówek Białystok i Melburn, z najciekawszymi muralami tych miast

- prezentacji filmu o dzielnicy, w której dominuje sztuka Street Art i murale w Melburn

- wspólnego malowania murala pod nadzorem miejscowych artystów plastyków.

 

Wydarzenie będzie propagowało najnowsze trendy w sztuce i upowszechniało wiedzę na temat Street Art, który wzbudza coraz większe zainteresowanie wśród mieszkańców naszego regionu. Stowarzyszenie Inicjatywa Plac NZS otrzymało na ten cel wsparcie w wysokości 7 tys. zł.

 

Szeroka publiczność będzie miała okazję posłuchać zachwycającej swymi rytmami i brzmieniem muzyki żydowskiej pochodzącej z Besarabii, dzięki koncertowi „Efim Chorny – Mołdawia”, na organizację którego Centrum Edukacji Obywatelskiej Polska-Izrael otrzymało finansowe wsparcie województwa w kwocie 10 tys. zł.

Wystąpią Susana Ghergus i Efim Chorny - muzycy pochodzący z Kiszyniowa, znajdującego się na terenach Mołdawii, którzy szczerze zadziwiają swoimi umiejętnościami oddawania prawdziwego klimatu śpiewania żydowskiego. Ich koncertom towarzyszy niepowtarzalne brzmienie aszkenazyjskie, które wesoło porywa.  

 

 

facebook