Dodana: 10 marzec 2017 14:49

Zmodyfikowana: 10 marzec 2017 14:49

Które szpitale trafią do sieci i jak będą finansowane? Zarząd Województwa zaniepokojony propozycjami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej

Zarząd Województwa Podlaskiego przyjął we wtorek, 7 marca stanowisko w sprawie projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, w którym wyraża głębokie zaniepokojenie zmianami, jakie wprowadza nowelizacja ustawy. Szerzej stanowisko zarządu przedstawili na dzisiejszej (10 marca) konferencji prasowej marszałek Jerzy Leszczyński i członek zarządu odpowiadający za służbę zdrowia Bogdan Dyjuk. Na konferencji obecny był również dyrektor szpitala psychiatrycznego w Choroszczy Tomasz Goździkiewicz.

Ilustracja do artykułu szpitale konferencja-01.jpg

- Zwracamy w swoim stanowisku  obawę, że poziom finansowania może być w wyniku tych zmian obniżony. Samorząd województwa dużo inwestował w nasze placówki, w ciągu ostatnich kilku lat zainwestowaliśmy 230 mln zł, w niektórych placówkach standard już jest bardzo wysoki, ale żeby go utrzymać, finansowanie z narodowego funduszu nie może być obniżone – powiedział marszałek Jerzy Leszczyński.

Samorząd Województwa Podlaskiego w latach 2010 - 2016 r. na realizację inwestycji i dofinansowanie projektów unijnych podległych samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej przekazał 229 006 434 zł, w tym w 2010 r. – 10 116 882 zł, w 2011 r. – 27 398 399 zł, w 2012 r. – 19 353 203 zł, w 2013 r. – 53 594 168 zł, w 2014 r. – 29 928 751 zł, w 2015 r. – 62 125 128 zł, w 2016 r. – 26 489 904 zł.

- Od wielu miesięcy słyszymy o nowelizacji ustawy, o sieci szpitali, o nowej jakości jaka ma powstać, liczyliśmy na to – jak wiele samorządów – że wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione, a tak się nie stało. Wręcz przeciwnie. W ostatnich dniach nasza niepewność, jak szpitale będą finansowane wzrasta, czy będziemy mogli sobie pozwolić na kolejne inwestycje, czy nie zmienią się przepisy, zanim inwestycje dokończymy. Jeśli trzeba będzie pokryć wynik ujemny szpitali, to nie będzie pieniędzy na inwestycje – wymieniał wątpliwości Bogdan Dyjuk.

Według projektu ustawy danemu szpitalowi, w ramach kwalifikacji zostanie przyporządkowany jeden z poziomów PSZ oraz wskazane zostaną profile, zakresy i rodzaje świadczeń, w ramach których będzie on mógł udzielać świadczeń opieki zdrowotnej w ramach PSZ. Spośród trzech szpitali wojewódzkich, dla których organem założycielskim jest Województwo Podlaskie, tylko szpital w Łomży kwalifikuje się do najwyższego III poziomu zabezpieczania świadczeń opieki zdrowotnej. Dwa pozostałe szpitale w Białymstoku i Suwałkach – do II poziomu. Zarząd obawia się co się stanie w przypadku wielomilionowych inwestycji rozpoczętych i kontynuowanych przez szpitale wojewódzkie, które zakwalifikowane zostaną do II poziomu.

- Pamiętamy wszyscy jak wizytowaliśmy nowe oddziały ginekologii, noworodkowy i neonatologii, jaki poziom świadczenia usług możemy w nich zagwarantować, tymczasem agencja taryfikacji zaproponowała niższe o 27 do 60 proc. Stawki wyceny procedur medycznych neonatologii właśnie – dodał marszałek Dyjuk.

Niepokój budzi też propozycja ministerstwa by dokonywać oceny i kwalifikacji szpitali w oparciu o 2015 r. mimo że wprowadzenie ustawy opóźniono o kilka miesięcy z lipca do października. W przypadku podlaskich szpitali 2016 r. był lepszy o 7-10 mln zł (w sumie trzy szpitale wojewódzkie), natomiast 2017 – raczej zostanie zamknięty wynikiem ujemnym.

Sieć szpitali ma być opublikowana 27 czerwca br.

- Chcemy jasnych zasad finansowania, uwzględnienia roku 2016, uwzględnienia dodatkowych kosztów, jakie ponoszą. Apelujemy o rzetelną, konkretną rozmowęTo, że jak nas się przy różnych rozmowach zapewnia, nie będzie gorzej niż było, to żaden argument, by przeprowadzać rewolucję – podsumował marszałek Dyjuk.

Osobną sprawę stanowi sytuacja szpitala psychiatrycznego w Choroszczy. Zgodnie z proponowanymi zmianami do sieci nie wchodzą jednostki rehabilitacyjne i psychiatryczne. Mają być pozostawione na dotychczasowym poziomie. Jak wyjaśnił dyrektor Goździkiewicz oznacza to generowanie strat, szpitalowi już brakuje około 4 mln zł, a akurat w przypadku szpitala w Choroszczy rok 2015 byłby lepszą podstawą do kwalifikacji. W ubiegłym roku szpital, który posiada 1500łóżek (w tym 300 na obserwację sądową), nie przyjął około 1100 pacjentów z powodu braku miejsc.

- Pozostawienie tych szpitali poza siecią spowoduje gorszą opiekę zdrowotną w tym zakresie, co nie jest zgodne z tendencjami europejskimi – wyjaśnił dyrektor Goździkiewicz – O psychiatrii praktycznie się zapomina.

Samorząd województwa jest organem założycielskim dla 13 placówek służby zdrowia w województwie, w tym trzech szpitali wojewódzkich w Białymstoku, Łomży, Suwałkach oraz szpitala psychiatrycznego w Choroszczy (jednego z większych w kraju), co stanowi prawie 34 proc. udziału podmiotów leczniczych w województwie w ogólnej wartości kontraktu NFZ i ponad 33 proc. udziału podpmiotów realizujących leczenie szpitalne w wojeództwie. W tych placówkach zatrudnionych jest w sumie ponad 5300 osób (5374 etaty); szpitale dysponują w sumie 3117. łóżkami.

(at)

W załączniku pełny tekst Stanowiska Zarządu Województwa Podlaskiego

 

 

Pliki do pobrania

facebook