Dodana: 15 sierpień 2017 16:07

Zmodyfikowana: 15 sierpień 2017 16:11

Dziękujemy za wierną służbę. Obchody Święta Wojska Polskiego w Siemiatyczach

W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszego narodu. Rocznica bitwy warszawskiej kieruje naszą uwagę na to co, w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze: na cnoty narodowe, z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy; umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny – podkreślił w swoim wystąpieniu Marszałek Jerzy Leszczyński.

Ilustracja do artykułu glo.JPG

Powiatowe Obchody Święta Wojska Polskiego zorganizowane zostały przez Powiat Siemiatycki i Społeczny Komitet Budowy Pomnika Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945. Uroczystości rozpoczęły się od wystawienia na cmentarzu posterunków honorowych przez harcerzy i złożenie kwiatów. Po tym uczestnicy obchodów wzięłi udział w mszy świętej. Główne uroczystości odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Walczących w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie w latach 1940-1945.

W czasie uroczystości Jan Zalewski, Starostwa Powiatu Siemiatyckiego przypomniał, że 15 sierpnia, to także Święto Czynu Chłopskiego, ważna data dla całego ruchu ludowego. Bohaterstwo polskich chłopów przyczyniło się do zwycięstwa w 1920 roku. W czasie uroczystości przypomniano również działania miejscowej ludnosci w kampanii roku 1920, zaprezentowano pokaz kawaleri konnej miejscowej grupy rekonstrukcyjnej.

Z okazji Święta Wojska Polskiego przemówienie wygłosił Jerzy Leszczyński, Marszałek Województwa Podlaskiego.

- W polskim kalendarzu jest wiele dni, w których obchodzimy rocznice ważnych dla narodu wydarzeń historycznych. Jednym z najważniejszych takich dni jest 97. rocznica „Cudu nad Wisłą” – rocznica zwycięskiej Bitwy pod Warszawą, która rozegrała się 15 sierpnia 1920 r., a w jej wyniku wojska Marszałka Piłsudskiego rozgromiły przeważającą liczebnie Armię Czerwoną. Jest to rocznica ważna nie tylko dla naszego kraju – tego dnia Europa uchroniona została przed realnym niebezpieczeństwem rozpętania kolejnej wojny – podkreślił w swoim przemówieniu marszałek. - W dniu dzisiejszym, po raz kolejny wspominamy tamten czas z wielkim szacunkiem i zadumą. Wysiłek zbrojny naszych rodaków stanowi nieodłączną część naszego narodu. Rocznica bitwy warszawskiej kieruje naszą uwagę na to co w życiu państw i narodów jest najważniejsze i najcenniejsze: na cnoty narodowe z którymi powinniśmy się utożsamiać i do których dążymy; umiłowanie wolności, suwerenności, honoru i wierności w służbie ojczyzny. Wy, polscy żołnierze, pokazujecie wielkość Polski. Wszyscy jesteśmy z Was ogromnie dumni. Z dumą patrzą na Was młodsze pokolenia Polaków i Polek, którzy, gdy zakończycie swoją służbę, zajmą Wasze miejsce i dalej będą nieśli dumę polskiego oręża.

Jak podkreślił Marszałek - 15 sierpnia to dzień należący do wszystkich Polaków, data skłaniająca do refleksji nad historią, tradycją i wartościami, które określają nas jako Naród.

- Dziękuję za tę wierną służbę dla naszego kraju. Dziękuję za budowanie pięknego wizerunku Polski. Dziękuję za zapewnienie bezpieczeństwa nam wszystkim i naszym gościom – zakończył swoje przemówienie Jerzy Leszczyński. - Z okazji tego jakże podniosłego Święta, w imieniu całego Zarządu Województwa Podlaskiego, składam najserdeczniejsze życzenia pomyślności i sukcesów w pracy żołnierzom oraz wszystkim pracownikom cywilnym wojska i ich rodzinom. Każdemu z Was życzę zdrowia, nieustającego szczęścia w życiu osobistym i wiele satysfakcji z podejmowanych działań we wspólnej pracy "ku chwale Ojczyzny" - Rzeczypospolitej Polskiej. Oby Wasza służba przyczyniła się do poprawy obronności Naszej Ojczyzny.

(opr.mk)

 

 

facebook