Dodana: 29 wrzesień 2018 20:06

Zmodyfikowana: 29 wrzesień 2018 21:56

To dopiero jubileusz! Gródek ma 520 lat

Uroczysta gala, ogłoszenie wyników pierwszej edycji Nagrody Wójta Gminy „Biały Gryf” , prezentacje historyczne i artystyczne występy – w sobotę, 29 września br. w Gminnym Centrum Kultury w Gródku odbyły się obchody 520lecia istnienia miejscowości, dla miłośników mocnych brzmień znanej z organizowanego tu festiwalu Basowiszcza. W gali jubileuszowej wzięli udział lokalni samorządowcy, mieszkańcy gminy, ludzie związani z Gródkiem. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował wicemarszałek Maciej Żywno.

Ilustracja do artykułu 520 lat Gródka (9).JPG

-  Gródek jest wspaniałym miejscem, a obchodzony dziś jubileusz jest okazją, żeby to zaakcentować – mówił Maciej Żywno gratulując mieszkańcom gminy wspaniałego jubileuszu – Mieszkacie  w pięknej miejscowości, otoczonej  piękną puszcza, żyją tu wspaniali ludzie i to jest to bogactwo, które mam nadzieję przetrwa kolejne setki lat. Jesteście mocnym elementem naszego województwa

Maciej Żywno, w imieniu Zarządu Województwa wręczył wójtowi gminy Gródek Wiesławowi Kuleszy wręczył okolicznościowy grawerton.

***
Historia Gródka sięga XV wieku i związana jest z rodem Chodkiewiczów. W  1498 r Aleksander Chodkiewicz ufundował tu klasztor prawosławny, później przeniesiony do Supraśla.
Gródek w połowie XVI w otrzymał prawa miejskie. W późniejszych czasach miejscowość przechodziła kolejno  w ręce Paców, Sapiehów, Radziwiłów.  W 1897 r. utracił prawa miejskie.

Przed II wojną światową połowę mieszkańców Gródka stanowili Żydzi. W miejscowości znajdowało się kilka drewnianych synagog. W 1941 r. Niemcy utworzyli tam getto żydowskie, do którego trafiło ok. 2,5 tys.  Żydów. Pracowali m.in. przy budowie dróg oraz wyładunku i załadunku wagonów na pobliskiej stacji kolejowej w Waliłach. Getto zostało zlikwidowane 2 listopada 1942, a jego mieszkańcy wywiezieni do obozu przejściowego w Białymstoku.
Dzisiaj Gródek jest znany z wielu imprez imprez kulturalnych mniejszości białoruskiej, a przede wszystkim z  odbywających się na uroczysku Boryk  Basowiszczy - od 1990 roku festiwalu białoruskiej muzyki rockowej.


ak
fot.Wojciech Oksztol
rys historyczny za: wikipedia

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook