Dodana: 28 maj 2018 12:55

Zmodyfikowana: 29 maj 2018 09:39

Wyjątkowa wystawa na jubileusz 20-lecia samorządu województwa podlaskiego

Ponad 60 historycznych już fotografii, zapisane w kadrze chwile z wydarzeń często kluczowych dla Podlaskiego. W poniedziałek, 28 maja w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego została otwarta wystawa zapowiadającej obchody 20-lecia samorządu terytorialnego w Polsce.

Ilustracja do artykułu 0x0.jpg

Na pierwszym piętrze UMWP w tzw. Galerii Samorządowej (przed wejściem na sale obrad sejmiku) zobaczyć można kilkadziesiąt zdjęć datujących się na lata 1999-2018. Na pierwszym, historycznym, widać ówczesnego marszałka województwa Sławomirę Zgrzywę na uroczystości poświęcenia pomieszczeń biurowych urzędu, które mieściły się wtedy m.in. na ulicy Sienkiewicza i Młynowej w Białymstoku. Niestety, zarówno marszałek Sławomir Zgrzywa, jak i jego następca Janusz Krzyżewski – nie mogli uczestniczyć w tej uroczystości, ale i tak Galeria Samorządowa dawno już nie gościła w jednym miejscu tylu byłych i obecnych marszałków z Podlaskiego.

Bo zaproszenie na otwarcie wystawy przyjęli: Dariusz Piontkowski, Marszałek Województwa Podlaskiego w latach 2006-2007; Jarosław Dworzański, Marszałek Województwa Podlaskiego w latach 2007-2014; Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego w latach 2014-2015. Na wystawie nie mogło zabraknąć i obecnego gospodarza - Jerzego Leszczyńskiego, który funkcję marszałka objął w 2015 roku, a także Członków Zarządu Województwa Podlaskiego: Stefana Krajewskiego i Bogdana Dyjuka.

- Ta wystawa przedstawia 20 lat samorządu województwa podlaskiego. To wyjątkowy rok, bo obchodzimy też 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę – mówił na otwarciu marszałek Jerzy Leszczyński. - W ten szczególny sposób chcieliśmy przypomnieć znaczenie samorządu. Myślę, że te fotografie stanowią wspomnienia ważne w wielu obszarach działania samorządu - i rozwoju infrastruktury, i transportu, i zdrowia i wielu innych. Dzisiejsza wystawa rozpoczyna nasze obchody i już teraz zapraszamy 21 czerwca do Opery i Filharmonii Podlaskiej na wyjątkowy koncert z tej okazji.

Każdy z marszałków na wystawie znalazł zdjęcie z jakiegoś powodu wyjątkowe dla niego. Dariusz Piontkowski wybrał te z pierwszych konsultacji regionalnych programów operacyjnych.

- To historyczne zdjęcie, bo nie ma już z nami pani minister Grażyny Gęsickiej minister rozwoju regionalnego (zginęła w katastrofie smoleńskiej 10 kwietnia 2010 roku – przyp.red.), a była ministrem, dzięki której udawało się w Polsce rozsądnie wykorzystać środki z Unii Europejskiej. Zostałem marszałkiem tuż przed rozpoczęciem negocjacji, przed podpisaniem pierwszego Regionalnego Programu Operacyjnego i miałem niewielkie doświadczenie w tej materii. Ale to może i dobrze, bo dzięki temu urzędnicy mieli większy wpływ na podejmowane decyzje. To dzięki ich fachowej wiedzy udało się przyjąć taki program operacyjny z kluczowymi inwestycjami, które potem były sukcesywnie realizowane. Więc dla mnie jest to zdjęcie sentymentalne ze względu na panią minister i początek wydatkowania bardzo poważnych środków unijnych – przyznał Dariusz Piontkowski.

Mieczysław Baszko zatrzymał się przy dwóch zdjęciach: dokumentującym pierwszą podróż pociągiem z Białegostoku do Kowna i ubiegłoroczne otwarcie dworca PKS w Białymstoku.

- Ten pierwszy przejazd pociągiem do Kowna był potwierdzeniem prowadzonej przez nas polityki otwarcia na wschód – nie ma wątpliwości Mieczysław Baszko. – Dworzec PKS doprowadzony do końca został za kadencji obecnego marszałka, ale ta inwestycja doskonale pokazuje, że można zrealizować duży projekt nie wydając na to nawet złotówki z budżetu województwa. A cieszymy się dzisiaj pięknym dworcem i wizerunek miasta i województwa poszedł w górę.

Dla Jarosława Dworzańskiego jedną z najważniejszych inwestycji zakończonych za jego kadencji była budowa gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej.

– Ta budowa połączyła wszystkie samorządy, nie byłoby jej gdyby nie śp. Krzysztof Putra. Dzisiaj różnie się mówi o tej inwestycji, niemniej jednak frekwencja na spektaklach potwierdza zasadność realizowania tego projektu – mówił Jarosław Dworzański. - Myślę, że OiFP w swojej nowej siedzibie na trwale wpisała się w krajobraz kulturalny Białegostoku, Podlaskiego i całego kraju.

Wystawa czynna będzie do 20 czerwca br.

(mk)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook