Dodana: 21 czerwiec 2016 15:14

Zmodyfikowana: 21 czerwiec 2016 15:14

IV Forum Gospodarcze Polska-Chiny. Marszałek Jerzy Leszczyński o potencjale Podlaskiego

Do inwestowania w Podlaskiem, zwłaszcza w perspektywie planów Pekinu na rozwój Nowego Jedwabnego Szlaku, zachęcał chińskich partnerów w poniedziałek 20 czerwca Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Liczymy na to, że nasze umiejscowienie będzie miało znaczący wpływ na nasz rozwój. Jesteśmy takim naturalnym korytarzem transportowym z Południa na Północ. Liczymy jednak bardzo na współpracę z partnerami chińskimi i na rozwój tranzytu Wschód-Zachód. To w końcu przez nasze województwo biegnie najkrótsza droga z Moskwy, przez Mińsk do Berlina – podkreślał marszałek Jerzy Leszczyński.

Ilustracja do artykułu P1600211.JPG

W poniedziałek 20 czerwca w Warszawie rozpoczęło się IV Forum regionalne Polska-Chiny. Dzień wcześniej do Polski z oficjalną wizytą przyjechał prezydent Chin Xi Jinping.

Nowy Szlak Jedwabny i związana z tym modernizacja infrastruktury transportowej jest jednym z głównych tematów na tym forum. Nie jest też to temat nowy w Podlaskiem, przypomnijmy, że marszałek Jerzy Leszczyński już kilka miesięcy temu powołał specjalną grupą roboczą z udziałem świata biznesu, nauki i samorządowców gmin graniczących z Białorusią którzy wspólnie pracują nad jak najlepszą koncepcją mająca na celu powstanie w Podlaskiem korytarza transportowego łączącego Chiny z Europą Zachodnią.

Ekspansja kolejowa Chin w kierunku Europy Zachodniej i planowanego centrum przeładunkowego w Łodzi wiedzie przez Kazachstan (Astana), Rosję (Moskwa), Białoruś (Mińsk), Polskę do Rotterdamu w Holandii. Chińczykom zależy na tym połączeniu, bo znacznie skraca czas transportu do Chin i z powrotem. Obecnie transport morski zajmuje ok. 5-6 tygodni, a kolejowy - około 14 dni, a po planowanych zmianach ma się skrócić nawet do 6-7 dni. 

Najlepsze towarowe przejścia kolejowe między Białorusią a Polską są trzy: w woj. lubelskim Terespol (najbardziej obecnie oblegane) oraz dwa w Podlaskiem - w Siemianówce i Kuźnicy. Obecnie te pierwsze – w lubelskim – jest najbardziej oblegane, ale też i coraz bardziej zapchane. To szansa dla naszego regionu. Budowa takiego korytarza transportowego to nie tylko lepsza infrastruktura ale i znaczny rozwój gospodarki dzięki funkcjonującym przy nim terminalom przeładunkowym, a co za tym idzie więcej miejsc pracy i znaczna poprawa jakości życia mieszkańców.

W spotkaniu z partnerami chińskimi – poza Jerzym Leszczyńskim, Marszałkiem Województwa Podlaskiego – udział wzięli także Bogdan Dyjuk, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego i Bogdan Olszewski, Dyrektor Gabinetu Marszałka, Joanicjusz Nazarko z Politechniki Białostockiej, a także Bogdan Rogaski, prezes firmy Barter S.A. (są oni także członkami grupy roboczej w sprawie Nowego Szlaku Jedwabnego powołanej przez Marszałka).

- Na Podlasiu następują duże i ważne zmiany. Województwo do tej pory kojarzone z turystyką gdzie 40 proc. powierzchni są to obszary chronione, z rozwojem rolnictwa - zmienia się. To u nas bardzo prężnie działa przemysł rolno-spożywczy, zwłaszcza bardzo rozwinięte jest przetwórstwo mleka. Mamy w tej chwili spółdzielnie mleczarskie które są markami znanymi w Europie i świecie. Jeśli chodzi o innowacje, to stawiamy na współpracę nauki i przedsiębiorców. Mamy dobre uczelnie w trzech najważniejszych ośrodkach: Białymstoku, Łomży i Suwałkach. W ostatnim czasie wielu absolwentów założyło własne firmy. Na bazie rolnictwa rozwinął się u nas przemysł maszynowy. W Podlaskiem bardzo prężnie działają dwa klastry: maszynowy – skupiający firmy produkujące maszyny rolnicze, jak Pronar SaMASZ, które ciągle zwiększają swój eksport, ale i firma ChM znana z produkcji innowacyjnych, bardzo wysokiej klasy implantów medycznych. Jest i klaster budowlany –który bardzo prężnie rozwija się nie tylko na rynku polskim, ale i skandynawskim – podkreślał w czasie Forum Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Z województwa typowo rolniczego stajemy się regionem innowacyjnym. I na to stawiamy, stąd w naszym programie operacyjnym chcemy przede wszystkim wspomóc małe i średnie przedsiębiorstwa i przeznaczamy na innowacje ponad 1 mld zł.

Marszałek podkreślił też położenie podlaskiego, na skrzyżowaniu Północy Europy z Południem oraz Wschodu z Zachodem.

- Liczymy na to, że nasze umiejscowienie będzie miało znaczący wpływ na nasz rozwój. Naszym bardzo ważnym partnerem gospodarczym jest Białoruś, a z ostatniego spotkania w tym kraju wiem, że Chiny są tam bardzo ważnym partnerem, a poczynione tam inwestycje są na bardzo wysokim poziomie – podkreślał marszałek. - Będąc tam spotkałem się z chińskimi partnerami i myślę, że nasze województwo będzie naturalnym przedłużeniem przedsięwzięć chińskich. Liczmy, że to właśnie nasz korytarz będzie uzupełnieniem kierunku na Brześć. Zależy nam na jak najlepszym wykorzystaniu szerokich torów w naszym województwie. Mamy terminale przeładunkowe i dobrze byłoby żeby one się dalej rozwijały. To duża szansa dla naszego województwa

Więcej o Nowym Szlaku Jedwabnym dla Podlaskiego przeczytasz:

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/jedwabny-szlak-kolejowy--wielka-szansa-dla-regionu.html

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook