Dodana: 2 wrzesień 2016 15:16

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2016 15:16

Już nie Białostockie Muzeum Wsi, a Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej

Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego oficjalnie przekazał w piątek 2 września uchwałę Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie nadania statutu Podlaskiemu Muzeum Kultury Ludowej – wojewódzkiej samorządowej instytucji kultury. – Widzimy się dzisiaj już chyba po raz ostatni w siedzibie Białostockiego Muzeum Wsi, ale to dobra wiadomość – mówił wicemarszałek Maciej Żywno na spotkaniu z dr Arturem Gawłem i pracownikami nowo powołanej instytucji. – W miniony poniedziałek radni wojewódzcy jednogłośnie podjęli uchwałę o utworzeniu Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Ilustracja do artykułu muzeum kultury ludowej-03.jpg

Oficjalne  otwarcie nowej instytucji kultury samorządu województwa podlaskiego planowane jest na niedzielę 18 września. Także dlatego, że po przegłosowaniu uchwały przez Sejmik i opublikowaniu jej w dzienniku urzędowym przez wojewodę podlaskiego (co nastąpiło 1 września w czwartek) jest jeszcze 14 dni na formalne uprawomocnienie się tej decyzji.

Marszałek Maciej Żywno zaprasza na wspólne świętowanie otwarcia Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej

 

18 września przygotowano szereg atrakcji. W programie m.in. koncerty zespołów folklorystycznych, wystąpią m.in. Skowronki, Narwianie, Knyszynianki, jako gwiazda wystąpi Janusz Laskowski. Nie zabraknie także pokazów sokolniczych, ani opowieści Ryszarda Dolińskiego o tradycjach bimbrowniczych w naszym regionie, poza tym także: pokazy pieczenia sękacza, kuchni tatarskiej, kiermasz rękodzieła ludowego, sprzedaż kulinariów i inscenizacje teatralne podlaskich obrzędów.

Początek funkcjonowania Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej zapowiadają się niezwykle emocjonująco. Nowa instytucja już uzyskała zgodę na dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego.

W Dworze z Bobry Wielkiej, zgodnie z planami będziemy chcieli przystosować podpiwniczenie na potrzeby magazynu, jednego z najnowocześniejszych wśród obiektów muzealnych w regionie. Na parterze dworu jedna amfilada będzie poświęcona ekspozycji stałej wnętrz dworskich, a druga ekspozycji czasowej, mamy nadzieję, że będziemy pokazywać wciąż nowe ekspozycje. Poddasze zaś będzie wykorzystywane na stała galerię sztuki – mówi dr Artur Gaweł, dyrektor nowo powstałej instytucji. - Chciałbym bardzo, aby w oparciu o nasz znakomity zespół, nasz skansen był nie tylko muzeum w którym pokazujemy budownictwo drewniane, ale miał rangę muzeum etnograficznego, choćby ze względu na ilość zbiorów – mamy 30 tys. eksponatów. Planujemy być jednostką, która szczególną wagę przykłada do funkcji edukacyjnej, prowadzi badania naukowe.

O zmianie nazwy na Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej i planach muzeum mówi dr Artur Gaweł:

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook